بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > دانشگاه ها > فنی و مهندسی

فنی و مهندسی در این زیر تالار به بحث و گفتگو در مورد رشته های فنی و مهندسی پرداخته میشود

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-14-2013
bigbang آواتار ها
bigbang bigbang آنلاین نیست.
مدیر بخش مکانیک - ویندوز و رفع اشکال

سپاسها: : 5,427

6,159 سپاس در 1,794 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض مهندس کیست ؟ مهندسی یعنی چه ؟

در این تاپیک قصد دارم تا به مفهوم یک مهندس اشاره کنم ، این که فرق یک مهندس با بقیه چی هست ؟ مهندس کی هست و چطور کارهاش رو انجام میده امیدوارم مطالبی که در این تاپیک میگذارم برای همه اونهایی که الان شاغل به تحصیل هستند یا فارق التحصیل یا قصد دارند به رشته مهندسی برن مفید باشه
میخوام به concept اشاره کنم ، یعنی مفهوم یک مهندس
ممکنه با داستان ، یا با عکس این کار رو بکنم ، از شما هم میخوام هر کجا مطلب مفیدی در مورد مهندسی پیدا کردید اینجا بگذارید
ممنون

احد،صمد، قاهر، صادق ...
عاشقشم

لا تقنطوا من رحمة الله

هیچ چیز تجربه نمیشه اینو یادت باشه !!
ترفند هایی براي ويندوز 7

عیب یابی سخت افزاری سیستم در کسری از دقیقه

2 کاربر زیر از bigbang سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 06-14-2013
bigbang آواتار ها

پیش فرض ماجرای تفاوت عملکرد دانشجوی ریاضی، فیزیک و مهندسی در یک مسابقه!

به یک دانشجوی مهندسی ، و یک دانشجو فیزیک و یک دانشجو ریاضیات، هر کدام 150 دلار دادند و از آنها خواسته شد که با استفاده از این پول ، ارتفاع یکی از هتل های شهر را که دانشگاه در آن قرار داشت با دقت محاسبه کنند... و البته هر سه آنها فردای آن روز امتحان مهمی داشتند که باید برای آن هم آماده میشدند.
سه دانشجو با اشتیاق فراوان برای انجام این محاسبه دنبال تهیه ملزومات رفتند.
دانشجوی فیزیک اول به یک مغازه ساعت فروشی رفت و یک کرونومتر خرید و بعد ، از یک فروشگاه چند گوی فلزی به اندازه های مختلف و یک ماشین حساب خرید و آخر سر هم چند نفر از دوستانش را خبر کرد تا در این کار به او کمک کنند . این دانشجوی فیزیک زمانی را که هر یک از گوی ها را از پشت بام هتل به زمین رسید اندازه گرفت و بعد با محاسبه زمانهای سقوط گوی ها و فرمول های فیزیکی ، ارتفاع هتل را به دست آورد.
دانشجوی ریاضیات منتظر شد تا خورشید کمی پایین برود و بعد ، زاویه سنج و شاقول و متری را که خریده بود از کیفش در آورد طول سایه را اندازه گرفت ، زاویه خطی که نوک پشت بام هتل را به نوک سایه آن متصل می کرد محاسبه کرد و بعد با استفاده از فرمول های مثلثات ارتفاع هتل را تعیین کرد.

واضح است که با این همه کار ، آنها دیگر فرصت نکردند برای امتحان فردایشان به اندازه کافی مطالعه کنند و همین باعث شده بود تا زیاد سر حال نباشند.
روز بعد این سه دانشجو یکدیگر را در دانشگاه دیدند ، در حالی که سر حالی دانشجوی مهندسی باعث تعجب دو دانشجوی دیگر شده بود. آنها طریق محاسبه ارتفاع هتل را از هم پرسیدند و وقتی توضیحات دانشجوهای ریاضیات و فیزیک به پایان رسید دانشجوی مهندسی با قیافه حق به جانب روش خود را به این شکل توضیح داد : کاری نداشت ! من پیش مسئول پذیرش هتل رفتم یک دلار به او دادم و پرسیدم ارتفاع هتل چند متر است بعد با 149 دلار باقی مانده باقی روز را حسابی خوش گذراندم!

این یعنی مهندسی... برسی تمام منابع (امکانات) موجود و انتخاب بهترین و کم هزینه ترین آنها و تبدیل آن به سیستم شیوه یا ابزار مناسب برای رسیدن به هدفی معین!(البته این توضیح بسیار مختصر درباره مفهوم مهندسیه)

یک توضیح هم خواستم به مدیران محترم بدم که مهندسی قبل از هر چیزی یه روش اندیشیدنه و به همین دلیل من این بخش رو برای این جستار انتخاب کردم

احد،صمد، قاهر، صادق ...
عاشقشم

لا تقنطوا من رحمة الله

ترفند هایی براي ويندوز 7

قدیمی 06-14-2013
bigbang آواتار ها

پیش فرض ماجرای نوشتن فضانوردان

همانطور که می دانید بعلت عدم کارایی خودکار در فضا، پروژه ای در ناسا تعریف شد تا وسیله برای نوشتن فضانوردان در فضا تعریف نمایند که رشته های مختلف تخصصی بدنبال روشهایی رفتند که بلحاظ زمان ، هزینه و دستیابی به محصول مقرون بصرفه نبود لیکن مهندسین در گام اول بعد از بررسی منطقی مداد را وسیله ای مناسب در تمام ابعاد دانستند . منظور از طرح این مثال : میزان دقت ، مهارت در خردورزی ، آینده نگری در تامین و رفع نیاز ، حجم ، باز زیستی و کلیه موارد مترتب بر موضوع است . مهندسی ، زندگی در آینده جهان لایتناهی بشریت است . عالم خلقت بر اساس تفکرات مهندسی بنا شده است و عظمت آن در گستردگی فوق تصوری است که در یک بازه زمانی شش روزه بوده و پایداری و اعتبار عملکردی آن را کسی احصاء ننموده است .

احد،صمد، قاهر، صادق ...
عاشقشم

لا تقنطوا من رحمة الله

ترفند هایی براي ويندوز 7

قدیمی 06-14-2013
bigbang آواتار ها

پیش فرض دکتر پی سی شارما

آقای دکتر پی سی شارما که کتابهای زیادی در زمینه طراحی مهندسی و مکانیزم دارن در کتاب "طراحی ماشین" در تعریف طراحی مهندسی میگن : " هدف اصلی در روش طراحی مهندسی کمک به دانشجو برای به کار بستن دانشی است که با مطالعاتشان در علوم تجربی، مهندسی، مطالعات اجتماعی و علوم انسانی برای حل مشکلات عملی مهندسی است"

شاید ما فکر کنیم دانش یک مهندس فقط در ریاضیات و فیزیک و استاتیک و... خلاصه میشه، ولی همونطور که میبینید محدودیتی که ما در نظر میگیریم درست نیست و علوم انسانی و اجتماعی و تمام علوم تجربی هم جزئی از دانش و گزینه های یک مهندس میتونن (باید) باشندمهندس به ریاضیات و محاسبات نیاز بسیار داره، ولی این دید که در ما وجود داره و مهندسی رو فقط در ریاضیات میدونند درست نیست...ریاضیات یکی از مهم ترین علومی هست که یک مهندس باید بدونه، ولی در کار مهندسی مهم استفاده خلاقانه از تمام علوم و امکانات برای یافتن بهترین راه برای رسیدن به هدف هست.
دانشجو میتونه در جواب اینکه چطور این موضوع رو حل کرده بگه من از دانشی که داشتم استفاده خلاقانه کردم و این همون چیزی بود که از مهندسی یاد گرفته بودم...
بنا بر این اگه من جزو اوون هیئت داوران باشم بهش میگم ایول!

احد،صمد، قاهر، صادق ...
عاشقشم

لا تقنطوا من رحمة الله

ترفند هایی براي ويندوز 7

قدیمی 06-14-2013
bigbang آواتار ها

پیش فرض داستان مهندس بازنشسته

مهندسی بود که استعداد ویژه ای در تعمیر وسایل مکانیکی گوناگون داشت او، بعد از 30 سال کار صادقانه برای شرکتی که در آن کار میکرد با خوشحالی بازنشسته شد.
بعد از چند سال شرکت مجددا با او تماس گرفت و گفت مشکل غیر قابل حلی برای یکی از دستگاههای چند میلیون دلاری شرکت پیش آمده است؛ آنها هر چیزی رو امتحان کرده بودند، هر کس که ممکن بود بتونه مشکل رو حل کنه سعیش رو کرده بود ولی بی فایده بود.
در نهایت با نا امیدی به این مهندس بانشسته زنگ زده بودند ، چون او قبلا بسیاری از مشکلاتشون رو حل کرده بود.
مهندس با اکراه پذیرفت (به قول خودمون کلاس گذاشت) ، پس از اوون یک روز به بررسی این ماشین عظیم الجثه پرداخت و در پایان روز یک علامت ضربدر کوچک بر روی یکی از قطعات خاص دستگاه کشید و با غرور بیان کرد : " مشکل شما در این محل قرار دارد"
قطعه عوض شد و ماشین مجددا به خوبی کار میکرد... بعد از اوون موقع حساب کتاب فرا رسید.
مهندس بازنشسته یک صورتحساب 50000 دلاری برای تعمیر این وسیله به شرکت داد، شرکت که کمی این قیمت رو زیاد میدونست از مهندس خواست که یک فاکتور شفاف و آیتم بندی شده که در اوون دقیقا نوشته شده باشه چه کارهایی انجام شده و هزینه هر کدوم چقدر بوده که مجموع اوونها شده 50000 دلار به شرکت ارائه کنه!
مهندس در جواب یک فاکتور بسیار خلاصه براس شرکت فرستاد :

.............................. شرح.................................==> دستمزد
.................کشیدن یک ضربدر کوچک....................==> 1 دلار
دانستن اینکه ضربدر باید در کجا گذاشته بشود ==> 49999 دلار

صورتحساب به طور کامل توسط شرکت پرداخت شد و مهندس باز هم به خوبی و خوشی به دوران بازنشستگی برگشت!

احد،صمد، قاهر، صادق ...
عاشقشم

لا تقنطوا من رحمة الله

ترفند هایی براي ويندوز 7

قدیمی 06-14-2013
bigbang آواتار ها

پیش فرض تعریف مهندسی در هیئت مهندسین آمریکا

تعریف مهندسی در هیئت مهندسین آمریکا به این شکل هست:
کاربرد خلاقانه اصول علمی در جهت
طراحی یا توسعه ساختارهاماشین ها ، اسباب و یا روشهای تولید و یا کلیه اموری که ترکیبی از این امور باشند و یا
بنا کردن و یا عمل کردن به همین طریق با اشراف کامل از طرح آنها و یا
پیشبینی رفتار آنها تحت شرایط عملی معین به شکلی که :

همه آنها هدف کاربردی مشخصی داشته باشند
شرایط اقتصادی پروژه در نظر گرفته شود
امنیت زندگی و مالکیت در نظر گرفته شود

ببینید من این موضوع رو به این خاطر عنوان کردم که در دانشگاههای ما فقط فراگیری اصول علمی اوون هم به شیوه و چینش نادرست (البته به نظر من) انجام میشه و اصلا به دانشجوی مهندسی گفته نمیشه که مهندسی چیه و مهندس کیه (حداقل من نه دیدم و نه شنیدم)؟

شاید شما فکر کنید که این دانشجو کاری نکرده ولی این دقیقا بر عکسه اوون دقیقا آموخته هاش رو استفاده کرده (البته توی ایران این رو یاد نمیدن)
این دانشجوی مهندسی کار مهندسی کرده.. چون کسی اوون و هیچکدوم از دانشجو ها رو به استفاده از روشی خاص مجبور نکرده و اصلا در محیط کار عملی مهم این نیست که از چه روشی استفاده کنی، مهم اینه که به هدف معینی که قرار حل بشه برسی!
این دانشجو از اصول علمی استفاده خلاقانه کرده، تفاوتش این بوده که گزینه های مختلف رو در نظر گرفته و بهترین رو انتخاب کرده و مثل اوون 2 دانشجوی دیگه خودش رو مجبور به استفاده از روشی خاص نکرده...
از اصول علم جامعه شناسی، روانشناسی استفاده کرده و با کمترین هزینه به هدفش رسیده.

مهندسی یعنی این!

احد،صمد، قاهر، صادق ...
عاشقشم

لا تقنطوا من رحمة الله

ترفند هایی براي ويندوز 7

قدیمی 06-14-2013
bigbang آواتار ها

پیش فرض مفهوم مهندس

مفهوم مهندس یعنی ذهن رو باز بگذار.. حفظ نکن، مغز رو برای تجزیه تحلیل داده ها و شرایط استفاده کن، اشکالی نداره اگه وقتی به عدد اتمی یه عنصر از جدول مندلیف احتیاج داری بری و جدول رو نگاه کنی... اصلا کار درست همینه!

احد،صمد، قاهر، صادق ...
عاشقشم

لا تقنطوا من رحمة الله

ترفند هایی براي ويندوز 7

قدیمی 06-14-2013
Saba_Baran90 آواتار ها
Saba_Baran90 Saba_Baran90 آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 10,211

6,252 سپاس در 1,423 نوشته ایشان در یکماه اخیر

دایی ممد نوشته هات واقعا جالب بود
ممنون
بهترین استادی که داشتیم و من واقعا دوسش داشتم، یه استاد مسنه که خیلی هم سطح عملیش بالاس و باتجربه هم هست
همیشه میگفت مهندس کسیه که (همونطور که خودتم گفتی) که یه راه حل کم هزینه و پرنفع برای یه مسئله ارائه کنه
از حداقل امکانات بیشترین استفاده رو ببره

بازم ممنون برای نوشته هات
2 کاربر زیر از Saba_Baran90 سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
پاسخ

برچسب ها
enginneer, مفهوم مهندسی, مهندس, مهندس کیست؟, مهندسی, مهندسی یعنی چه ؟

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش