بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > دانشگاه ها > علوم تجربی > زیست شناسی > علوم گیاهی

علوم گیاهی در این تالار مطالب و مباحث مرتبط با علوم گیاهی قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-25-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض خارستان و بوته زار

خارستان و بوته زار

خارستانها و علفزارها نوعی زمین نیمه خشک را تشکیل می دهند که در آنها علفهای سخت ، اکالیپتوسهای پراکنده و درختهای اقاقیا حفظ می گردند . آنها روی هم رفته 65 درصد از 8 میلیون کیلومتر مربع (3 میلیون مایل مربع) زمین استرالیا را می پوشاند و صحراهای مرکزی قاره را احاطه می کنند.

بوته زارها و علفزارهای دنیا
بوته زارها و علفزارها در نواحی استوایی شبه استوایی دنیا یافت می گردند . علاوه بر استرالیا نواحی بوته زار و علفزار در جنوب آفریقا ، آمریکای جنوبی و خاورمیانه یافت می شود.

گیاهان سازگار شده

بسیاری از گیاهانی که در بوته زارها و علفزارها یافت می شوند ، گیاهان خشکی زی و بی آبزی هستند ، گیاهانی که برای زندگی در شرایط بسیار خشک سازگاری یافته اند . بسیاری از این گیاهان پوست کلفت (پوشش خارجی ضخیم) هستند که کمک می کند تا آب کمتری از دست بدهند . آنها ممکن است دارای برگهایی باشند که به شکل سوزنی در آمده اند و این باعث کاهش از دست دادن آب می شود و هم چنین ظاهری ناخوشایند برای حیوانات علفخوار دارد.

حیوانات چرنده

چرندگان طبیعی علفزارها و نواحی دور افتاده استرالیا- که مشابه آنها در قاره های دیگر گاوها و گوسفندانند – کانگروهای قرمز و خاکستری بزرگ هستند که تخمین زده می شود تعدادشان حدود 19 میلیون باشد گاوها و گوسفندان و دیگر چرندگان سم دار در طی 200 سال اخیر وارد استرالیا شده اند. هم چنین فراوانترین حیوان چرنده ای که وارد گشته خرگوشها هستند. خرگوشها در اکثر نواحی بخاطر مقدار مصرف زیادشان از پوشش گیاهی ، مثل یک آفت عمل می کنند.

علفزارها و خارستانهای استرالیا توسط کشاورزی و همچنین توسط گونه های مختلف حیوانات که از خارج وارد استرالیا می شوند تهدید به نابودی می گردند . به مدت 000/40 سال بومیان استرالیایی در یک هماهنگی با محیط خود به زندگی مشغول بودند . ورود مهاجران اروپایی در 200 سال پیش این تعادل ظریف را بر هم زد. مشکلات اصلی ناشی از گوسفند داریهای بیش از حد ، (حدود 130 میلیون گوسفند) که خود موجب چرای بیش از حد بر روی زمینها و علفزارهاست و در نتیجه موجب از بین رفتن آنها می شود و همچنین استفاده بیش از حد آن می باشد . در بعضی جاها چرای بیش از حد حیوانات باعث شده تا لایه بالایی خاک از بین برود و این امر خود منجربه فرسایش خاک از بین برود و این امر خود منجر به فرسایش خاک و تبدیل بوته زارها و علفزارها به صحرا می شود.

گونه های وارد شده

استرالیا از لحاظ جغرافیایی در زمان شکل گیری قاره جدید در میلیونها سال پیش از نزدیکترین توده خشکی جدا شده و از آن زمان همچنان از دیگر خشکی های جهان دور افتاده است . بخاطر این جدایی طولانی مدت ، استرالیا گیاهان و جانوران منحصر بفردی دارد . تمام پستانداران بومی این ناحیه بجز دینگو از کیسه داران هستند ک شامل کانگروها ، کوالاها و مباتها می شوند.

اروپایی ها حیواناتی را که قبلاَ ناشناخته بودند به استرالیا وارد کردند . خرگوشها در سال 1880 وارد شدند و بسرعت ازدیاد نسل حاصل کردند و در تمام منطقه پخش شدند و رستنی ها بعضی مناطق را از بین بردند.علفخواران بومی قادر به رقابت با تعداد فراوان خرگوشها نبودند و بنابراین جمعیتشان رو به کاهش گذاشت . شکارچیان خرگوشها – مانند راسوها، قاقمها و روباهها که بطور طبیعی در استرالیا یافت می شدند ، از خارج آورده شدند تا تعداد خرگوشها را کاهش دهند ولی در عوض آنها جمعیت پستانداران و پرندگان بومی را کاهش دادند.

گسترش صحرا

علفزارها و خارستانهای اطراف دنیا بخاطر فعالیتهای انسان در خطر تبدیل شدن به صحرا قرار دارند . کشاورزی بیش از حد بر روی خاکهای فقیر ، چرای بیش از حد توسط بزها و گوسفندها ، قطع بیش از اندازه درختان سوختی ، و سیستم آبیاری نامناسب همگی منجر به گسترش صحراها می گردند . در طول 50 سال اخیر بیش از 65000 کیلومتر مربع (25000 مایل مربع) از سرزمینهای آفریقا در جنوب صحرا تبدیل به بیابان و صحرا شده اند

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 10-25-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض خارستانهای اتیوپی

خارستانهای اتیوپی

گیاهان بوته زارها

گیاهان مقاوم در برابر خشکی نظیر
صبر زرد در این محیط خشک می رویند .

خارستانهای شرق آفریقا در بین دشتهای بی درخت و مناطق صحرایی واقع شده اند . این منطقه دارای پوششی علفی اندکی است ولی مکان خوبی برای درختان خاردار و مقاوم در برابر خشکی ، مانند اقاقیا و درخت مرمکی و بوته های انبوه مانند رز صحرایی ، است . سالانه تنها حدود 30 تا 50 سانتی متر و بیشتر از ماه تیر تا شهریور باران می بارد. هوا در تمام طول سال گرم است با درجه حرارتی که از 27 درجه سانتیگراد در ماه دی تا 38 درجه سانتیگراد اردیبهشت متغیر است . در اینجا فیلها ،زرافه ها و دیگر پستانداران گیاه خوار و هم چنین شیرها یافت می شوند.

استاد فاضل نظری

ویرایش توسط رزیتا : 10-25-2009 در ساعت 04:32 AM
قدیمی 10-25-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض خارستانهای کالیفرنیا

خارستانهای کالیفرنیا

خارستان مرتفع سیرای

درمنه ها ، بوته های مقاوم و
درختان کوچک مانند بلوط همیشه سبز این
سرزمین تماشایی را پوشانده اند.

خارستانهای کالیفرنیا که به نام چاپارل نیز شهرت دارند ، در قسمت جنوبی کالیفرنیا یافت می شوند ، جاییکه آبگیرها و فلاتها در طی تابستان ، خشک و داغ و در زمستان معتدل و مرطوب هستند . میزان باران سالانه در اینجا بین 25 تا 50 سانتیمتر (10 تا 20 اینچ) است و در طی تابستانهای خشک آتش سوزی تهدیدی همیشگی است ، با این وجود بعضی گیاهان چاپارل به اتش احتیاج دارند تا جوانه زدن دانه های خود را جلو بیاندازند . حیوانات چاپارل شامل بلدرچین ، موش خرمای زمینی و همچنین چندین نوع حیوان شکاری مانند روباهها است.

استاد فاضل نظری
قدیمی 10-25-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض خارستانهای شمالی آرژانتین

خارستانهای شمالی آرژانتین

طبیعت خشن

چرای بیش از حد می تواند منجر
به فرسایش و تبدیل بوته زارها
به بیابان گردد.

گران چاکو در مرکز آمریکای جنوبی بیابان لم یزرعی است که شمال آرژانتین و هم چنین قسمتهایی از بولیوی و پاراگوئه را در بر می گیرد . قسمت اعظم این ناحیه از خارستانها و بوته زارهای خشک استوایی تشکیل یافته است این خارستانها در بعضی نقاط بخاطر وجود گیاهانی از قبیل وینال که دارای تیغه های بلند به طول 30 سانتیمتر (12 اینچ) می باشد غیر قابل نفوذ است . در این منطقه زمستانها بسیار خشک است گرچه تابستانها مرطوب است ولی بخاطر درجه حرارت زیاد اکثر آبها بخار می گردند.

استاد فاضل نظری
قدیمی 10-25-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض خارستانهای مدیترانه ای

خارستانهای مدیترانه ای

سرزمین نیمه خشک

این گیاهان رشد یافته بر روی
جزیره کارسیکا به خوبی برای زندگی
در شرایط خشک آب
و هوایی سازگاری یافته اند.

خارستانهای مدیترانه ای که آنها را بهتر با نامهای کاریگو و ماکیس می شناسند بر روی شیبهای کند تپه ها و کوههای اطراف دریای مدیترانه از اسپانیا تا فلسطین یافت می شوند . زمستانهای این مناطق معتدل و مرطوب هستند در حالیکه تابستانهای گرم و خشک دارند . پوشش گیاهی این ناحیه شامل درختان مقاوم در برابر خشکی و درختچه هایی از قبیل زیتون ، انجیر و مورد است. وقتیکه این گیاهان خشک می شوند خطر آتش سوزی وجود دارد. پوشش گیاهی مدیترانه ای انواع بسیاری از حیوانات را از نظر غذایی تامین می کند از جمله این حیوانات گراز و بز کوهی هستند.

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)