بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > دانشگاه ها > رشته های هنر

رشته های هنر در این زیر تالار به بحث و گفتگو در مورد مطالب مربوط به هنر پرداخته میشود

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 04-05-2011
KHatun آواتار ها
KHatun KHatun آنلاین نیست.
کاربر فعال ادبیات جهان

سپاسها: : 86

250 سپاس در 115 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض بنکسی - banksy - اختصاصی

بنکسی گرافیتی کارِ ِ مرموزِ بریتانیایی یکی از محبوب ترین هنرمندانِ حالِ حاضر دنیاست. دلیلِ مرموز بودنش هم این است که هیچ کس تابه حال او را ندیده. دیوارنگاری هایِ او طنزآلود است و هجو خرابکارانۀ او طنزِ تلخ را با گرافیتی به روشِ استنسیل در برمی گیرد. چنین گرافیتی هایی که جنبه های سیاسی و اجتماعی دارند بر دیوارها و پل هایِ بیشترِ شهرهای دنیا دیده می شود.
هنر بنکسی زادۀ هنرهایِ زیرزمینیِ بریستول است، که مکانی هم برایِ نقاشان بود و هم موزیسین ها. او دید تحقیرآمیزی نسبت به این موضعِ دولت داشت که به گرافیتی برچسبِ خرابکاری (واندالیسم) زده بود، به همین دلیل هنرش را رویِ دیوارهایِ شهر به نمایش گذاشت. به دلیلِ ممنوعیتِ دیوارنگاری در انگلستان شبانه در غیرمتعارف ترین مکانهای شهر فعالیت می کند. خودِ او تصاویرِ کارهایش را به طور مستقیم به فروش نمی رساند. اولین فیلمِ او با عنوانِ exit through the gift shop اولین بار در فستیوالِ فیلمِ ساندنس به نمایش گذاشته شد. در سال 2011 او نامزد دریافت جایزه اسکار برای بهترین فیلم مستند شد.
کارهایِ طنزِ آلودِ استنسیلِ بنکسی معمولا با شعارهایی همراه است.پیام او معمولا ضدِجنگ و ضدِ کاپیتالیسم است. او از موش، میمون، افسرانِ پلیس، سربازها، کودکان و افرادِ مسن به عنوانِ موضوعاتِ کارهایش استفاده می کند.
بنکسی تصمیم گرفت که دیوار حائلِ بینِ اسرائیل و فلسطین را به مکانی برای دیوارنگاری هایش تبدیل کند که با استقبال فراوانی روبرو شد. معروف ترین گرافیتی اش در این زمینه دو کودکِ فلسطینی است که در جستجوی بهشت، مشغولِ حفرِ سوراخی در دیوارِ حائل هستند.

" تا وقتیکه کاپیتالیسم فرونپاشد،نمی توانیم کاری برایِ تغییرِ جهان انجام دهیم. در این حین، باید همگی به خرید برویم تا خودمان را تسکین بدهیم"

بنکسی، wall and piece

تم کارهایِ بنکسی طمع، فقر، تدلیس، کسالت، ناامیدی،پوچی و بیگانگی را در برمی گیرد.با اینکه بنکسی معمولا با تکیه بر تصویرسازی و پیکرنگاری پیامش را انتقال می دهد، اما نظراتِ انتقادی خود نسبت به سیاست را در بعضی کتابهایش هم مطرح کرده. او به طور طنزآلود در لیستِ کسانی که باید با گلوله کشته شوند " فاشیست ها، بنیادگرایانِ مذهبی، و کسانیکه لیست می نویسند و بهت می گویند که چه کسی باید با گلوله کشته شود" را قرار داده است. او در توضیحِ دیدگاه سیاسی اش گفته" گاهی آنقدر از جهان حالم به هم می خورد که حتی نمی توانم دومین بشقابِ پایِ سیبم را تمام کنم!"

من شخصا معتقدم همۀ ما یک بنکسی در خود داریم. لذتِ کودکانۀ یک ذهنِ جستجوگر برایِ زیر سوال بردنِ هنجارهایِ جامعه.بنکسی اعتراض در تاثیرگذارترین شکلِ خودش، هنر است؛آن هم هنرِ خیابانی. هنری که در هیاهویِ دنیایِ تحت تسلطِ بنگاه هایِ تجارتی و بیلبورد شرکتها، هر روز پر رنگ تر از دیروز دیده شد و مدتها نگاهِ عابرینِ پیاده را به خود جلب کرد. نگاهی که به دیدنِ دیوارهایِ تمیزِ شهر عادت داشت حالا با گرافیتی هایی روبرو میشد که بُعدِ خیره کننده شان هیبتی واقعی به آنها داده بود و مفهومِ پشت آنها آنقدر غافل گیر کننده بود که نمی شد باور کرد چطور رویِ دیوارهایِ تر وتمیزِ شهر جا خوش کرده. به خصوص که دیوارنگاری تا وقتی که پولی بابتش نداده باشی جرم محسوب می شود! گرافیتی هایِ بنکسی تامل برانگیز و تکان دهنده اند. گویی هرکدام از آنها فریاد می زنند:" من می دانم شما به چه فکر می کنید...من از شما جلوتر هستم...من به دنبالِ حس هایِ مشترک مان هستم...و می خواهم با هم فریاد بزنیم چیزی را که ما را از هم دور کرده...چند لحظه سکوت کنیم به احترامِ این درکِ مشترک..." دیدِ طنزآلود او به سیاست افکارِ مشوشِ ما را معطوف به این حقیقت می کند که جهان بیش از اندازه آلوده به معاملات سیاسی و اقتصادی است. افکار مشوشی که هر کدام از ما که ممکن است موقع خواندن خبرهای روز دچارش شویم. آیا حقیقتا بنکسی کودکِ درون همۀ ما نیست؟ همان روحِ سرکشی نیست که گاهی دوست دارد به هم بریزد تا سامان ببخشد؟ آیا بنکسی بخشی از وجودِ ما نیست که گاهی دوست دارد شبانه از خانه بیرون بزند و با صدایِ بلند آواز بخواند و آرزوهایش را به رخ دیوارهای شهر بکشد؟آیا بنکسی ضمیرِ ناخودآگاهِ آزاد شدۀ همۀ ما انسانهایِ قرن بیست و یک نیست؟ طغیانِ تمامِ این قرنها؟
من معتقدم هست و امیدوارم که بماند.

وب سایت رسمی بنکسی به نشانی www.banksy.co.uk اطلاعات دقیق تری از گرافیتی هایش به دست می دهد.

بعضی از کارهای بنکسی :

منبع: خودم! و Wikipedia
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 04-05-2011
Setare آواتار ها
Setare Setare آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 926

875 سپاس در 242 نوشته ایشان در یکماه اخیر

سپاس دوست گرامی از اینکه ترجمه های اختصاصیتون رو در اختیار سایت و کاربران قرار میدین
علاقمندیم که بیشتر با شما همکاری داشته باشیم و از دانشتون بهرمند بشیم
شاه بیت غزل زندگیم...
قدیمی 04-06-2011
KHatun آواتار ها
KHatun KHatun آنلاین نیست.
کاربر فعال ادبیات جهان

سپاسها: : 86

250 سپاس در 115 نوشته ایشان در یکماه اخیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Asterah نمایش پست ها
سپاس دوست گرامی از اینکه ترجمه های اختصاصیتون رو در اختیار سایت و کاربران قرار میدین
علاقمندیم که بیشتر با شما همکاری داشته باشیم و از دانشتون بهرمند بشیم
خواهش می کنم. خوشحال میشم
فقط این که این موضوع صد در صد ترجمه نبود.جائی نظرِ شخصی خودم رو هم وارد کردم واسه همین مطمئنم نبودم در چه زیرگروهی قرار می گیره
باعث افتخاره
خوش باشید

پاسخ

برچسب ها
banksy, اختصاصی, بنکسی

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)