بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان > روانشناسی

روانشناسی زیر تالار روانشناسی برای مباحث مربوط به این رشته

پاسخ
 
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
  #1  
قدیمی 12-10-2008
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

 
تاریخ عضویت: Sep 2007
محل سکونت: تهرانپارس
نوشته ها: 8,211
سپاسها: : 8,720

6,326 سپاس در 1,361 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Arrow چپ دست ، راست دست ، کدامیک ؟؟ تشابهات و تفاوتهای روانشناسی بین چپ دستها و راست دستها

چپ دست ، راست دست ، کدامیک ؟؟ تشابهات و تفاوتهای روانشناسی بین چپ دستها و راست دستها


چپی هستید یا راستی؟!
چپ‌دست‌ها و راست دست‌ها به‌طور متفاوتی به دنیا نگاه می‌كنند. روان‌شناسان دریافته‌اند كه غالب‌ بودن یك دست با تفاوت‌هایی در طرز تكلم و تجسم و نگریستن به یك تصویر همراه است.

چپ دست بودن افراد مشهوری نظیر بیل‌گیتس، پیرس برازنان (بازیگر معروف فیلم‌های جیمز باند)، نیكول كیدمن و لوییزكندی (طراح معروف لباس) شاید ناخودآگاه شما را به این فكر فرو ببرد كه احتمالا چپ دست‌ها انسان‌های موفق‌تری هستند

شاید به این فكر كنید كه ای‌كاش شما هم چپ‌ دست‌ بودید و یا در مورد سایر مزایای چپ دست‌ بودن بیندیشید.واقعیت این است كه حدود ۹۰ درصد از مردم راست دست بوده و فقط ۱۰ درصد چپ دست هستند.

یك نكته خیلی مهم كه لا‌زم است به آن توجه داشته باشید این است كه، غالب بودن طرف چپ یا راست،‌در مورد كل بدن صادق است.

اگر كمی دقت كنید،‌حتما متوجه خواهید شد كه با یك گوش بهتر از دیگری می‌شنوید و یا با یك چشم بهتر از چشم مقابل می‌بینید. پس باید توجه داشته باشید كه غالب بودن یك قسمت از بدن یك مورد عمومی است كه در مورد تمامی قسمت‌های جفت بدن صدق می‌كند.
اینكه دقیقا چرا یك نفر راست دست‌و یا چپ دست می‌شود، هنوز به‌صورت یك راز باقی مانده است ولی برخی نظریه‌ها در این مورد وجود دارند. یك نظریه، ترشح زیاد هورمون‌های جنسی قبل از تولد را عامل چپ دست شدن افراد می‌داند.


ا
ز سوی دیگر، محققان دانشگاه دانشگاه كالیفرنیا آمریكا معتقدند كه چپ دست و یا راست دست شدن افراد تا حد زیادی به‌توسط ژنتیك تعیین می‌شود.

طبق نظر این محققان، یك ژن اختصاصی جهت راست دست شدن وجود دارد كه چنانچه فردی آن را به ارث ببرد،‌راست دست می‌شود. نكته جالب این است كه حتی در صورت عدم وجود این ژن باز هم معلوم نیست كه آن شخص حتما چپ دست شود. یعنی امكان راست دست شدن وی هنوز وجود دارد.افراد راست دست به‌طور مشخص نیمكره مغزی سمت چپشان بزرگتر است.
در ۹۵ درصد از افراد راست دست قابلیت‌های تكلمی در نیمكره چپ مغزی وجود دارد.
در حالی كه بر اساس پژوهش‌های دانشگاه كالیفرنیا، دو نیمكره مغزی‌ در افراد چپ دست اندازه مشابهی داشته و موجب ایجاد ساختار مغزی منعطف‌تری می‌شوند.
این در حالی است كه تنها در ۷۰ درصد از چپ دست‌ها قابلیت‌های تكلمی در نیمكره مخالف (راست) قرار دارد. این طور به نظر می‌رسد كه احتمالا عدم وجود ژن راست دستی، به مغز این افراد اجازه می‌دهد تا به‌طور مساوی و متناوب با مغز راست دست‌ها رشد كند. نیمی از افراد باقی مانده از هر دو گروه چپ‌دست‌ها و راست دست‌ها از هر دو نیمكره مغزی‌شان استفاده می‌كنند و بر طبق بررسی‌ها، این‌گونه افراد از هوش بالاتری برخوردارند.
علاوه بر این، دیده شده است كه رابط مغزی‌ بین دو نیمكره در افراد چپ دست ۱۱ درصد بزرگ‌تر از راست دست‌ها است كه نشانگر ارتباطات قوی‌تر و عمیق‌تر دو نیمكره در پردازش اطلاعات است.
نكته جالب‌ اینجاست كه چپ‌دست‌ها و راست دست‌ها به‌طور متفاوتی به دنیا نگاه می‌كنند. روان‌شناسان دریافته‌اند كه غالب‌ بودن یك دست با تفاوت‌هایی در طرز تكلم و تجسم و نگریستن به یك تصویر همراه است.پروفسور گلین‌هامفریز معتقد است كه در افراد راست دست‌،‌نیمكره راست تصویر كلی را می‌بیند و نیمكره چپ بر روی جزئیات آن تصویر تمركز می‌كند در حالی كه این موضوع در مورد چپ‌دست‌ها وجود ندارد. وی همچنین معتقد است كه آسیب و تخریب مغزی می‌تواند احساس درك انسان‌ها از جزئیات را در افراد راست دست‌ و چپ‌دست به ‌طرق مختلفی تحت تاثیر قرار دهد.یك موضوع بسیار جالب دیگر در مورد چپ دست‌ها این است كه بر اساس تحقیقات دانشگاه دوبلین، درآمد كارگرهای چپ ‌دست حدود ۴ درصد بیشتر از راست‌دست‌هاست.
پژوهشگران این دانشگاه بر این باورند كه چپ دست‌ها به‌ویژه مردان در مواجهه با یك موقعیت جدید خود را راحت‌تر تطبیق می‌دهند زیرا در استفاده از سمت‌راست مغزشان واردترند.


اینها جزء مواردی هستند كه باعث می‌شوند تا چپ‌دست‌ها بیشتر در نزد رئیسشان محبوب باشند.


اما در جامعه امروزی مشكلات زیادی برای چپ ‌دست‌ها وجود دارد. اصول كلی جامعه و زندگی، غالبا برای راست دست‌ها طراحی شده‌اند به‌طوری كه طراح معروف لباس، لوییزكندی، مجبور شد تا برای طراحی‌هایش یك قیچی مخصوص چپ‌دست‌ها را سفارش دهد.

علاوه بر این،‌ متا‡سفانه برخی خانواده‌ها به دلایل خرافی، دید خوبی نسبت به چپ دست شدن فرزندشان ندارند و سعی می‌كنند تا با انجام اعمالی نظیر بستن دست‌چپ فرزندشان او را تحریك و وادار به راست‌دست شدن كنند. این افراد باید توجه داشته باشند كه انجام اعمال فوق موجب خواهد شد تا فرزندشان در آینده قادر به انجام كارهای ظریف با دست خود نبوده و در كارهای روزمره‌شان دچار كندی محسوس شوند.
غیر از موارد فوق،‌تحقیقات نشان داده‌اند كه افراد چپ دست نسبت به مشكلات و آسیب‌هایی نظیر‌ ابتلا‌ به آلرژی‌ها،‌‌ بیماری های خودایمنی، افسردگی، سوء مصرف مواد، الكل، سیگار، صرع، اسكیزوفرنی و اختلالات خواب مستعدترند و بیشتر از افراد راست دست‌ درگیر حوادث جدی نظیر سوانح رانندگی می‌شوند. بررسی آمار می‌تواند به طور بالقوه نشان دهنده درگیری بیشتر افراد چپ دست‌ با حوادث زندگی باشد كه موجب می‌شود درصد كمتری از این افراد، طول عمر بیشتری داشته باشند.
امروزه در دنیا چپ‌دست‌ها تقریبا یك جامعه برای خود درست كرده‌اند به‌طوری كه روز ۲۲ مرداد ۱۳( آگوست) روز جهانی چپ‌دست‌ها نامیده می‌شود. علاوه بر این،‌در برخی نقاط دنیا فروشگاه‌هایی وجود دارند كه اجناسی را می‌فروشند كه صرفا برای افراد چپ دست‌ طراحی شده‌اند. كسی چه می‌داند، شاید در آینده شهر یا كشوری هم مخصوص چپ ‌دست‌ها ایجاد شود.روزنامه سلامت


انتخاب تصاویر از نت = امیر

__________________
This city is afraid of me
I have seen its true face
پاسخ با نقل قول
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید
  #2  
قدیمی 12-10-2008
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

 
تاریخ عضویت: Sep 2007
محل سکونت: تهرانپارس
نوشته ها: 8,211
سپاسها: : 8,720

6,326 سپاس در 1,361 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Arrow چپ دست ، راست دست ، کدامیک ؟؟ تشابهات و تفاوتهای روانشناسی بین چپ دستها و راست دستها

چپ دست ، راست دست ، کدامیک ؟؟ تشابهات و تفاوتهای روانشناسی بین چپ دستها و راست دستها
تعداد چپ دست ها 3 برابر شده است؟

نویسنده: رضا


تحقیقات اخیر نشان داد چپ دستی نه تنها یک بیماری نیست، بلکه می تواند به عنوان یک عطیه ویژه از سوی خداوند در نظر گرفته شود. درحقیقت این تحقیقات نشان می داد که چپ دست ها از سطح هوش و خلاقیت بالاتری نسبت به راست دست ها برخوردارند. نتایج تحقیقات دانشمندان انگلیسی نشان می دهد که تعداد افراد چپ دست نسبت به یک قرن قبل سه برابر شده است. پروفسور کریس مک مانوس از دانشگاه کالج لندن در تحقیقات خود نشان داد که درصد افرادی که در سال 1907 از دست چپ به عنوان دست نوشتاری خود استفاده می کردند تنها سه درصد از جمعیت کل دنیا بود که این رقم در سال 2007 به 11 درصد رسیده است. پروفسور مک مانوس در این خصوص اظهار داشت: "این یک پدیده جهانی است که احتمالا با کاهش تلاش های کودکان در نوشتن با دست راست مرتبط است. در حقیقت کودکان به طور طبیعی عادت دارند که در شروع گرفتن مداد با دست از دست چپ خود استفاده کنند."

به نوشته ساندی تایمز، برای قرن ها چپ دست ها به عنوان بیمار شناخته می شدند. در امپراتوی بریتانیا در عصر ویکتوریا از سیستم های مختلفی برای جلوگیری کودکان از نوشتن با دست چپ استفاده می شد و به آنها آموزش داده می شد که تنها با دست راست بنویسند. این فرهنگ در انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی تا دهه 70 ادامه داشت و هیچ مشکلی از سوی معلمان، دانش آموزان و یا والدینی که کودک چپ دست خود را وادار به نوشتن با دست راست می کردند، احساس نمی شد. کودکان نیز به تدریج می آموختند همانطور که با دست راست می نویسند، قاشق را در دست گیرند، بازی کنند و تمام فعالیت های خود را انجام دهند. این روند ادامه داشت تا زمانی که تحقیقات اخیر نشان داد چپ دستی نه تنها یک بیماری نیست، بلکه می تواند به عنوان یک عطیه ویژه از سوی خداوند در نظر گرفته شود. درحقیقت این تحقیقات نشان می داد که چپ دست ها از سطح هوش و خلاقیت بالاتری نسبت به راست دست ها برخوردارند. نتایج بررسی های تاریخی مشاهیر بزرگ دنیا حاکی از آن است که افرادی چون ژولیوس سزار، میکل آنژ، ناپلئون بناپارت، مادام کوری، رونالد ریگان، بیل کلینتون، پل مک کارتنی و دیوید بوئی همگی چپ دست بوده اند. همچنین پرنس ویلیام، پسر پرنس چارلز ولیعهد انگلیس، نیکول کیدمن هنرپیشه استرالیایی هالیوود، مک انرو و نادال قهرمانان تنیس نیز چپ دست هستند. این دانشمند دانشگاه کالج لندن با بررسی فیلم های آرشیوی از سال 1900 تا کنون کشف کرد که در یک قرن قبل تنها 16 درصد از جمعیت دنیا برای دست دادن از دست چپ استفاده می کردند، درحالی که این رقم اکنون به 24 درصد رسیده است. به گفته این محقق، چپ دست بودن یک موقعیت ارثی است. برخی معتقدند که این ویژگی با سن مادر ارتباط دارد. شاید اگر امروز تعداد چپ دست ها بیشتر شده است به این دلیل باشد که بیشتر زنان در سنین بالا بچه دار می شوند.
__________________
This city is afraid of me
I have seen its true face
پاسخ با نقل قول
پاسخ


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
اچ تی ام ال غیر فعال می باشداکنون ساعت 06:54 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright , Jelsoft Enterprices مدیریت توسط کورش نعلینی
استفاده از مطالب پی سی سیتی بدون ذکر منبع هم پیگرد قانونی ندارد!! (این دیگه به انصاف خودتونه !!)
(اگر مطلبی از شما در سایت ما بدون ذکر نامتان استفاده شده مارا خبر کنید تا آنرا اصلاح کنیم)


سایت دبیرستان وابسته به دانشگاه رازی کرمانشاه: کلیک کنید
  پیدا کردن مطالب قبلی سایت توسط گوگل برای جلوگیری از ارسال تکراری آنها