بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان

پزشکی بهداشتی و درمان در این تالار مطالب پزشکی و آموزشی در مورد بهداشت و سلامتی قرار خواهند گرفت

پاسخ
 
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
  #1  
قدیمی 11-30-2007
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

 
تاریخ عضویت: Sep 2007
محل سکونت: تهرانپارس
نوشته ها: 8,211
سپاسها: : 8,720

6,326 سپاس در 1,361 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Question زهر مار !!!! Snake venom

فواید زهر مار
در گفتگو با ٢ متخصص سم شناس بررسي شد.
چگونگي كنترلMSو سرطان با استفاده از سم مار


هر گرم زهر خشك مار معادل 680 بشكه نفت ارزآوري دارد
محققان موسسه واكسن و سرم سازي رازي موفق به استخراج تركيبي از زهر مار و عقرب با نام «ICD» شده اند كه رشد سلول هاي سرطاني را به ميزان 20 درصد متوقف كرده و موجب مرگ طبيعي اين سلول ها شده است.
اين ماده در واقع توده سرطاني بدخيم را به خوش خيم تبديل كرده است. دكتر عباس زارع ميرك آبادي رئيس بخش جانوران سمي و تهيه پادزهر موسسه رازي، با اعلام اين خبر به خراسان مي گويد: در حال حاضر اين آزمايش ها روي موش هاي مبتلا به سرطان ادامه دارد و تبديل اين دارو به ميكروكپسول نيز به زودي انجام خواهد شد.
وي مي افزايد: پادزهرهاي توليد شده توسط محققان ايراني از نظر كيفيت، كميت و تنوع حرف اول را در منطقه خاورميانه مي زند و قادر به رقابت با كشورهاي صاحب نام غربي در اين زمينه است. دكتر زارع مي گويد: سالانه 85هزار آمپول محتوي پادزهر مار و عقرب براي داخل و ٧ تا 10 هزار آمپول براي صادرات تهيه مي شود كه هر آمپول محتوي 10 سي سي پادزهر باقيمت 52 دلار صادر مي شود ولي قيمت جهاني آن 40 دلار است. به عبارتي هر10 سي سي پادزهر مار ساخت متخصصان ايراني حدود 70 ليتر نفت، ارزآوري دارد. در واقع از هر يك گرم سم خشك مار، حدود يك هزار و 500 ويال آمپول پادزهر توليد مي شود ( هر ويال معادل 10 سي سي است).

با يك محاسبه ساده مي توان به اين نتيجه رسيد كه هر گرم زهر خشك مار معادل 680 بشكه نفت صادراتي مي تواند براي كشورمان ارزآوري داشته باشد.
رئيس بخش جانوران سمي و تهيه پادزهر موسسه تحقيقات واكسن و سرم سازي رازي مي گويد: بخش جانوران سمي از 40 سال پيش فعاليت خود را آغاز كرده است و پس از ساخت پادزهرهاي منووالان و تتراوالان، اكنون موفق به ساخت نوع پلي والان شده كه قادر است زهر ٦ نوع مار مختلف سمي خطرناك را خنثي كند. علاوه بر اين، سرم ضدعقرب زدگي كه توسط متخصصان ايراني توليد شده است، در مورد سم ٦ نوع عقرب موثر است.
دكتر عباس زارع ميرك آبادي مي گويد: سالانه 85 هزار آمپول محتوي پادزهر مار و عقرب توليد و به وزارت بهداشت تحويل داده مي شود و حدود ٧ تا 10 هزار آمپول نيز به كشورهاي منطقه صادر مي شود. هر آمپول 10 سي سي پادزهر مار دارد كه هنگام مارزدگي، بسته به شدت عوارض حتي تا 20 آمپول تزريق مي شود.
هر آمپول حاوي پادزهر به مبلغ 25 دلار به كشورهاي منطقه از جمله اردن صادر مي شود كه در صورت وجود تقاضا براي پادزهر عقرب، توانايي صادرات آن هم وجود دارد.

دكتر زارع مي افزايد: هنوز پادزهر عنكبوت هاي سمي در ايران ساخته نشده است ولي محققان مركز طرحي را براي بررسي پراكندگي عنكبوت ها ارائه كرده و تاكنون توانسته اند 60 درصد آن را به انجام برسانند. بر اين اساس ٢ گونه عنكبوت سمي خطرناك مشاهده شده كه بيشتر در خراسان و استان مركزي پراكنده است.
تحقيق ها در اين زمينه باعث دستيابي به دانش توليد پادزهر سم عنكبوت در اشل آزمايشگاهي شده است كه سعي بر توليد انبوه آن در سال هاي آينده داريم. زهر عنكبوت روي كودكان تاثير بيشتري نسبت به بزرگسالان دارد. بنابراين ضروري است پادزهر عنكبوت سريع ساخته شود تا طول دوره درمان كاهش پيدا كند.
رئيس بخش جانوران سمي موسسه رازي، با اشاره به تحقيق هايي كه متخصصان ايراني روي سم زنبور عسل داشته اند، مي گويد در حال بررسي تاثير دوزهاي مختلف زهر زنبور عسل روي موش هاي آزمايشگاهي مبتلا به رماتيسم مفصلي هستيم.
به گفته وي، تاكنون 75 گونه مار و 23 گونه عقرب در ايران شناسايي شده است كه بايد توجه داشت پادزهر هر جانور سمي مختص آن جانور است يعني نمي توان پادزهر يك گونه از مار را براي گونه اي ديگر استفاده كرد.
دكتر زارع در توضيح مراحل مختلف توليد پادزهر از سم مار مي گويد: پس از زهرگيري از مار يا عقرب، سم خشك مي شود و به صورت پودر درمي آيد.
اين پودر با تركيبي به نام «ياور» مخلوط و با دوز كم به مدت چندين بار (٦ تا 10بار) به صورت زيرجلدي به اسب تزريق مي شود. زماني كه پادزهر به ميزان مناسب در خون اسب ساخته شد، خون گيري انجام و سپس پلاسماي خون اسب جداسازي مي شود. پس از تصفيه و انجام عمل هضم آنزيمي، سرم رسوب داده مي شود. بعد از انجام فرمولاسيون و رسيدن ميزان پادزهر به غلظت مورد نظر، تست ها و آزمايش هاي كنترلي متفاوتي روي آن انجام مي شود و پس از تاييد شدن تمام آزمايش ها، پادزهر بسته بندي و به وزارت بهداشت تحويل داده مي شود.
به گفته رئيس بخش جانوران سمي موسسه رازي از 10سال پيش محققان ايراني تحقيق هايي را روي سموم مختلف جانوري آغاز كرده و توانسته اند توكسين هاي موجود در سموم مختلف عقرب ها را شناسايي و خالص سازي كنند، توالي اسيدهاي آمينه و ساختمان ٣ بعدي آنها را در سموم عقرب مشخص كنند و با بررسي عوارض مختلف اين زهرها روي حيوانات به نحوه تاثيرگذاري آنها پي ببرند.


علاوه براين ازسال گذشته تحقيق هاي گسترده اي را روي امكان درمان بعضي بيماري هاي لاعلاج مانندسرطان توسط پپتيدهاي پروتئيني موجود در زهر هاي مار و عقرب آغازكرده ايم وطي دستاوردي بي نظير موفق به ساخت تركيبي از زهرهاي جانوري با عنوان«٥٨ICD»شده ايم كه در مراحل آزمايشگاهي باعث ازبين رفتن سلول هاي سرطاني ومانع رشد٠٢درصدي آنها و همچنين مرگ طبيعي اين سلول ها شده است. دكتر زارع در تشريح برنامه هاي آ ينده مي گويد : قرار است مدل هاي حيواني بيماري MS را ايجاد و تاثير زهرمار و عقرب را روي اين بيماري بررسي كنيم.

و ي خاطرنشان مي كند : پادزهري براي افراد حساس به نيش زنبور دركشور ساخته نشده است ولي اين افراد مي توانند پس از گزيدگ يتوسط زنبور تارسيدن به پزشك از داروهاي ضدحساسيت مانند آنتي هيستامين استفاده كنند . البته استفاده از اين داروها ، مراجعه به پزشك را منتفي نمي كند.
دكتراميرجلالي ،استاديار گروه فارماكولوژي و سم شناسي دانشگاه جندي شاپور اهواز نيز در گفتگو با خراسان اعلام كرد :متخصصان دانشگاه جندي شاپور اهواز،طي تحقيق هايي روي سم عقرب جرار ه موفق به جداسازي بخش فعال بيولوژيك سم عقرب به نامOD1 و٢نوع توكسين اختصاصي با نام هاي ODK1 و ODK2 از اين عقرب شدند. در تحقيق هاي انجام شده توسط محققان ايراني مشخص شد ODK2 يك سم اختصاصي موثر روي كانال پتاسيم «٠٣/١KV» مي باشد. اين كانال در بروز بيماري MS نقش اثبات شده اي دارد (MSنوعي بيماري خود ايمني است) و با توجه به يافته هاي محققان ايراني مبني بر اينكه ODK2 نقش كنترلي روي اين كانال دارد، بنابراين ميتواندبيماري MSرا نيز به نحو يموثر كنترل كند و اين مسئله مي تواند پايه آزمايش هايي در مورد بيماري MS و تاثير اين سم در بهبود آن باشد. اين سم در واقع اولين سم اختصاصي وابسته به كانال ٣ ولتاژ پتاسيمي است. وي افزود : تاكنون ٣ مقاله در مورد عقرب جراره در مجله هاي معتبر بين المللي به چاپ رسيده است.تنها‪ ۲۰درصد از مارهاي موجود در جهان سمي هستند كه از اين تعداد نيز ‪۷۵ درصد از آنها قادر هستند با زهرشان انسان را از پا درآورند.

دويچه‌وله آلمان: معمولا انسان‌ها از مار مي‌ترسند و در بسياري از فرهنگ‌ها افسانه‌هاي باور نكردني درباره مارها نقل مي‌شود، اما استفاده پزشكي و كسب دارو از سم مار به گونه‌اي صنعتي در سال‌هاي اخير داستاني تازه است.
با وجود تعدد انواع مار در جهان، فقط ‪ ۲۰درصد از مارها، سمي هستند كه معمولا با وجود نشانه‌هايي از قبيل دم نازك و وجود دو دندان تيز توخالي كه در ابتدايش سوراخي دارد شناسايي مي‌شوند و بقيه مارها غيرسمي هستند.
همچنين از اين ‪ ۲۰درصد مارهاي سمي، فقط ‪ ۷۵درصد آنها قادر هستند با زهرشان انسان را از پا درآورند.
يك شركت داروسازي در آلمان، در مزرعه‌اي ويژه نگهداري و پرورش مارهاي زنگي و سمي مشغول است.”رولف كرويتس” مسوول مزرعه مارهايي است كه بيش از ‪ ۲۰۰مار سمي نگهداري مي‌شود و اين مزرعه متعلق به شركت داروسازي “نورد مارك” و در نزديكي هامبورگ است.
بيشتر مارهاي سمي، از نوع مارهاي زنگي ازكشور مالزي هستند. طول اين نوع مارها به ‪ ۵۰تا ‪ ۷۰سانتيمتر مي‌رسد و پوستشان داراي رنگ‌هاي سياه و قهوه‌اي است و خوراك اصلي مارها موش است.
يك موش زنده خوراك يك مار براي ‪ ۲۱روز مي‌باشد و مارها به‌طور جداگانه در جعبه‌هاي بزرگ پلاستيكي نگهداري مي‌شوند. در طول روزها، مارها با آرامشي بي‌نظير در جعبه خود چنبر مي‌زنند، اما نزديك شدن به اين مارها مي‌تواند عواقب ناگواري به همراه داشته باشد.
كرويتس درباره تاثيرات سم مار در بدن انسان گفت : “اين سم در آغاز ورود به بدن انسان بافت‌ها را ازبين مي‌برد و باعث نابودي شريانها مي‌شود كه در مواردي منجر به از دست دادن و يا فلج شدن عضو گزيده شده مي‌شود.” مطالعه بر روي اثرات شفا بخش سم‌ها در اين شركت داروسازي متخصصان بر اين باورند كه سم مارها اثرات شفابخش نيز دارد.
به‌طور مشخص به عنوان داروهاي اوليه در سكته‌هاي مغزي و قلبي مي‌توان از آن استفاده كرد. در اينگونه حملات كه با انسداد شريان‌ها و لخته شدن خون مواجه است ، خون به مغز نمي‌رسد و بخشي از سلول‌ها براي هميشه از بين مي‌روند.
دقيقا در چنين مواردي بايد ماده سمي به دست آمده از مارها به نام “آنكرود” (‪ (Ancrodبه كار گرفته شود كه اين ماده سبب رقيق شدن سريع خون مي‌شود.
“مانفرد كورفورست” مسوول توليد داروهاي بيولوژيك درباره تاثير اين ماده گفت : “لختگي خون از اين طريق مي‌تواند برطرف شود و پس از حمله مغزي غلظت خون بالا مي‌رود و با استفاده از اين ماده مي‌توان آن را دوباره رقيق ساخت و حال خون رقيق شده قادر به شتسشوي بخش‌هايي است كه پيش از آن ورود خون بدان‌ها ناممكن بود.”
در صورت استفاده از اين ماده موثر تا شش ساعت پس از حمله مغزي مي‌توان اميدوار بود كه از ضايعات احتمالي مغزي جلوگيري به‌عمل آيد.
در زمان حاضر نتايج دو پژوهش در دست است. يكي در آمريكا كه نتيجه آن موفقيت آميز بوده است و ديگري در اروپا كه به لحاظ آماري نمي‌تواند تاثير اين ماده را در همه جا نشان دهد.
اين ماده موثر در اروپا تاكنون مجوز رسمي دريافت نكرده است. شركت داروسازي نوردمارك در آلمان بر اين عقيده است كه در آزمايشات آنها بيماراني شركت داشته‌اند كه نوع بيماري آنها بسيار خطرناك بوده‌اند و اين افراد بر نتايج آماري تاثير منفي گذاشته‌اند.
در زمان حاضر اين شركت داروسازي با شريك خود در آمريكا در صدد ترتيب آزمايشي با يكهزار و ‪ ۷۰۰بيمار است.

reporter.ir
__________________
This city is afraid of me
I have seen its true face
پاسخ با نقل قول
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید
  #2  
قدیمی 12-13-2007
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت
        
کوروش نعلینی
 
تاریخ عضویت: Jun 2007
محل سکونت: کرمانشاه
نوشته ها: 12,678
سپاسها: : 1,370

7,395 سپاس در 1,879 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض

امیر جان یه مقاله خوب در مورد زهر مار به زبان انگلیسی هم اگر بتونی پیدا کنی بذاری خیلی خوب میشه زحمتشو بکش زهر= poison
مار= snake
اصلا snake poison شون معروفه !
__________________
مرا سر نهان گر شود زير سنگ -- از آن به كه نامم بر آيد به ننگ
به نام نكو گر بميــرم رواست -- مرا نام بايد كه تن مرگ راستپاسخ با نقل قول
  #3  
قدیمی 01-14-2008
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

 
تاریخ عضویت: Sep 2007
محل سکونت: تهرانپارس
نوشته ها: 8,211
سپاسها: : 8,720

6,326 سپاس در 1,361 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Wink زهر مار !!!!

نقل قول:
نوشته اصلی توسط دانه کولانه نمایش پست ها
امیر جان یه مقاله خوب در مورد زهر مار به زبان انگلیسی هم اگر بتونی پیدا کنی بذاری خیلی خوب میشه زحمتشو بکش زهر= poison
مار= snake
اصلا snake poison شون معروفه !
ای به چشم رئیس
با چهار هفته تاخیر این پست شما رو مشاهده نمودم.
یه Zahre mar واست درست کنم حال کنی !!!! :D
نه ببخشین... اشتباه چاپی شد...
ردیف کنم حال کنی
اوکی.... حله چهارشنبه.:D
__________________
This city is afraid of me
I have seen its true face
پاسخ با نقل قول
  #4  
قدیمی 01-14-2008
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

 
تاریخ عضویت: Sep 2007
محل سکونت: تهرانپارس
نوشته ها: 8,211
سپاسها: : 8,720

6,326 سپاس در 1,361 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Wink زهر مار !!!! "Snake venom ... "Snake venom

Snake venom
Snake venom
is a highly modified saliva

That is produced by special glands of certain species of snakes. The gland which secretes the zootoxin is a modification of the parotid salivary gland of other vertebrates, and is usually situated on each side of the head below and behind the eye, invested in a muscular sheath. It is provided with large alveoli in which the venom is stored before being conveyed by a duct to the base of the channelled or tubular fang through which it is ejected. Snake venom is a combination of many different proteins and enzymes. Many of these proteins are harmless to humans, but some are toxins.
Note that snake venoms are generally not dangerous when ingested, and are therefore not technically poisons.


Chemistry
Snake venom is a mixture of toxins and different enzymes used for other purposes like increasing the prey's uptake of toxins.
 • Phosphodiesterases are used to interfere with the prey's cardiac system, mainly to lower the blood pressure.
 • Snake venom inhibits cholinesterase to make the prey lose control of its muscles.
 • Hyaluronidase increases tissue permeability to increase the rate that other enzymes are absorbed into the prey's tissues.
 • Amino acid oxidases and proteases are used for digestion. Amino acid oxidase also triggers some other enzymes and is responsible for the yellow color of the venom of some species.
 • Snake venom often contains ATPases which are used for breaking down ATP to disrupt the prey's energy fuel use.
Evolution
The presence of enzymes in snake venom led to the belief that it was an adaptation to assist in the digestion of prey, but studies of the western diamondback rattlesnake, a snake with highly proteolytic venom, show that envenomation has no impact on the time food takes to pass through the gut. More research is needed to determine the selective pressures that have armed snakes in this way.
Injection
Acetylcholine receptor blocked by cobra venom (PDB code: 1yi5). A similar effect can be achieved by high doses of curare or nicotine (more details...)Vipers
In the vipers, which furnish examples of the most highly developed venom delivery apparatus, although inferior to some in its toxic effects, the venom gland is very large and in intimate relation with the masseter or temporal muscle, consisting of two bands, the superior arising from behind the eye, the inferior extending from the gland to the mandible. A groove or duct can be located traveling from the modified salivary glands where venom is produced down the length of the fang and out to the tip. In some species, notably the vipers and cobras, this groove is completely closed over. In other species, such as the adders and mambas, this groove is not covered, or only covered partially. From the anterior extremity of the gland the duct passes below the eye and above the maxillary bone, where it makes a bend, to the basal orifice of the venom fang, which is ensheathed in a thick fold of mucous membrane, the vagina dentis. By means of the movable maxillary bone hinged to the prefrontal, and connected with the tranverse bone which is pushed forward by muscles set in action by the opening of the mouth, the tubular fang is erected and the venom discharged through the distal orifice in which it terminates. When the snake bites, the jaws close up, causing the gland to be powerfully wrung, and the venom pressed out into the duct.


Colubrids
In some of the proteroglyphous colubrids, the venom fangs are not tubular, but only channelled and open along the anterior surface; and as the maxillary bone in these snakes is more or less elongate, and not or but slightly movable vertically, the venom duct runs above the latter, making a bend only at its anterior extremity, and the transverse bone does not have the same action on the erection of the fangs. Otherwise the mechanism is the same.
In the opisthoglyphous colubrids, with grooved teeth situated at the posterior extremity of the maxilla, a small posterior portion of the upper labial or salivary gland is converted into a venom-secreting organ, distinguished by a light yellow colour, provided with a duct larger than any of those of the labial gland, and proceeding inward and downward to the base of the grooved fang; the duct is not in direct connection with the groove, but the two communicate through the mediation of the cavity enclosed by the folds of mucous membrane surrounding the tooth, and united in front.Mechanics of biting
Vipera berus, one fang with a small venom stain in glove, the other still in place
The reserve or successional teeth, which are always present just behind or on the side of the functional fang of all venomous snakes, are in no way connected with the duct until called upon to replace a fang that has been lost. It could not be otherwise, since the duct would require a new terminal portion for each new fang; and as the replacement takes place alternately from two parallel series, the new venom-conveying tooth does not occupy exactly the same position as its predecessor.
Two genera, Doliophis among the Elapids, and Causus among the Viperids, are highly remarkable for having the venom gland and its duct of a great length, extending along each side of the body and terminating in front of the heart. Instead of the muscles of the temporal region serving to press out the venom into the duct, this action is performed by those of the side of the body.
When biting, a Viperid snake merely strikes, discharging the venom the moment the fangs penetrate the skin, and then immediately lets it go. A proteroglyph or opisthoglyph, on the contrary, closes its jaws like a dog on the part bitten, often holding on firmly for a considerable time. The venom, which is mostly a clear, limpid fluid of a pale straw or amber colour, or rarely greenish, sometimes with a certain amount of suspended matter, is exhausted after several bites, and the glands have to recuperate.
Mechanics of spitting
Venom can be ejected otherwise than by a bite, as in the so-called spitting cobras of the genera Naja and Hemachatus. Some of these deadly snakes, when irritated, are capable of shooting venom from the mouth, at a distance of 4 to 8 feet. These snakes' fangs have been modified for the purposes of spitting: inside the fangs of a spitting cobra is a channel which makes a ninety degree bend to the lower front of the fang. When the snake is threatened the muscles of the venom gland squeeze the venom sack and as a result venom is projected forward. Spitters may spit thirty or forty times in succession, and even then the snake is still able to deliver a fatal bite.
Spitting is a defensive reaction only. The snake tends to aim for the eyes of a perceived threat; a direct hit can cause temporary shock and blindness through severe inflammation of the cornea and conjunctiva. While there are no serious results if the venom is washed away at once with plenty of water, the blindness caused by a successful spit can become permanent if left untreated. Contact with the skin is not in itself dangerous, but open wounds may become envenomed.Some Effects
There are three distinct types of venom that act on the body differently.
 • Hemotoxic venoms act on the heart and cardiovascular system.
 • Neurotoxic venom acts on the nervous system and brain.
 • Cytotoxic venom has a localized action at the site of the bite.
It is noteworthy that the size of the venom fangs is in no relation to the virulence of the venom. The comparatively innocent Indo-Malay Lachesis alluded to above have enormous fangs, whilst the smallest fangs are found in the most justly dreaded of all snakes, the Hydrophids.


Proteroglyphous snakes
The effect of the venom of proteroglyphous snakes (Hydrophids, cobras, Bungarus, Elaps, Pseudechis, Notechis, Acanthophis) is mainly on the nervous system, respiratory paralysis being quickly produced by bringing the venom into contact with the central nervous mechanism which controls respiration; the pain and local swelling which follow a bite are not usually severe.
The bite of all the proteroglyphous elapids, even of the smallest and gentlest, such as the Elaps or coral snakes, is, so far as known, deadly to man.


Vipers
Viper venom (daboia, Echis, Lachesis, Crotalus) acts more on the vascular system, bringing about coagulation of the blood and clotting of the pulmonary arteries; its action on the nervous system is not great, no individual group of nerve-cells appears to be picked out, and the effect upon respiration is not so direct; the influence upon the circulation explains the great depression which is a symptom of Viperine envenomation. The pain of the wound is severe, and is speedily followed by swelling and discoloration. The symptoms produced by the bite of the European vipers are thus described by the best authorities on snake venom (Martin and Lamb):
The bite is immediately followed by local pain of a burning character; the limb soon swells and becomes discoloured, and within one to three hours great prostration, accompanied by vomiting, and often diarrhoea, sets in. Cold, clammy perspiration is usual. The pulse becomes extremely feeble, and slight dyspnoea and restlessness may be seen. In severe cases, which occur mostly in children, the pulse may become imperceptible and the extremities cold; the patient may pass into coma. In from twelve to twenty-four hours these severe constitutional symptoms usually pass off; but in the meantime the swelling and discoloration have spread enormously. The limb becomes phlegmonous, and occasionally suppurates. Within a few days recovery usually occurs somewhat suddenly, but death may result from the severe depression or from the secondary effects of suppuration. That cases of death, in adults as well as in children, are not infrequent in some parts of the Continent is mentioned in the last chapter of this Introduction.
The Viperidae differ much among themselves in the toxicity of their venom. Some, such as the Indian daboia russelli and Echis carinatus, the American vipers, Crotalus, Lachesis muta and lanceolatus, the African Causus, Bitis, and Cerastes, cause fatal results unless a remedy be speedily applied. On the other hand, the Indian and Malay Lachesis seldom cause the death of man, their bite in some instances being no worse than the sting of a hornet. The bite of the larger European Vipers may be very dangerous, and followed by fatal results, especially in children, at least in the hotter parts of the Continent; whilst the small Vipera ursinii, which hardly ever bites unless roughly handled, does not seem to be possessed of a very virulent venom, and, although very common in some parts of Austria-Hungary, is not known to have ever caused a serious accident.Opisthoglyphous colubrids
Little is known of the physiology of the venom of the opisthoglyphous colubrids, except that in most cases it approximates to that of the proteroglyphs. Experiments on Coelopeltis, Psammophis, Trimerorhinus, Dipsadomorphus, Trimorphodon, Dryophis, Tarbophis, Hypsirhina, and Cerberus, have shown these snakes to be possessed of a specific venom, small mammals, lizards, or fish, being rapidly paralyzed and succumbing in a very short time, whilst others (Eteirodipsas, Ithycyphus) do not seem to be appreciably venomous. Man, it is true, is not easily affected by the bite of these snakes, since, at least in most of those which have a long maxillary bone, the grooved fangs are placed too far back to inflict a wound under ordinary circumstances.
There are, however, exceptions. A case was reported a few years ago of a man in South Africa nearly dying as a result of the bite of the Boomslang, Dispholidus tytus, the symptoms, carefully recorded, being those characteristic of Viperine envenomation, an important fact to oppose to the conclusions, based on the physiological experiments on Coelopeltis, which appeared to disprove the theory that the Viperidae may have been derived from opisthoglyphous colubrids.


Aglyphous snakes
Experiments made with the secretion of the parotid gland of Tropidonotus and Zamenisaglyphous snakes are not entirely devoid of venom, and point to the conclusion that the physiological difference between so-called harmless and venomous snakes is only one of degree, just as there are various steps in the transformation of an ordinary parotid gland into a venom gland or of a solid tooth into a tubular or grooved fang. have shown that even
Immunity


Among snakes
The question whether all snakes are immune to their own venom is not yet definitely settled. Most snakes certainly are, and it is a remarkable fact that certain harmless species, such as the North American Coronella getula and the Brazilian Rhacidelus brazili, are proof against the venom of the Crotalines which frequent the same districts, and which they are able to overpower and feed upon. The Cribo, Spilotes variabilis, is the enemy of the Fer-de-lance in St. Lucia, and it is said that in their encounters the Cribo is invariably the victor. Repeated experiments have shown the European Common Snake, Tropidonotus natrix, not to be affected by the bite of Vipera berus and Vipera aspis, this being due to the presence, in the blood of the harmless snake, of toxic principles secreted by the parotid and labial glands, and analogous to those of the venom of these vipers.Among other animals
The Hedgehog, the Mongoose, the Secretary Bird, the Honey Badger and a few other birds feeding on snakes, are known to be immune to an ordinary dose of snake venom; whether the pig may be considered so is still uncertain, although it is well known that, owing to its subcutaneous layer of fat, it is often bitten with impunity. The garden dormouse (Eliomys quercinus) has recently been added to the list of animals refractory to viper venom. Some populations of California Ground Squirrel are at least partially immune to Rattlesnake venom as adults.


Among Humans
Human immunity against snake venoms is one of the oldest forms of vaccinology to date (about AD 60, Psylli Tribe). Since then many humans and tribes have attempted to immunize with snake venom to achieve immunity(Bill Haast, Charles Tanner,Joel La Rocque, Harold Mierkey, Herschel Flowers, Ray Hunter, Tim Friede, Burma Toxoid Project, Habu Toxoid Project, Pakokku Snake Clan, Wanyamwesi Tribe, Dr. Eizenberger[2]). Charles Tanner and Herschel Flowers were studied with dried snake venom and achieved strong immunity(1).Joel La Rocque self injected Eastern diamondback venom and developed a high IgG neutralizing antibody for several rattlesnake species.Harold Mierkey has done so for years. Tim Friede was studied twice with a self-directed vaccine experiment using pure venom and achieved very high IgG neutralizing antibodies with mamba and cobra venom(1). The present goal is to develop a DNA-based vaccine for the Old World using the genes that encode the venom with an electroporation device for DNA delivery(1). If successful, some of the over 100,000 people that die from snakebite in the Old World will be saved.
Friede, Tim. Venomous Snake Vaccinology, 5th World Congress of Herpetology in Africa.

Studies
The subject of snake venoms is one which has always attracted much attention and which has made great progress within the last quarter of a century. Plants used to treat snakebites in Trinidad and Tobago are made into tinctures with alcohol or olive oil and kept in rum flasks called 'snake bottles'. Snakes bottles contain several different plants and/ or insects. The plants used include the vine called monkey ladder (Bauhinia cumanensis or Bauhinia excisa, Fabaceae) is pounded and put on the bite. Alternatively a tincture is made with a piece of the vine and kept in a snake bottle. Other plants used include: mat root (Aristolochia rugosa), cat's claw (Pithocellobium unguis-cati), tobacco (Nicotiana tabacum), snake bush (Barleria lupulina), obie seed (Cola nitida), and wild gri gri root (Acrocomia ierensis). Some snake bottles also contain the caterpillars (Battus polydamus, Papilionidae) that eat tref leaves (Aristolochia trilobata). Emergency snake medicines are obtained by chewing a three-inch piece of the root of bois canôt (Cecropia peltata) and administering this chewed-root solution to the dog. This is a common native plant of Latin America and the Caribbean which makes it appropriate as an emergency remedy. Another native plant used is mardi gras (Renealmia alpinia)(berries), which are crushed together with the juice of wild cane (Costus scaber) and given to the bitten hunting dog.
Serotherapy
Especially noteworthy is progress regarding the defensive reaction by which the blood may be rendered proof against their effect, by processes similar to vaccination—antipoisonous serotherapy.
The studies to which we allude have not only conduced to a method of treatment against snake-bites, but have thrown a new light on the great problem of immunity.
They have shown that the antitoxic sera do not act as chemical antidotes in destroying the venom, but as physiological antidotes; that, in addition to the venom glands, snakes possess other glands supplying their blood with substances antagonistic to the venom, such as also exist in various animals refractory to snake venom, the hedgehog and the mongoose for instance.


Regional venom specificity
Unfortunately, the specificity of the different snake venoms is such that, even when the physiological action appears identical, serum injections or graduated direct inoculations confer immunity towards one species or a few allied species only.
Thus, a European in Australia who had become immune to the poison of the deadly Australian Tiger Snake, Notechis scutatus, manipulating these snakes with impunity, and was under the impression that his immunity extended also to other species, when bitten by a Denisonia superba, an allied Elapine, died the following day.
In India, the serum prepared with the venom of Naja tripudians has been found to be without effect on the venom of the two species of kraits of the genus Bungarus, and the Old World vipers Daboia russelli and Echis carinatus, and the pit viper Trimeresurus popeiorum. Daboia russelli serum is without effect on colubrine venoms, or those of Echis and Trimeresurus.
In Brazil, serum prepared with the venom of the New World pit viper Lachesis lanceolatus is without action on Crotalus venom.
Antivenom snakebite treatment must be matched as the type of envenomation that has occurred.
In the Americas, polyvalent antivenoms are available that are effective against the bites of most pit vipers.
These are not effective against coral snake envenomation, which requires a specific antivenom to their neurotoxic venom.
The situation is even more complex in countries like India, with its rich mix of vipers (family Viperidae) and highly neurotoxic cobras and kraits of the family Elapidae.


__________________
This city is afraid of me
I have seen its true face
پاسخ با نقل قول
  #5  
قدیمی 01-14-2008
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

 
تاریخ عضویت: Sep 2007
محل سکونت: تهرانپارس
نوشته ها: 8,211
سپاسها: : 8,720

6,326 سپاس در 1,361 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Wink زهر مار !!!! Snake venom

زهر مار !!!! Snake venom

ترس از مارریشه در بسیاری از فرهنگ ها وافسانه های باورنكردنی درباره آن دارد، غافل از این كه این خزنده خوش خط و خال یكی از مفیدترین حیوانات این كره خاكی برای تولید انواع دارو ها و سرم ها و واكسن هاست و جالب تر اینكه این دارو ها از بزاق دهان یا همان زهر مارهایی تهیه می شوند كه سمی هستند و تمثال هایی از ترس درمیان ما انسان ها.


با این حال تخمین زده می شود كه سالانه ۵ میلیون مار گزیدگی در سراسر جهان اتفاق می افتد كه مسئول ۱۲۵ هزار مرگ در طول سال است. مار گزیدگی خصوصاً در مناطق گرمسیری و نواحی كه قطب كشاورزی است به وفور دیده می شود زیرا در این مناطق تعداد زیادی مار در همزیستی با انسان به سر می برند.

ولی فقط این ها برای انسان خطرناك نیستند چون بعضی از مار های غیر سمی شكار خود را با پیچیدن به دور قفسه سینه جاندار و اعمال فشار و انقباض و شكستن قفسه سینه حیوان كه باعث جلوگیری از تنفس جاندار یا ایجاد ایست قلبی می شود از پای در می آورند .

● مواد سازنده سم مارها
سم مار در حقیقت نوع تغییر یافته بزاق دهان مار است كه از غدد بزاقی تغییر یافته برای این كار تولید می شود و از طریق دندان های تو خالی جلوی دهان مار به بدن جاندار تزریق می شوند. در سم مار تعداد زیادی مواد شیمیایی وجود دارد كه هر كدام به قسمتی از بدن جاندار آسیب می رساند:
سم مار مایعی است روغنی شكل و بر حسب نوع مار به رنگ سفید تا زرد پررنگ، شفاف یا كدر و اندكی اسیدی است. سم مار مخلوطی است از مواد پیچیده پروتئینی با خواص سمی و آنزیمی و مواد غیر پروتئینی از قبیل انواع لیپید ها، كربوهیدرات ها، نمك های مختلف فلزی و شبه فلزی، ریبوفلاوین و آب.
سم ماده ایست سرشار از آنزیم. حدود ۲۶ نوع آنزیم در سم مار ها وجود دارد. در حدود ۹۰ تا ۹۲ درصد از وزن خشك سم را مواد پروتئینی تشكیل می دهند، كه برخی از آنها روی دستگاه عصبی تأثیر می گذارند، برخی تراوایی غشای یاخته را تغییر می دهند و بعضی دیگر موجب تخریب تار های ماهیچه ای می شوند.

به طور خلاصه این مواد شیمیایی به ۴ دسته تقسیم می شوند. سموم سلولی كه باعث آسیب موضعی بافت در محل گزش می شوند. سموم خونی كه باعث خونریزی داخلی می شوند. سموم عصبی كه روی سیستم عصبی اثر می گذارند و سموم قلبی كه مستقیماً قلب را تحت تأثیر قرار می دهند. گزش توسط مار می تواند از یك زخم سوراخ مانند كوچك و ساده تا بیماری تهدید كننده حیات و مرگ را باعث شود. همیشه باید این نكته را مد نظر داشت كه علائم اولیه متعاقب گزش می توانند گمراه كننده باشند و گاهی قربانی در حالی كه علائم قابل توجه اولیه ندارد ناگهان به طرف شوك و مشكلات تنفسی سوق پیدا می كند.

دانشمندان دریافته اند بهره گیری از سم یك نوع مار كشنده می تواند جان هزاران بیمار را از مرگ نجات دهد. سم مار تایپان حاوی پروتئین معجزه آسایی است كه بلافاصله خون را منعقد می كند. از این پروتئین كه فاكتور رایكس نام دارد می توان برای توقف خون ریزی به هنگام جراحی قلب و عمل جراحی روی كسانی كه در حوادث مجروح شده اند بهره برد. فاكتور رایكس این پروتئین احتمالاً قوی ترین عامل انعقاد خون است كه تاكنون كشف شده است. به گفته پژوهشگران سم بسیار كشنده نوعی مار می تواند در درمان ایست قلبی بر اثر ضعف عضلانی مؤثر باشد. به گفته پژوهشگران استرالیایی، سم مار تاپیان در پیشگیری از ایست قلبی در خرگوش های آزمایشگاهی مؤثر است و امید است اثر آن در چند سال آینده در انسان نیز بررسی شود. پژوهشگران با این بررسی به تهیه داروهای پیشگیری كننده ایست قلب امیدوار شده اند.به طور كلی دو شیوه مختلف برای تشخیص یك مار «سمی» از مار«غیر سمی» وجود دارد.
روش اول، تشخیص اندازه و نوع حركت مارهاست. مارهای سمی دمی كوتاه و كلفت و طرز حركتی بطئی دارند ( با انبساط و انقباض ). در حالی كه مار های غیر سمی از قطر وسط بدن تا انتهای دم باریك تر می شوند و طرز حركتشان نیزبه هردوشیوه مستقیم و مارپیچ است .
اما راه دوم تشخیص گزش مار از روی آثار دندانی آنهاست. به دلیل تفاوت درشكل و موقعیت دندان ها در مار های سمی و غیر سمی، با دقت در محل گزیدگی می توان سمی یا غیر سمی بودن آن را تشخیص داد .

سید كاظم مؤذن زاده كه ۲۷ سال از عمرخود را با مار ها وصرف شكار و نگهداری از آنها كرده است با اشاره به انواع سموم مار ها می گوید: سم مار ها را می توان به دو دسته كلی تقسیم كرد :
زهر های مختل كننده جریان خون :این نوع زهر ها خون، رگ ها و سایر بافت های بدن را تجزیه و متلاشی می كنند. از بارز ترین علائم این نوع زهر، عدم انعقاد خون هست و زهرهای اعصاب كه برخلاف نوع اول زهر های اعصاب، اثری فلج كننده بر سیستم عضلانی، دستگاه تنفسی و قلب دارند .
● مزرعه مارها
رولف كرویتس( Rolf Kreutz) مسئول مزرعه مار ها است. در این مزرعه بیش از ۲۰۰ مار سمی نگهداری می شود. این مزرعه متعلق به شركت داروسازی نوردمارك( Nordmark )، در نزدیكی هامبورگ است. بیشتر مارهای سمی از نوع مارهای زنگی كشور مالزی هستند. طول این نوع مار ها به ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر می رسد و پوست شان دارای رنگ های سیاه و قهوه ای است. خوراك اصلی مار ها موش است. یك موش زنده خوراك یك مار برای ۲۱ روز است .


مار ها به طور جداگانه درجعبه های بزرگ پلاستیكی نگهداری می شوند. در طول روزها، مار ها با آرامشی بی نظیر در جعبه خود چنبره می زنند، اما نزدیك شدن به این مار ها می تواند عواقب ناگواری به همراه داشته باشد. كرویتس درباره تأثیرات سم مار در بدن انسان می گوید: «این سم در آغاز ورود به بدن انسان بافت ها را ازبین می برد وباعث نابودی شریان ها می شود كه در مواردی منجر به از دست دادن و یا فلج شدن عضو گزیده شده، می شود. افراد مارگزیده سالیانی دراز دچار عارضه های متفاوت خواهند بود . »

در این شركت داروسازی متخصصان بر این باورند كه سم مار ها اثرات شفابخش نیز داشته، به طور مشخص به عنوان داروهای اولیه در سكته های مغزی و قلبی می توان از آن استفاده كرد. در این گونه حملات كه با انسداد شریان ها و لخته شدن خون مواجه هستیم، خون به مغز نرسیده و بخشی از سلول ها برای همیشه از بین می روند.دقیقاً در چنین مواردی است كه باید ماده سمی به دست آمده از مار ها (به نام آنكرود Ancrod ) به كار گرفته شودچراكه این ماده سبب رقیق شدن سریع خون می شود.
مانفرد كورفورست مسئول تولید داروهای بیولوژیك درباره تأثیر این ماده می گوید: «لختگی خون از این طریق می تواند برطرف شود. پس از حمله مغزی غلظت خون بالا می رود، با استفاده از این ماده می توان آن را دوباره رقیق ساخت و حال خون رقیق شده قادر به شست و شوی بخش هایی است كه پیش از آن ورود خون بدان ها ناممكن بود. »

● ایران، پیشتاز در سم شناسی مار
بخش جانوران سمی انستیتو رازی ایران سابقه ای طولانی در تهیه و تولید انواع دارو ها و پادزهر ها از «مار» های ایرانی و خارجی دارد. این بخش كه از ۴۰ سال پیش فعالیت خود را آغاز كرده است و پس از ساخت پادزهرهای منووالان و تتراوالان، اكنون موفق به ساخت نوع پلی والان شده كه قادر است زهر ۶ نوع مار مختلف سمی خطرناك را خنثی كند. علاوه بر این، سرم ضدعقرب زدگی كه توسط متخصصان ایرانی تولید شده است، در مورد سم ۶ نوع عقرب مؤثر است.
رئیس بخش جانوران سمی و تهیه پادزهر مؤسسه تحقیقات واكسن و سرم سازی رازی درباره فعالیت های این مركز می گوید: «سالانه ۸۵ هزار آمپول محتوی پادزهر مار و عقرب تولید و به وزارت بهداشت تحویل داده می شود و حدود ۷ تا ۱۰ هزار آمپول نیز به كشورهای منطقه صادر می شود.
هر آمپول ۱۰ سی سی پادزهر مار دارد كه هنگام مارزدگی، بسته به شدت عوارض حتی تا ۲۰ آمپول تزریق می شود. هر آمپول حاوی پادزهر به مبلغ ۲۵ دلار به كشورهای منطقه از جمله اردن صادر می شود كه در صورت وجود تقاضا برای پادزهر عقرب، توانایی صادرات آن هم وجود دارد. » دكتر عباس زارع میرك آبادی می گوید: «تاكنون ۷۵ گونه مار و ۲۳ گونه عقرب در ایران شناسایی شده است كه باید توجه داشت پادزهر هر جانور سمی مختص آن جانور است یعنی نمی توان پادزهر یك گونه از مار را برای گونه ای دیگر استفاده كرد. »دكتر زارع در توضیح مراحل مختلف تولید پادزهر از سم مار می گوید: «پس از زهرگیری از مار یا عقرب، سم خشك می شود و به صورت پودر درمی آید. »
این پودر با تركیبی به نام «یاور» مخلوط و با دوز كم به مدت چندین بار (۶ تا ۱۰بار) به صورت زیرجلدی به اسب تزریق می شود. زمانی كه پادزهر به میزان مناسب در خون اسب ساخته شد، خون گیری انجام و سپس پلاسمای خون اسب جداسازی می شود. پس از تصفیه و انجام عمل هضم آنزیمی، سرم رسوب داده می شود. بعد از انجام فرمولاسیون و رسیدن میزان پادزهر به غلظت مورد نظر، تست ها و آزمایش های كنترلی متفاوتی روی آن انجام می شود و پس از تأیید شدن تمام آزمایش ها، پادزهر بسته بندی و به وزارت بهداشت تحویل داده می شود. به گفته رئیس بخش جانوران سمی مؤسسه رازی از ۱۰ سال پیش محققان ایرانی تحقیق هایی را روی سموم مختلف جانوری آغاز كرده و توانسته اند توكسین های موجود در سموم مختلف عقرب ها را شناسایی و خالص سازی كنند، توالی اسیدهای آمینه و ساختمان سه بعدی آنها را در سموم عقرب مشخص كنند و با بررسی عوارض مختلف این زهر ها روی حیوانات به نحوه تأثیرگذاری آنها پی ببرند.وی تصریح می كند: «علاوه براین ازچندی پیش، تحقیق های گسترده ای را روی امكان درمان بعضی بیماری های لاعلاج مانندسرطان توسط پپتیدهای پروتئینی موجود در زهر های مار و عقرب آغازكرده ایم وطی دستاوردی بی نظیر موفق به ساخت تركیبی از زهرهای جانوری با عنوان«۵۸ ICD»شده ایم كه در مراحل آزمایشگاهی باعث ازبین رفتن سلول های سرطانی ومانع رشد۰‎/۲درصدی آنها و همچنین مرگ طبیعی این سلول ها شده است. »دكتر زارع درپایان در تشریح برنامه های آینده این بخش می گوید: «قرار است مدل های حیوانی بیماری MS را ایجاد و تأثیر زهرمار و عقرب را روی این بیماری بررسی كنیم. »
خالدی
__________________
This city is afraid of me
I have seen its true face
پاسخ با نقل قول
  #6  
قدیمی 06-17-2008
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

 
تاریخ عضویت: Sep 2007
محل سکونت: تهرانپارس
نوشته ها: 8,211
سپاسها: : 8,720

6,326 سپاس در 1,361 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Arrow زهر مار !!!! Snake venom

مارگزیدگی ، آشنائی با مار گزیدگی و روشهای درمان مار گزدیدگی و افراد مارگزیده
با توجه به اینکه داشتن اطلاعات در مورد مار ومارگزیدگی نیاز همه بخصوص ارتشیان عزیز که به ماموریتهای مختلف اعزام میشوند این مطلب را قراردادم امیدوارم مورد توجه قرار بگیرد


مارهاي سمي به گروه بزرگ تقسيم مي شوند :
1- خانواده ي مارهاي مرجاني شامل مار مرجاني , كبري , ماهبا و غيره

2- خانواده ي افعي ها از جمله افعي , مارزنگي و غيره

نكته : هرگونه مارگزيدگي را بايد سمي تلقي كرد مگر خلاف آن ثابت شود .


بنابراين لازم است مصدوم را حتماً و در اسرع وقت به مراكز درماني منتقل كنيم تا تحت مراقبت هاي لازم قرار گيرد .

همانطور كه ميدانيد كليه مارها سمي نبوده ودر واقع به دو دسته سمي و غير سمي تقسيم مي شوند . مارهاي سمي خود از نظر ميزان سمي بودن يكسان نبوده و با هم فرق دارند .

همچنين از نظر شكل ظاهر نيز مارهاي سمي و غير سمي تفاوتهاي آشكاري دارند كه برخي از آنها در جدول آورده شده اند .
مارهاي سمي و غير سمي تفاوتهايي دارند كه از جمله آنها مي توان به موارد زير اشاره كرد :
1- مردمك چشم مارهاي سمي به صورت بيضي ( خطي ) و شبيه مردمك چشم گربه است . ولي مردمك چشم مارهاي غير سمي گرد و مدور است . نكته : مار مرجاني كه از خطرناك ترين مارهاي سمي است مردمك مدور دارد .

2- سرمارهاي سمي مثلثي شكل است و با بدن ما زاويه دارد , ولي سر مارهاي غير سمي به صورت نيمه بيضي است و در واقع بدن مارهاي غير سمي شبيه كرم خاكي است . نكته : سر مارمرجاني مثلثي نبوده ولي اين مار از انواع سمي است .

3- مارهاي سمي براي نيش زدن از دو دندان نيش استفاده مي كنند و محل گزش معمولاً با يك يا دو سوراخ ( يا زخم ) مشخص مي شود . اما در مارهاي غير سمي دندان ها متعدد هستند و در دو رديف هلالي قرار مي گيرند .

4- حلقه هاي دْم مارها در انواع سمي منفرد است , ولي در مارهاي غير سمي به صورت يك رديف دوتايي در كنار هم ديده مي شود .
5- در پايين چشم مارهاي سمي , يك حفره ي كوچك وجود دارد كه درمارهاي غير سمي ديده نمي شود .

نکات کلی و مشخصه های بارز برای شناخت و تشخیص دادن مارهاي سمي و مارهای غير سمی

مارهاي سمي حفره بين چشم و بينی دارند (حفره حسگر گرما) اما مارهای غير سمی حفره بين چشم و بيني ندارند.

مارهاي سمي مردمك چشمی بيضوی شكل دارند اما مارهای غیر سمی مردمک چشمی گرد دارند.

شكل سر مارهاي سمی مثلثی شكل و پوشيده از پولكهاي ريز است اما شکل سر مارهای غیر سمی تقریبا غیر مثلثی و دارای زوایای گرد و فاقد تیزی و زوایه تند است مثالد مار پیتون.

طول مارهاي سمی كوتاهتر و طول بدن مارهای غیر سمی طويل تر است.

دندان نيش و پيش مارهاي سمی کشیده و خنجر مانند و بلند (جهت نیش زدن و وارد کردن زهر در بدن قربانی ) است اما دندانهای مارهای غیر سمی كوتاهتر و با تعداد بیشتر جهت نگه داشتن و گاز گرفتن قربانی است.

علي رغم وجود اين تفاوتها تشخيص گزش سمي از غير سمي به سرعت و آساني ممكن نيست و همان طور كه گفته شد هر مارگزيدگي را بايد خطرناك تلقي كرد , مگر خلاف آن ثابت شود .
علائم و نشانه ها و بررسي بيمار :
 • مشاهده مار
 • مشاهده ي سوراخ يا زخم در محل نيش زدگي .
 • درد در محل گزيدگي , درد و سوزش شديد است .
 • تورم , با گذشت زمان , تورم به سمت قسمت مركزي اندام و به طرف تنه ي فرد پيشرفت مي كند .
 • قرمزي پوست و بروز تاول
 • قرمزي و تورم عروق لنفاوي در عضو گزيده شده و پيشرفت اين قرمزي و تورم به سمت قسمت هاي مركزي بدن . لبه هاي اين ناحيه بسيار دردناك و نسبت به لمس حساس مي باشند .
 • تهوع , استفراغ , سرگيجه و احساس ضعف
 • كاهش فشار خون
 • تب , لرز و تعريق
 • سوزن سوزن يا كرخت شدن نوك انگشتان و اطراف لب و دهان
 • خونريزي از بيني , وجود خون در ادرار يا مدفوع
 • تند شدن تنفس يا تنگي نفس
 • افزايش نبض
 • مشكل بينايي
هنگامي كه كسي توسط مارسمي مورد گزش قرار مي گيرد، علائمي در او ظاهر مي شود كه بسته به نوع سم و ميزان ورود آن به بدن به دو گروه خفيف و شديد تقسيم مي شود :

علائم مارگزدیگیخفيف:

تورم، تغيير رنگ، درد كم، احساس قلقلك، ضربان سريع، ضعف عمومي ، تهوع، استفراغ، اختلال ديد


علایم مارگزدیدگی شديد:

تورم سريع و كرختي بدن، درد، مردمك سنجاقي، به خود پيچيدن، هذيان، شوك، تشنج، فلج، عدم وجود نبض

علائم و نشانه هاي زهرآگين شدن و سرعت تظاهر به آنها به عوامل زير بستگي دارد :
1- اندازه مار
2- محل , تعداد و عمق گزيدگي 3
- مقدار زهر تزريق شده
4- حساسيت فردي نسبت به زهر 5
- سن و وزن مصدوم 6
- سلامتي عمومي عضو
7- نوع و تعداد ميكروارگانيسم موجود در حفره دهاني مار
در بررسي بيمار , ابتدا به دنبال اثرات دو دندان روي پوست مصدوم بگرديد . البته ممكن است فقط يكي از دندان ها در پوست فرو رفته باشد .گاه نيز يكي از دندان هاي مار در حمله به هدف قبلي شكسته است . اين نيز ممكن است كه مار در مرحله پوست اندازي بوده , وبيشتر از دو دندان داشته باشد .

كمكهاي اوليه در ابتدا پس از ارزيابي محل حادثه و استفاده از لباس و كفش مناسب جهت جلوگيري از مارگزيدگي , مصدوم را از محل حادثه دور كنيد . ( البته در صورت عدم وجود خطر , بي حركت نگه داشتن مصدوم در اوليت قرار دارد ) .

اكثر گزيدگي ها در ناحيه دست و پاها اتفاق مي افتد . بنابراين توصيه مي شود ( در مورد مارهايي كه سم آنها از طريق اختلال در عملكرد دستگاه عصبي عمل مي كند , مانند مار كبري و مار مرجاني ) با استفاده از پارچه يا باندي كه حدود 4 تا 5 سانتي متر عرض داشته باشد , بالا و پايين محل گزيدگي را ببنديد , كه البته اين كار بايد با رعايت اصول انجام شود . باند يا پارچه را طوري ببنديد كه يك انگشت براحتي از زير آن عبور كند و مانع مصدود شدن خون سرخرگي نشود .
توجه : در صورتي كه محل گزش در نزديكي مفاصل است , از قرار دادن نوار در دو سمت مفصل خودداري كنيد و نوار مورد نظر را فقط در بالاي زخم ( سمتي كه به تنه مصدوم نزديك تر است ) ببنديد .
انتهاي زخمي را پايين تر يا هم سطح قلب قرار دهيد . زيور آلات , ساعت يا لباس هاي تنگ را از اندام گزيده شده خارج كنيد .

استفاده از دستگاه پمپ مكنده ي مخصوص در 30 دقيقه اول مارگزيدگي توصيه مي شود . در صورتي كه پس از 5 تا 10 دقيقه بعد از گزيدگي به بيمار رسيديد , توسط ساكشن كردن مي توانيد 25-50% زهر را خارج كنيد . در صورت در اختيار داشتن محلول آنتي سپتيك يا صابون سطح زخم را با آن شستشو دهيد .

شكل بالا : دستگاه پمپ مكنده مخصوصدر نقطه گزيدگي و درست با همان عمقي كه نيش مار فرو رفته است ( معمولاً خيلي سطحي و حدود 4 ميلي متر ) يك برش خطي بدهيد .

مهم: هيچ گاه روي ناحيه را برش ضربدري ندهيد زيرا اين كار ريسك بريده شدن اعصاب و عروق خوني را افزايش مي دهد .زخم بايد حدود 20 دقيقه ساكشن شود . در صورتي كه نجات دهنده خود زخم بازي در دهان يا اطراف دهان داشته باشد , بايد از اين كار اجتناب نمايد . مايع زخم كه توسط ساكشن دهاني خارج مي گردد , بايد مرتباً دور ريخته شود . با اين حال اگر احتملاً بلعيده شد , جاي نگراني نيست , زيرا زهر در معده بي اثر مي شود . در صورت امكان اطلاعات صحيحي در مورد شكل مار به دست آوريد . هرگز به بيمار اجازه ندهيد كه راه برود . مصدوم را سريعاً به مراكز درماني منتقل كنيد .
نكته : استفاده از كمپرس سرد در مار گزيدگي ممنوع است .نكته : سم بعضي از مارها ( مثل ماركبرا و مار مرجاني ) بر روي سيستم عصبي اثر مي گذارد و با فلج كردن عضلات تنفسي باعث خفگي و مرگ فرد مي گردد . ارايه ي كمك هاي اوليه مناسب , به ويژه انجام تنفس مصنوعي ( احياي قلبي – ريوي ) در نجات زندگي اين افراد از اهميت خاصي برخوردار است . توجه : چون مارگزيدگي در هر كشور و ناحيه با مارهاي خاص آن منطقه جغرافيايي اتفاق مي افتد , براي اطلاع صحيح از انواع مارهاي موجود در منطقه و نحوه ارايه ي كمك هاي اوليه بهتر است با مسئولين مربوطه مثل مقامات سازمانهاي بهداشتي , سازمان دامپزشكي , سازمان مراتع و جنگلباني و ... تماس بگيريد و اطلاعات لازم را از آنها جويا شويد .
__________________
This city is afraid of me
I have seen its true face
پاسخ با نقل قول
  #7  
قدیمی 06-17-2008
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

 
تاریخ عضویت: Sep 2007
محل سکونت: تهرانپارس
نوشته ها: 8,211
سپاسها: : 8,720

6,326 سپاس در 1,361 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض

در همین زمینه:

مارگزیدگی و عقرب گزیدگی آشنائی با مار گزیدگی و روشهای درمان مار و عقرب گزدیدگی
__________________
This city is afraid of me
I have seen its true face
پاسخ با نقل قول
  #8  
قدیمی 06-14-2010
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

 
تاریخ عضویت: Sep 2007
محل سکونت: تهرانپارس
نوشته ها: 8,211
سپاسها: : 8,720

6,326 سپاس در 1,361 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Arrow زهر مار !!!! Snake venom زهرمار - سم مار- زهرمار و سم مار چیست؟

فاطمه سادات مرتضوي زاده
مهندسی کشاورزی


(زهرمار)

چگونگي کنترلMS و سرطان با استفاده از سم مار


هر گرم زهر خشک مار معادل 680 بشکه نفت ارزآوري دارد

محققان موسسه واکسن و سرم سازي رازي موفق به استخراج ترکيبي از زهر مار و عقرب با نام «ICD» شده اند که رشد سلول هاي سرطاني را به ميزان 20 درصد متوقف کرده و موجب مرگ طبيعي اين سلول ها شده است.

اين ماده در واقع توده سرطاني بدخيم را به خوش خيم تبديل کرده است. دکتر عباس زارع ميرک آبادي رئيس بخش جانوران سمي و تهيه پادزهر موسسه رازي، با اعلام اين خبر به خراسان مي گويد: در حال حاضر اين آزمايش ها روي موش هاي مبتلا به سرطان ادامه دارد و تبديل اين دارو به ميکروکپسول نيز به زودي انجام خواهد شد.
وي مي افزايد: پادزهرهاي توليد شده توسط محققان ايراني از نظر کيفيت، کميت و تنوع حرف اول را در منطقه خاورميانه مي زند و قادر به رقابت با کشورهاي صاحب نام غربي در اين زمينه است. دکتر زارع مي گويد: سالانه 85هزار آمپول محتوي پادزهر مار و عقرب براي داخل و 7 تا 10 هزار آمپول براي صادرات تهيه مي شود که هر آمپول محتوي 10 سي سي پادزهر باقيمت 52 دلار صادر مي شود ولي قيمت جهاني آن 40 دلار است. به عبارتي هر10 سي سي پادزهر مار ساخت متخصصان ايراني حدود 70 ليتر نفت، ارزآوري دارد. در واقع از هر يک گرم سم خشک مار، حدود يک هزار و 500 ويال آمپول پادزهر توليد مي شود ( هر ويال معادل 10 سي سي است).

با يک محاسبه ساده مي توان به اين نتيجه رسيد که هر گرم زهر خشک مار معادل 680 بشکه نفت صادراتي مي تواند براي کشورمان ارزآوري داشته باشد.


رئيس بخش جانوران سمي و تهيه پادزهر موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي مي گويد: بخش جانوران سمي از 40 سال پيش فعاليت خود را آغاز کرده است و پس از ساخت پادزهرهاي منووالان و تتراوالان، اکنون موفق به ساخت نوع پلي والان شده که قادر است زهر 6 نوع مار مختلف سمي خطرناک را خنثي کند. علاوه بر اين، سرم ضدعقرب زدگي که توسط متخصصان ايراني توليد شده است، در مورد سم 6 نوع عقرب موثر است.

دکتر عباس زارع ميرک آبادي مي گويد: سالانه 85 هزار آمپول محتوي پادزهر مار و عقرب توليد و به وزارت بهداشت تحويل داده مي شود و حدود 7 تا 10 هزار آمپول نيز به کشورهاي منطقه صادر مي شود. هر آمپول 10 سي سي پادزهر مار دارد که هنگام مارزدگي، بسته به شدت عوارض حتي تا 20 آمپول تزريق مي شود.

هر آمپول حاوي پادزهر به مبلغ 25 دلار به کشورهاي منطقه از جمله اردن صادر مي شود که در صورت وجود تقاضا براي پادزهر عقرب، توانايي صادرات آن هم وجود دارد.

دکتر زارع مي افزايد: هنوز پادزهر عنکبوت هاي سمي در ايران ساخته نشده است ولي محققان مرکز طرحي را براي بررسي پراکندگي عنکبوت ها ارائه کرده و تاکنون توانسته اند 60 درصد آن را به انجام برسانند. بر اين اساس 2 گونه عنکبوت سمي خطرناک مشاهده شده که بيشتر در خراسان و استان مرکزي پراکنده است.

تحقيق ها در اين زمينه باعث دستيابي به دانش توليد پادزهر سم عنکبوت در اشل آزمايشگاهي شده است که سعي بر توليد انبوه آن در سال هاي آينده داريم. زهر عنکبوت روي کودکان تاثير بيشتري نسبت به بزرگسالان دارد. بنابراين ضروري است پادزهر عنکبوت سريع ساخته شود تا طول دوره درمان کاهش پيدا کند.

رئيس بخش جانوران سمي موسسه رازي، با اشاره به تحقيق هايي که متخصصان ايراني روي سم زنبور عسل داشته اند، مي گويد در حال بررسي تاثير دوزهاي مختلف زهر زنبور عسل روي موش هاي آزمايشگاهي مبتلا به رماتيسم مفصلي هستيم.
به گفته وي، تاکنون 75 گونه مار و 23 گونه عقرب در ايران شناسايي شده است که بايد توجه داشت پادزهر هر جانور سمي مختص آن جانور است يعني نمي توان پادزهر يک گونه از مار را براي گونه اي ديگر استفاده کرد.

دکتر زارع در توضيح مراحل مختلف توليد پادزهر از سم مار مي گويد: پس از زهرگيري از مار يا عقرب، سم خشک مي شود و به صورت پودر درمي آيد.
اين پودر با ترکيبي به نام «ياور» مخلوط و با دوز کم به مدت چندين بار (6 تا 10بار) به صورت زيرجلدي به اسب تزريق مي شود. زماني که پادزهر به ميزان مناسب در خون اسب ساخته شد، خون گيري انجام و سپس پلاسماي خون اسب جداسازي مي شود. پس از تصفيه و انجام عمل هضم آنزيمي، سرم رسوب داده مي شود. بعد از انجام فرمولاسيون و رسيدن ميزان پادزهر به غلظت مورد نظر، تست ها و آزمايش هاي کنترلي متفاوتي روي آن انجام مي شود و پس از تاييد شدن تمام آزمايش ها، پادزهر بسته بندي و به وزارت بهداشت تحويل داده مي شود.

به گفته رئيس بخش جانوران سمي موسسه رازي از 10سال پيش محققان ايراني تحقيق هايي را روي سموم مختلف جانوري آغاز کرده و توانسته اند توکسين هاي موجود در سموم مختلف عقرب ها را شناسايي و خالص سازي کنند، توالي اسيدهاي آمينه و ساختمان 3 بعدي آنها را در سموم عقرب مشخص کنند و با بررسي عوارض مختلف اين زهرها روي حيوانات به نحوه تاثيرگذاري آنها پي ببرند.علاوه براين ازسال گذشته تحقيق هاي گسترده اي را روي امکان درمان بعضي بيماري هاي لاعلاج مانندسرطان توسط پپتيدهاي پروتئيني موجود در زهر هاي مار و عقرب آغازکرده ايم وطي دستاوردي بي نظير موفق به ساخت ترکيبي از زهرهاي جانوري با عنوان«58ICD»شده ايم که در مراحل آزمايشگاهي باعث ازبين رفتن سلول هاي سرطاني ومانع رشد02درصدي آنها و همچنين مرگ طبيعي اين سلول ها شده است. دکتر زارع در تشريح برنامه هاي آ ينده مي گويد : قرار است مدل هاي حيواني بيماري MS را ايجاد و تاثير زهرمار و عقرب را روي اين بيماري بررسي کنيم.


و ي خاطرنشان مي کند : پادزهري براي افراد حساس به نيش زنبور درکشور ساخته نشده است ولي اين افراد مي توانند پس از گزيدگ يتوسط زنبور تارسيدن به پزشک از داروهاي ضدحساسيت مانند آنتي هيستامين استفاده کنند . البته استفاده از اين داروها ، مراجعه به پزشک را منتفي نمي کند.

دکتراميرجلالي ،استاديار گروه فارماکولوژي و سم شناسي دانشگاه جندي شاپور اهواز نيز در گفتگو با خراسان اعلام کرد :متخصصان دانشگاه جندي شاپور اهواز،طي تحقيق هايي روي سم عقرب جرار ه موفق به جداسازي بخش فعال بيولوژيک سم عقرب به نامOD1 و2نوع توکسين اختصاصي با نام هاي ODK1 و ODK2 از اين عقرب شدند. در تحقيق هاي انجام شده توسط محققان ايراني مشخص شد ODK2 يک سم اختصاصي موثر روي کانال پتاسيم «03/1KV» مي باشد. اين کانال در بروز بيماري MS نقش اثبات شده اي دارد (MSنوعي بيماري خود ايمني است) و با توجه به يافته هاي محققان ايراني مبني بر اينکه ODK2 نقش کنترلي روي اين کانال دارد، بنابراين ميتواندبيماري MSرا نيز به نحو يموثر کنترل کند و اين مسئله مي تواند پايه آزمايش هايي در مورد بيماري MS و تاثير اين سم در بهبود آن باشد. اين سم در واقع اولين سم اختصاصي وابسته به کانال 3 ولتاژ پتاسيمي است. وي افزود : تاکنون 3 مقاله در مورد عقرب جراره در مجله هاي معتبر بين المللي به چاپ رسيده است.

دويچه‌وله آلمان: معمولا انسان‌ها از مار مي‌ترسند و در بسياري از فرهنگ‌ها افسانه‌هاي باور نکردني درباره مارها نقل مي‌شود، اما استفاده پزشکي و کسب دارو از سم مار به گونه‌اي صنعتي در سال‌هاي اخير داستاني تازه است.

با وجود تعدد انواع مار در جهان، فقط ? ??درصد از مارها، سمي هستند که معمولا با وجود نشانه‌هايي از قبيل دم نازک و وجود دو دندان تيز توخالي که در ابتدايش سوراخي دارد شناسايي مي‌شوند و بقيه مارها غيرسمي هستند.

همچنين از اين ? ??درصد مارهاي سمي، فقط ? ??درصد آنها قادر هستند با زهرشان انسان را از پا درآورند.

يک شرکت داروسازي در آلمان، در مزرعه‌اي ويژه نگهداري و پرورش مارهاي زنگي و سمي مشغول است.”رولف کرويتس” مسوول مزرعه مارهايي است که بيش از ? ???مار سمي نگهداري مي‌شود و اين مزرعه متعلق به شرکت داروسازي “نورد مارک” و در نزديکي هامبورگ است.
بيشتر مارهاي سمي، از نوع مارهاي زنگي ازکشور مالزي هستند. طول اين نوع مارها به ? ??تا ? ??سانتيمتر مي‌رسد و پوستشان داراي رنگ‌هاي سياه و قهوه‌اي است و خوراک اصلي مارها موش است.

يک موش زنده خوراک يک مار براي ? ??روز مي‌باشد و مارها به‌طور جداگانه در جعبه‌هاي بزرگ پلاستيکي نگهداري مي‌شوند. در طول روزها، مارها با آرامشي بي‌نظير در جعبه خود چنبر مي‌زنند، اما نزديک شدن به اين مارها مي‌تواند عواقب ناگواري به همراه داشته باشد.
کرويتس درباره تاثيرات سم مار در بدن انسان گفت : “اين سم در آغاز ورود به بدن انسان بافت‌ها را ازبين مي‌برد و باعث نابودي شريانها مي‌شود که در مواردي منجر به از دست دادن و يا فلج شدن عضو گزيده شده مي‌شود.” مطالعه بر روي اثرات شفا بخش سم‌ها در اين شرکت داروسازي متخصصان بر اين باورند که سم مارها اثرات شفابخش نيز دارد.

به‌طور مشخص به عنوان داروهاي اوليه در سکته‌هاي مغزي و قلبي مي‌توان از آن استفاده کرد. در اينگونه حملات که با انسداد شريان‌ها و لخته شدن خون مواجه است ، خون به مغز نمي‌رسد و بخشي از سلول‌ها براي هميشه از بين مي‌روند.
دقيقا در چنين مواردي بايد ماده سمي به دست آمده از مارها به نام “آنکرود” (? (Ancrodبه کار گرفته شود که اين ماده سبب رقيق شدن سريع خون مي‌شود.
“مانفرد کورفورست” مسوول توليد داروهاي بيولوژيک درباره تاثير اين ماده گفت : “لختگي خون از اين طريق مي‌تواند برطرف شود و پس از حمله مغزي غلظت خون بالا مي‌رود و با استفاده از اين ماده مي‌توان آن را دوباره رقيق ساخت و حال خون رقيق شده قادر به شتسشوي بخش‌هايي است که پيش از آن ورود خون بدان‌ها ناممکن بود.”
در صورت استفاده از اين ماده موثر تا شش ساعت پس از حمله مغزي مي‌توان اميدوار بود که از ضايعات احتمالي مغزي جلوگيري به‌عمل آيد.
در زمان حاضر نتايج دو پژوهش در دست است. يکي در آمريکا که نتيجه آن موفقيت آميز بوده است و ديگري در اروپا که به لحاظ آماري نمي‌تواند تاثير اين ماده را در همه جا نشان دهد.
اين ماده موثر در اروپا تاکنون مجوز رسمي دريافت نکرده است. شرکت داروسازي نوردمارک در آلمان بر اين عقيده است که در آزمايشات آنها بيماراني شرکت داشته‌اند که نوع بيماري آنها بسيار خطرناک بوده‌اند و اين افراد بر نتايج آماري تاثير منفي گذاشته‌اند.
در زمان حاضر اين شرکت داروسازي با شريک خود در آمريکا در صدد ترتيب آزمايشي با يکهزاربيمار است.

__________________
This city is afraid of me
I have seen its true face
پاسخ با نقل قول
  #9  
قدیمی 06-14-2010
ساقي آواتار ها
ساقي ساقي آنلاین نیست.
ناظر و مدیر ادبیات

 
تاریخ عضویت: May 2009
محل سکونت: spain
نوشته ها: 5,194
سپاسها: : 427

2,912 سپاس در 847 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض Veneno de serpiente contra las arrugas

ممنون از مطالب ارسالي ولي اين پست آخر که تکرار پست اول بود سردار امير .....خب براي اينکه بدونيم اين زهر مار فايده هاي بيشتري داره اين مقاله رو بخونيد ....
کشنده نيست بابااااااااااا بخون


زهر مار براي مبارزه با چين و چروک

Veneno de serpiente contra las arrugas


هميشه آزمايشگاههاي برتر دنيا بدنبال يافتن راهي هستند که بشود از پيري جلوگيري کرد ،
اين آزمايشگاههاي زيبايي بتازگي موفق به کشف خواص زهر مار شدند که ميتواند باعث توقف در چين و چروک پوست شود...

اين ماده که synake نام دارد ميتواند باعث سفت شدن عضلات گرديده و چون حاوي اسيدهاي آمينه هست ميتواند سيگنالهاي عصبي را بلوک و از بوجود آمدن چين و چروک جلوگيري کند ...
اين محصول در تايلند توليد شده و مورد مصرف قرار گرفته ...

ستارگان هاليوود که هميشه نگران رسيدن پيري و چروک افتادن پوست خود بودند و هميشه از روش Botox استفاده ميکردند که با سوزن بروي عصب پوست انجام ميشد ، حالا براحتي و اطمينان بيشتر اين محصول را استفاده ميکنند...Veneno de serpiente contra las arrugas


Los laboratorios de belleza, en su contínua búsqueda de nuevos productos para la salud y belleza de la piel, siguen innovando con nuevos ingredientes para reducir y eliminar las arrugas.

Y así, aunque sea difícil de creer, el nuevo ingrediente que está revolucionando la compañía de las cremas anti-arrugas proviene del veneno de una serpiente encontrada en Tailandia.

Este ingrediente es conocido comercialmente como Synake y consiste en una versión sintética del veneno de la víbora del templo, como se le llama en Tailandia. Esta sustancia contiene un grupo de aminoacidos que bloquean las señales nerviosas que contraen los músculos, lo cual ayuda a detener la formación de arrugas.

Los productos que contienen veneno de serpiente son muy comunes entre las actrices de Hollywood que siempre están preocupándose por retardar los efectos del envejecimiento. Este producto ha tenido una gran acogida sobre todo, porque a diferencia del Botox, no requiere del uso de agujas y permite que el rostro se mueva de acuerdo a las emociones.

Al cabo de unos días de comenzar a utilizar la crema la piel luce cada vez más lisa mientras que las arrugas van perdiendo profundidad.
http://www.webdelabelleza.com/cuidad...ra-las-arrugas
پاسخ با نقل قول
  #10  
قدیمی 10-15-2011
فروغ آ فروغ آ آنلاین نیست.
تازه کار
 
تاریخ عضویت: Oct 2011
نوشته ها: 2
سپاسها: : 0
در ماه گذشته یکبار از ایشان سپاسگزاری شده
پیش فرض

سلام.
من یه سوال برام پیش اومده خیلی گشتم دنبال جوابش ولی چیزی پیدا نکردم.
شنیدم آدم هایی وجود دارن که زهر مار حتی اگه مارها اونارو نیش بزنه روشون تاثیر نداره و آب دهن شون مارگزیدگی آدم های عادی رو خوب میکنه و مثل پادزهره.
آیا واقعا امکانش هست؟
ممنون میشم جواب بدین.
پاسخ با نقل قول
پاسخ


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
اچ تی ام ال غیر فعال می باشداکنون ساعت 09:09 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright , Jelsoft Enterprices مدیریت توسط کورش نعلینی
استفاده از مطالب پی سی سیتی بدون ذکر منبع هم پیگرد قانونی ندارد!! (این دیگه به انصاف خودتونه !!)
(اگر مطلبی از شما در سایت ما بدون ذکر نامتان استفاده شده مارا خبر کنید تا آنرا اصلاح کنیم)


سایت دبیرستان وابسته به دانشگاه رازی کرمانشاه: کلیک کنید
  پیدا کردن مطالب قبلی سایت توسط گوگل برای جلوگیری از ارسال تکراری آنها