بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > پزشکی بهداشتی و درمان

پزشکی بهداشتی و درمان در این تالار مطالب پزشکی و آموزشی در مورد بهداشت و سلامتی قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-07-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض اطلاعات بیماریها(علل بیماری- علائم بیماری_ درمان بیماری)

تبهای بلغمی

علت بیماری : علامت این نوع تبها همان علامات عمومی چیرگی بلغم است

علائم بیماری : معمولا وقتی این نوع تبها به وجود می آید که در معده بیمار نابسامانی باشد

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 10-07-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

تبهای سودایی

علت بیماری : چیرگی سودای طبیعی بدن و گاه سودایی که از سوختن سایر خلطها در بدن حاصل میشود پیدا میشود و اغلب درمان به طول می انجامد

علائم بیماری : نشانی این تبها همان نشانی های چیرگی سودا است و اغلب با درد طحال همراه است

استاد فاضل نظری
قدیمی 10-07-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

درد مفاصل (سیاتیک،نقرس ، عرق النساء)

علت بیماری : نقرس يک اختلال است و زماني به وجود مي آيد که مقدار اسيد اوريک خون زياد شود. اسيد اوريک يکي از فرآورده هاي طبيعي متابوليسم در بدن است و چنانچه غلظت آن در خون بالا رود ، کريستال هاي اسيداوريک در قسمتهاي مختلف بدن بويژه در مفاصل پا (بيشتر اوقات در انگشت بزرگ پا) ، زانو و دست تشکيل مي شوند و درد و التهاب شديد موسوم به آرتريت نقرس ايجاد مي کنند. کريستال ها ممکن است توده هاي سفيد در بافت هاي نرم و يا در کليه ها به صورت سنگ باشند.علت این نوع بیماری موادی است که به موضع میریزد و هر ماده نشانی های خود را دارد گاهی از غلبه خون است که باید در این صورت فصد کنند(یعنی از رگ سیاتیک و باسلیق خون بگیرند) و گاهی از بلغم و یا صفرا و یا سودا است که در هر مورد باید ابتدا به پاکسازی و خونگیری از رگ مورد نظر پرداخت سپس شروع به درمان کرد

علائم بیماری : درد در مفاصل دردی است که بندهای بدن بدان گرفتار میشوند گاه با ورم همراه است اگر در انگشتان پاها باشد نقرس (Gouttyو یا Gout) نامیده میشود و گاه در مفصل ران است از پشت ران تا زانو ،که در حالت عرق النساء (سیاتیک sciatic) نامیده میشود

توضیحات : براي کم کردن درد نقرس ، با 30ميلي ليتر روغن زيتون و پنج قطره روغن اسانس ارس روزي چند بار مفصل را ماساژ دهيد. براي تسکين درد نقرس پاها 10قطره از هريک از روغن اسانس هاي ارس و اکليل کوهي را به 2ليتر آب خنک اضافه کرده و پاها را در آن ماساژ دهيد. از لحاظ مواد غذايي نيز بهتر است تمشک ، گيلاس و آلبالو زياد بخوريد. چون اين ميوه ها داراي مواد خنثي کننده اثر پورين در بيماري نقرس هستند. در بسياري از مبتلايان به اين بيماري ، با خوردن روزانه يک مشت از اين ميوه ها درد از بين رفته است.
همچنين اين بيماران بايد از خوردن مواد حاوي پورين همچون گوشت قرمز ، جگر ، قلوه ، ماهي کولي ، مارچوبه و قارچ خودداري کنند. يخ و آب سرد نيز براي رفع درد حمله نقرس بسيار خوب است.
به مدت 20دقيقه مفصل مبتلا را کمپرس سرد و مرطوب کنيد يا کيسه اي يخ را در حوله اي پيچيده و روي ناحيه دردناک بگذاريد. يک بار درمان با آب سرد معمولا درد را تسکين مي دهد. اگر نقرس زود تشخيص داده شود، درمان آن هم آسان خواهد بود. هر چه دیرتر اقدام کنید درمان هم مشکل تر مي شود

نام دارو : کپسول نشاط آور زعفرانی..فعلا موجود نمیباشد
خواص دارو : این دارو کسالت و خواب آلودگی مزمن را درمان میکند و شادابی و نشاط به همراه دارد و برای درمان سیاتیک بسیار مفید میباشد

نام : ازاراقی ( کچله)
خواص : معجونش برای فلج و سستی و دردهای سرد مفید است عادت تریاک را قطع میکند و درد مفاصل و عرق النسا (سیاتیک) ، ادرار بی اختیار را بهبود میبخشد

استاد فاضل نظری
قدیمی 10-07-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

درد ران

علت بیماری : سبب این درد جمع شدن موادی در این اندام است اگر این مواد گرم باشد درمانش فصد باسلیق و استعمال انتیمورها برای استفراق آوری است و باید مزاج را با حمام کردن در آب گرم و خوردن غذاهای مرطوب رطوبت ببخشند . خوردن سورنجان (قرص یا گرد) اثر درمانی خوبی برای درمان این بیماری دارد.

علائم بیماری : این دردی است که در محل اتصال ستون فقرات وزانو پیدا میشود و اگر از طرف پشت باشد و تا پاشنه ادامه داشته باشد عرق النساء نامیده میشود

استاد فاضل نظری
قدیمی 10-07-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

خستگی و سنگینی

علت بیماری : این درد و خستگی یا علت بیرونی دارد مثل ضربه ، راه رفتن زیاد ، ورزش ، آب تنی کردن یا خوردن لبنیات و میوه هایی مثل خربزه و یا به علل داخلی مثل ریختن رطوبت در مفاصل و یا چیرگی یکی از اخلاط چهارگانه ( بلغم ، سودا ، صفرا ، خون ) پیدا میشود

علائم بیماری : احساس خستگی و سنگینی در مفاصل و یا کل بدن

استاد فاضل نظری
قدیمی 10-07-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

ماشری (ورم خونی ، سرخ باد)

علت بیماری : سبب این بیماری خون رقیق و حاد است

علائم بیماری : ورم سرخ رنگی است که بیشتر در صورت و بینی پیدا میشود و درآن کل سر و اعضای آن باد میکند و درد و ضربان دارد

استاد فاضل نظری
قدیمی 10-07-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

حمره (Erysipelase)

علت بیماری : سبب این ورم خون رقیقی است که دارای طرطیر کبریتی است این نوع ورم از جمره سبکتر است اما قرمزی و حرارت آن بیش از فلغمونی است

علائم بیماری : این نوع ورم گرم و شفاف و درخشنده است که به آسانی میتوان آن را فشرد پس از فشردن سفید میشود و بعد از اندکی دوباره به حال خود باز میگردد

استاد فاضل نظری
قدیمی 10-07-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

دمل

علت بیماری : سبب این بیماری خوردن چیزهای خون آور و محرک میل جنسی و رفتن به حمام قبل از هضم غذا و کمی نزدیکی است

علائم بیماری : نوعی دانه است ، در این بیماری رگها از فرط امتلاء پاره میشوند و موادی از آنها جاری میشود که به جاهای توخالی و پوششها میریزد و حرارت غریزی آن را از قسمت هایی که پوست سست تر است و پرده شکم، بیرون میریزد. اگر این دانه ها از مواد سرد باشد بیخ دار و پهن است و الا از گرمی مزاج است . اگر این دملها زیاد و آزار دهنده باشد میتواند از گرمی باشدکه با فصد (خون گیری از رگ)میتوان درمان کرد و اگر از سردی باشد با قی آورها و مسهل ها آن را درمان میکنند. در هر حال اگر دمل پیدا شد و سفت شت درست نیست که از پس زننده ها استفاده کرد و باید صبر و کوشش کرد تا دانه برسد و سرباز کند بخصوص اگر در ران و بالای بازو باشد

استاد فاضل نظری
قدیمی 10-07-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

سرطان (Cancer)

علت بیماری : علت این بیماری سودایی است که از صفرای سوخته پیدا میشود

علائم بیماری : ورم بزرگی است که در بدن ریشه ای عظیم و بزرگ دوانده و در جای جای بدن ریشه میکند و اگر زود برای درمان اقدام کنند امکان درمان بیشتر است ولی اگر دیر اقدام کنند درمان بسیار سخت و گاهی غیر ممکن است ورمهای سرطانی هنگام لمس التهاب دارند چه بسا که با طبی همیشگی همراه باشد و اگر به درمان اقدام کنند فقط قسمتهای تازه پدید آمده را میتوان از بین برد ولی قسمت های قدیمی به مرور زمان سفت و محکم میشود خلاصه این که درمان این بیماری مانند تمام بیماری ها دست خداوند رحمن است و همیشه و برای تمام درمان ها اول دعای خود بیمار و اعتقاد او به توانایی خدا برای درمان و حکمت او برای ابتلا به بیماری مهم است ولی خدا هیچ دردی به جز مرگ نیافریده مگر آنکه درمانش را نیز آفریده است

استاد فاضل نظری
قدیمی 10-07-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

بواسیر ( Hemorrhoid )

علت بیماری : بواسیر ( Hemorrhoid ) از موارد زیادی غیر طبیعی است که نیروهای ضعیفی بطور غیر طبیعی آنها را به خود میکشند و در محلهای گودی داخلی بدن و جاهای مرطوب آن مانند داخل بینی ، داخل رحم و مقعد ظاهر میشود

علائم بیماری : این بیماری اقسامی دارد مانند زگیل که سخت و گرد است که این نوع از سودای خالص است و یا مانند انگور گرد ، نرم ، باد کرده و رنگش سبز یا ارغوانی است که علت آن خون همراه با سودا است و گاه مانند توت سست میباشد و رنگش بین قرمز و سفید است و نیز مانند توت دانه دانه است که علت آن از خون و سودا است و گاه مانند زنبور عسل کوچک و دراز است این نیز از خون یا سودا است و در عین حال از چیرگی حرارت پدید می آید و گاهی هم از بلغم پدید می آید که این نوع سفید ، بادکرده و سست میباشد و این نوع کم یاب و نادر است

غذاها و خوراکیهای مفید برای درمان

نام : چای کوهی
خواص : چاي كوهي St.johns Wort نام علمی Hypericum perfratum گياه شناسي چاي كوهي بمقدر زياد در آمريكا و اروپا پرورش مي يايد و معمولا بصورت خودرو در ميان مزارع گندم و ذرت يافت مي شود . چاي كوهي در اروپاو آمريكا بنام سنت جونز شهرت دارد و مدتي است كه بسيار معروف شده است . جالب است بدانيد كه روغن چاي كوهي براي مدت سه قرن در انگلستان تنها داروي زخم ها بوده است . چاي كوهي در ايران در دامنه كوههاي البرز ،‌كرج ،‌چالوس و مازندران و نقاظ غرب ايران به حد زياد مي رويد . در اروپا نانوائيها اين گياه را خوب مي شناسند زيرا كمي از آنرا به در اضافه مي كنند كه نان را بهتر و خوش طعم تر مي كند . گلهاي چاي كوهي برنگ سفيد يا زرد مي باشند كه در بالاي ساقه بصورت مجتمع بچشم مي خورد . اين گلها كمي معطر و داراي بوي مخصوصي مي باشد . ميوه چاي كوهي بشكل كپسول است . خواص داروئي: از نظر طب قديم ايران اين گياه گرم و خشك است . ماده قرمز رنگي كه در برگهاي چاي كوهي وجود دارد وبا فشار دادن برگها از آن استخراج مي شود براي التيام زخم ها و درمان سوختگي ها بكار مي رود . براي تهيه جوشانده و يا دم كرده اين گياه بايد حدود يك قاشق چايخوري برگ و گل خشك گياه را در دو فنجان آب جوش ريخته و آنرا آنقدر بجوشانيد تا يك فنجان باقي بماند سپس آنرا مصرف كنيد . بطور خلاصه مي توان به مورد زير اشاره كرد : 1)ضد كرم معده و روده مي باشد. 2)ادرار آور وقاعده آور است . 3)گرفتگي صدا را باز مي كند و خلط آور است. 4)براي درمان مرض كزاز بكار مي رود. 5)اگر برگ آنرا بصورت پودر داروريد و روي زخم هاي عميق و متعفن بپاشيد اين نوع زخم ها را خوب مي كند. 6)درمان كننده اسهال و اسهال خوني است . 7)براي درد دنبالچه بهترين دارو است . 8)اگر مشكوك به خونريزي مغزي هستيد و يا احتمال خونريزي مغزي وجود دارد حتما از اين دارو استفاده كنيد . 9)ضعف جنسي را درمان مي كند. 10)درمان كننده بيماري مننژيت است . 11)براي درمان فلج بكار مي رود . 12)سياه سرفه را از بين مي برد. 13)درد پشت و گردن و خشكي گردن را درمان مي كند . 14)براي كم خوني مفيد است . 15)چاي كوهي اشتها را باز مي كند بنابراين مي توان آنرا به بچه ها و افراد مسن كه اشتها ندارند داد. 16)ضد افسردگي مي باشد . 17)درمان كننده بيخوابي است . 18)در درمان سرمخوردگي معجزه مي كند . 19)براي درمان تب و اثر نيش سمي حشرات بكار ميرود. و بالاخره با تحقيقات جديدي كه دانشمندان روي اين گياه معجزه آسا انجام داده اند و دريافته اند دريافته اند كه چاي كوهي مي تواند ويروسها را از بين ببرد و حتي روي ويروس بيماري AIDS نيز اثر درد .مدتي است كه بيماران مبتلا به ايدز ازاين گياه استفاده ميكنند كه سيستم دفاعي بدن آنها را تقويت كرده وبيماري را تخفيف مي دهد . دانشمندان مدتي است كه روي اثر چاي كوهي بر ريو سرطان خون تحقيقات دامنه دري راشروع كرده اند و به نتايج درخشاني دست يافته اند . همانطوريكه قبل گفته شد اين دارو اثر بسيار خوبي بر روي افسردگي درد البته اگر سه متوالي از اين دارو استفاده شود حالات افسردگي را از بين برده بيخوابي را مداوا مي كند و بيماران اعتماد بنفس خود را باز مي يابند .

نام : گوجه فرنگی
خواص : گوجه فرنگي Tomato نام علمی Lycopersicum esculentum كليات گياه شناسي گوجه فرنگي از هزاران سال پيش وجود داشته است ولي البته باندازه يك گيلاس بوده است و كم كم در اثر پرورش درشت تر شده است . وطن اصلي اين گياه از آمريكاي جنوبي است . درقرن شانزدهم در كشور پرو به مقدر زياد كشت مي شده است . در قرن هفدهم گوجه فرنگي به انگلستان و هلند راه يافت و چون بسيار گران بود فقط مردم ثروتمند مي توانستند از آن استفاده كنند و بنام سيب عشق معروف شد . گوجه فرنگي در حال حاضر در تمام مناطق دنيا كشت مي شود و تقريبا در تمام فصول سال وجود دارد گوجه فرنگي انواع مختلف دارد و در حدود شانزده نوع آن در بازار بفروش مي رسد . يك نوع آن گوجه فرنگي سفيد است كه داراي اسيد نمي باشد گوجه فرنگي را بايد هنگاميكه كاملا رسيده است از بوته چيد و مصرف كرد زيرا گوجه فرنگي نارس و سبز است و براي بدن مخصوصا كليه ها مضر است البته در كشورهاي صنعتي گوجه فرنگي را كال مي چينند تا هنگاميكه به مقصد مي رسد و يا در انبار مي رسد و قرمز مي شود . اگر گوجه فرنگي كاملا قرمز باشد ولي هنگاميكه آنرا باز مي كنند تخم آن سبز باشد نشانه اين است كه گوجه فرنگي را كال چيده اند و بعدا رسيده است . گوجه فرنگي گياهي است يكساله داراي شاخه هاي زياد كه ارتفاع آن تا حدود يك متر مي رسد گلهاي آن زرد رنگ است كه از كنار شاخه ها و يا ساقه آن بيرون مي آيد . مويه آن گرد و يا تخم مرغي و برنگ زرد و يا قرمز ديده مي شود . خواص داروئي: گوجه فرنگي گر چه داراي اسيد سيتريك است اما بدن را قليايي مي كند 1)گوجه فرنگي درجه قليايي بودن خون را بالا برده و به دفع مواد سمي خون كمك مي كند بطور كلي تصفيه كننده خون است 2)به دفع سايد اوريك كمك مي كند 3)گوجه فرنگي ملين است 4)براي درمان ورم ملتحمه چشم مفيد است 5)سنگ كليه را دفع مي كند 6)آقايان با خوردن مرتب گوجه فرنگي مي توانند خود را در مقابل سرطان پروستات بيمه كنند 7)گوجه فرنگي از ورم آپانديس جلوگيري مي كند 8)براي رفع دندان درد ، ريشه و شاخه برگهاي گوجه فرنگي را با آب بجوشانيد و اين جوشانده را مضمضه كنيد . 9)از جوشانده برگ گوجه فرنگي براي دفع شته و حشرات مي توانيد استفاده كنيد . بدين منظور بايد يك كيلو گرم برگ تازه گوجه فرنگي را در يك ليتر سركه خيس كرده و در داخل ظرفي كه 2 ليتر آب جوش دارد بريزيد و ظرف را روي چراغ قرار داده وبمدت 15 دقيقه بجوشانيد ظرف را از روي چراغ برداشته بگذاريد تا مدت دو روز بماند و گاهگاهي آنرا هم بزنديد سپس آنرا با فشار صاف كنيد 10)گوجه فرنگي براي مبتلايان به نقرس و رماتيسم مفيد است 11)گوجه فرنگي ورم مفاصل را برطرف مي كند 12)از تصلب شرائين جلوگيري مي كند و حتي مصرف آن براي اين مرض مفيد است 13)اوره خون را پائين مي آورد 14)ورم مخاط روده را رفع مي كند 15)براي تميز كردن خون بايد ازآب گوجه فرنگي و كرفس به نسبت مساوي و بمقدر سه فنجان در روز قبل از غذا و بمدت سه هفته استفاده كنيد . 16)براي تميز كردن لكه جوهر بر روي لباس يك تكه پنبه را در داخل آب گوجه فرنگي برده و لكه جوهر را با آن مالش دهيد و سپس آنرا بشوئيد 17)اگر پوست شما كك و مك درد هر روز آنرا با آب گوجه فرنگي تميز كنيد كم كم كك و مک ها را از بين مي برد

نام : سعد
خواص : مالیدن آن برای دندانها و بیماری های دهان مفید است و اگر با آن استنجا کنند برای بادهای بواسیر مفید است و دهن را خوشبو کرده و نیروی نزدیکی را زیاد میکند

نام : سنجد (غبیرا)
خواص : نام علمي سنجد «Elaeagnusan gastifolial» است و رويشگاه اين درخت بدليل سازگاري آن با محيط‌هاي مختلف در اغلب نقاط كره زمين از جمله آمريكاي شمالي، اروپاي شرقي و غربي، آسياي مركزي و شمالي و ... است. به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران،‌ به طور كلي 3 نوع درخت سنجد در دنيا وجود دارد كه 2 نوع هلاگنوس و هيپوفار در ايران موجودست. درخت سنجد هلاگنوس به دليل درشتي ميوه‌، قامت بلند، نداشتن خار و برگهاي پهن به درخت سنجد هيپورفيا برتري دارد. خواص درخت سنجد در تمام اندامهاي آن منتشر شده است و ريشه، چوب، پوست و ميوه آن داراي خواص دارويي و صنعتي متفاوتي است از پوست درخت سنجد يك ماده شيميايي دارويي مهم به نام تتراهيدروآرمور - متيل - N استخراج مي‌شود. از برگ درخت سنجد آلكانوييد استخراج مي‌شود كه در صنايع داروسازي كاربرد دارد. اسانس گل سنجد در صنايع داروسازي و آرايشي و عطرسازي بكار مي‌رود. درخت سنجد داراي 3 قسمت برون بر (پوست قهوه‌اي رنگ)، ميان‌بر (آردي شكل) و درون بر (هسته چوبي و سفت آن) است كه قسمت ميان‌بر و درون بر آن داراي ارزش غذايي فراوان است. در قسمت ميان‌بر 2 نوع قند گلوكز و فروكتوز، 7 نوع چربي اشباع شده و اشباع نشده وجود دارد. در قسمت درون بر سنجد 17 نوع آمينواسيد و مقداري پروتئين وجود دارد كه هر يك از اين آمينواسيدها خواص دارويي بسيار مفيدي دارند بطوري كه مي‌توان گفت ميوه سنجد يك ميوه دارويي صفراست. اين ميوه در طب سنتي به عنوان تانن قابض است بنابراين در معالجه بيماريهاي دندان، لثه و اسهال و در درمان زخم معده موثر است و مي‌تواند از خونريزي جلوگيري كند. اگر آرد و هسته‌ ميوه سنجد با هم آسياب شود مصرف خوراكي آن بيماري آرتروز را درمان مي‌كند. خواص سنجد از نظر احادیث : گوشتش گوشت می آورد استخوانش استخوان میرویاند و پوستش پوست آور است کلیه ها را گرم و معده را دباغی میکند و ایمن از بواسیر و ادرار قطره قطره است. ساقها را نیرو میبخشد ، جذام را ریشه کن میکند و برای تب سودمند است.

نام : تره (کراث - گندنا)
خواص : برای درد طحال اگر سه روز آن را بخورند سودمند است و بوی دهن را خوش میکند ،بادها را میراند ، بواسیر را قطع میکند و برای کسی که همیشه از آن بخورد ایمنی از جذام است و روایت شده آن را با روغن عربی خوب سرخ کن و به کسی که درد طحال دارد سه روز بخوران شایسته است آن را بشویند ریشه اش را قطع کنند و سرش را بزنند و سید سبزیهاست و سبزی رسول الله(ص) و هفت قطره از بهشت بر آن میچکد و روایت شده برای بواسیر مفید است.

نام : آجر
خواص : اجر را اگر بگدازند و در آب بیندازند تا آنرا بخار کند و سر را با آن بخور دهند برای دفع مواد سرد مغزی ، نزله ها ، دردسر کهنه مفید است ، نشستن بر آجر داغ برای اسهال و پیچ رطوبتی و سرد بادی و درد بواسیر مفید است .

نام : ابهل (سرو کوهی)
خواص : قطورش برای کری مفید است و مالیدن آن همراه با سرکه داءالثعلب را بهبود میبخشد و برای ربو و بواسیر نیز مفید است

نام : پسته
خواص : پسته Pistachio نام علمی Pistaca گياه شناسي پسته درخت دوپايه اي است كه ارتفاع آن به حدود پنج متر مي رسد و بحالت خودرو در ايران و افغانستان مي رويد . برگهاي درخت پسته متناوب و مركب از 2 يا 3 برگچه نوك تيز با يك برگچه انتهايي است وبرنگ سبز روشن مي باشد . گلهاي آن خوشه اي است گل نر آن فاقد گلبرگ است . خواص داروئي: خواص مغز پسته مغز پسته از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است . 1)مغز پسته بعلت داشتن آهن خون ساز است و آنهائيكه مبتلا به كم خوني هستند بايد حتما روزانه مقداير پسته بخورند . 2)خوردن پسته نيروي جنسي را تقويت مي كند . 3)مغز و ذهن را تقويت مي كند . 4)براي آرامش قلب و آرام كردن اعصاب مفيد است . 5)براي باز كردن مجاري كبد مصرف پسته توصيه مي شود . 6)پسته معده را تقويت مي كند . 7)براي تسكين سرفه مفيد است . 8)اسهال معمولي و اسهال خوني را درمان مي كند . 9)جوشانده پوست درخت پسته براي برطرف كردن خارش اعضاي تناسلي زنان مفيد است . 10)جوشانده پوست و برگ درخت پسته براي رفع درد و خارش مقعد مفيد است خواص پوست سبز پسته پوست سبز پسته تازه از نظر طب قديم ايران سرد وخشك است و داراي خواص زير مي باشد : 1-براي رنگرزي بكار مي رود. 2-بهترين دارو راي رفع بوي بد دهان است . 3-جويدن آن باعث التيام زخم هاي داخل دهان مي شود. 4-براي استحكام لثه آنرا روي لثه بماليد و يا بجويد . 5-دم كرده پوست سبز پسته حالت دل بهم خوردگي و استفراغ را از بين مي برد. 6-دم كرده آن براي رفع اسهال مفيد است . 7-براي رفع سكسكه پوست سبز پسته را دم كنيد و يك فنجان از آنرا بنوشيد . خواص پوست سفيد پسته پوست سفيد پسته براي بواسير و بيرون زدن مقعد مفيد است . براي درمان اين بيماري بايد پوست سفيد پسته را در آب بجوشانيد و آنرا داخل لگني بريزيد و شخصي را كه اين بيماري را دارد براي چند دقيقه در آن بنشيند . باعث تسكين درد و تخفيف بيماري مي شود .

نام : املج (آمله)
خواص : گرماي خون را فرو مي نشاند .ريشه موها را قوي مي گرداند و مو را به رنگ سياه در مي آورد . مفاصل :براي پي ها و مفاصل مفيد است . چشم :ديد را تقويت مي کند . نفس و سينه :قلب را قوت و صفا مي دهد و مايه افزايش هوش و ذکاوت مي شود . اندام هاي غذا :معده را تقويت و دباغي مي نمايد .قي را باز مي دارد ، تشنگي را فرو مي نشاند و اشتها انگيز است . اندام هاي دفعي :معده را نيرو مي بخشد و شهوت انگيز است . برخي برآنند که بندآورنده ي شکم است . مرباي آن ملين است، هيچ زحمت نمي دهد و در علاج بواسير مفيد است .

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش