بازگشت   پی سی سیتی > هنر > فیلم سينما تئاتر و تلویزیون Cinema and The Movie > تلویزیون

تلویزیون در این بخش مباحث مرتبط با تلویزیون قرار خواهند گرفت

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-12-2010
LP Girl آواتار ها
LP Girl LP Girl آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 0

20 سپاس در 19 نوشته ایشان در یکماه اخیر
جدید گفتگو با بازيگران سريال «كلانتر 3»

گفتگو با فرهاد مهاديان بازيگر «كلانتر 3»
سروان شايان خالي از اشتباه نبود

فرهاد مهاديان از جمله بازيگران عرصه تلويزيون و سينماست كه فعاليت حرفه‌اي‌اش را با سينما آغاز كرده است. در كارنامه بازيگري او سريال‌هاي مختلفي از جمله همسفر، دختران، راز شيوا، پيله‌‌هاي پرواز، كلانتر و... به ثبت رسيده است. اين اواخر نيز در سريال «كلانتر 3» ايفاگر نقش سروان نيما شايان بوده و به گفته خودش اولين باري است كه نقش پليسي بازي كرده است. مهاديان كه پيش از اين در سريال «يكي مثل من» با محسن شاه‌محمدي همكاري داشته، قرار بود «در كلانتر 2» نيز ايفاگر يكي از اپيزودها با عنوان «سهراب» باشد اما به دليل حضورش در فيلم سينمايي «دختر ميليونر» نتوانست در اين اپيزود حاضر شود. مهاديان از دوران بچگي به خوانندگي و بازيگري علاقه‌مند بوده و در كنار بازيگري در عرصه موسيقي نيز فعاليت دارد كه بتازگي دومين آلبوم خود را ساخته و راهي بازار كرده است. مهاديان اين روزها در تله‌فيلم «آخرين فرصت» به كارگرداني همايون باقي‌زاده حضور پيدا كرده است. با وي به بهانه پايان اين سريال و نقش سروان شايان در روزنامه جام‌جم گفتگويي انجام داديم:

از بازي در سري اول «كلانتر» تا «كلانتر 3» چه اتفاقي افتاد؟

قبل از حضور در «كلانتر» با آقاي شاه‌محمدي ديداري داشتم و چون كارهاي قبلي مرا ديده بود يكي از اپيزودهاي سريال «كلانتر» با عنوان «ستاره و من» را پيشنهاد كرد. نقش من در اين اپيزود پليس نبود و به عنوان پسري از بافت پايين اجتماع و فردي ريسك‌پذير براي زندگي بهتر ايفاي نقش كردم. در ابتدا برايم جالب بود كه نقشي را ايفا كرده‌ام كه كمتر مخاطبان مرا در اين كاراكتر ديده بودند. به طور كلي آقاي شاه‌محمدي معتقد است هر چيزي كه در برخورد اول از شخص مي‌بينيم نبايد پايه و اساس تفكر ما نسبت به شخصيت آن فرد باشد. از اين رو ايشان در «كلانتر» به من اعتماد كرد و نقشي متفاوت نسبت به ديگر كاراكترهايم پيشنهاد داد. اين شايد از نظر برخي ريسك به حساب بيايد اما آقاي شاه‌محمدي با ديدن و صحبت كردن به لايه‌هاي ظريف و پنهاني بازيگر دست مي‌يابد.

پس از گذشت پروسه‌اي طولاني براي سريال «كلانتر 2» نيز مجددا براي همكاري دعوت شدم اما به‌دليل فيلمبرداري همزمان اپيزود سهراب با فيلم سينمايي «دختر ميليونر» نتوانستم با وي همكاري كنم.

يعني سينما را ترجيح داديد؟

خير. اتفاقا تمايل داشتم هر دو كار را همزمان با هم انجام دهم اما به دليل اين كه با تهيه‌كننده آن فيلم قرارداد داشتم، نتوانستم در «كلانتر 2» حضور يابم، در حالي كه در اپيزود سهراب مي‌توانستم جاي كار زيادتري داشته باشم.

پس از سينما چطور به «كلانتر3» آمديد؟

آقاي شاه‌محمدي اعتقاد داشت با ورود كاراكتر جوان در سريال «كلانتر 3» مي‌توان بر ميزان تحرك و پويايي و خلق موقعيت‌هاي جذاب براي بيننده افزود.

با وجود اين، صحنه‌هاي اكشن و پرتحركي كه از آثار اينچنيني انتظار مي‌رود در اين كار ديده نشده.
آقاي شاه‌محمدي كارگردان اكشن‌سازي نيست و بيشتر سريال‌هايش داستان‌گو و قصه‌گويي است و در اصل تكيه بر داستان دارد.

يكي از دلايلي كه وي كمتر به سمت كار اكشن مي‌رود، نبود امكانات لازم براي ساخت سريال‌ها و فيلم‌هاي اكشن است.

در اين تحرك و پويايي چقدر بازي شما مي‌تواند سهيم باشد؟ چون به نظر مي‌رسد وجه داستاني بودن باز هم بر بازي پرتحرك بازيگران چيره شده است.

بيشتر سبك آقاي شاه‌محمدي به‌گونه‌اي است كه زندگي معمولي كاراكترها را به تصوير مي‌كشد. در اين مجموعه نيز گاهي به پيشنهاد من تحرك و جنبش نقش را اضافه مي‌كرديم، ولي براي ساخت يك اكشن پرتحرك نياز به پشتيباني بيشتري داشتيم.

شخصا اعتقاد داشتم در يك داستان پليسي بايد هيجاني كه خود پليس‌ها در كارشان دارند را به تصوير بكشيم. قبل از برداشت‌هاي مربوط به دستگيري، درباره جرم نيز فكر مي‌كردم تا همه ظرافت‌هاي اين شغل را به نمايش بگذارم، مثلا پليس فقط با صحبت كردن با مجرم به نتيجه نخواهد رسيد، مسلما جاهايي كار به درگيري و تيراندازي مي‌كشيد و فكر مي‌كنم ايجاد اين تنوع در فضاي داستان زيباست.

با توجه به اين كه «كلانتر 3» اولين حضورتان در نقش پليس بود، در اين ارتباط چه ديدي داشتيد؟ چه اطلاعاتي را از چه راه‌هايي كسب كرديد؟

با توجه به اين كه مشتاق ديدن فيلم‌هاي اكشن و پليسي بودم، اما هيچ‌گاه براي حضورم در اين كاراكتر به فكر كپي كردن محض از نقش‌هاي اكشن و پليسي ديگران نبودم و سعي كردم خودم را در موقعيت يك پليس واقعي قرار دهم، يعني فرهاد مهاديان به دانشگاه افسري رفته است و حالا به عنوان يك پليس مي‌خواهد به هموطنانش خدمت كند.

خوشبختانه با خواندن فيلمنامه «كلانتر 3» متوجه شدم خصوصيات اخلاقي سروان شايان در خيلي جاها به من نزديك است و سعي كردم اين پليس را كه يك انسان واقعي است با شخصيت خودم تطبيق دهم و از قالب پليس بودن خارج نشوم، البته در كنار اين كاراكتر به مسائل جزيي مانند شوخي كردن، عاشق شدن، تفريح و ... نيز پرداختم تا نشان دهم پليس هم به عنوان يك انسان در زندگي روزمره‌اش، رفتارهاي معمولي هم دارد.

سوالي كه مي‌خواهم بپرسم را شايد بهتر باشد كارگردان يا نويسنده پاسخگو باشد ولي در حال‌حاضر شما به عنوان نماينده آنها از مجموعه «كلانتر» اينجا حضور داريد. وجه داستاني بودن اين مجموعه، نشان مي‌دهد كه پليس وظيفه خطيري را به عهده دارد و آن خدمت به جامعه است، اما در كنار اين به جريان زندگي شخصي شخصيت‌هاي داستان نيز رجوع مي‌شود مثل خواستگاري سروان شايان كه در اپيزود آخر به تصوير كشيده شد و فكر مي‌كنم اين وجه داستان و شخصي‌سازي كاراكترها خيلي ضعيف‌تر از قسمت‌هاي قبلي «كلانتر 3» بود؟

«قصه كمال» در اپيزود آخر خيلي مبهم پيش مي‌رود، به طوري كه مخاطب موازنه‌اي را در ابتدا و انتهاي قصه حس نمي‌كند، اما در اين بين وظيفه بازيگري اين است كه يك تداوم حسي كلي را در جريان بازي‌اش حفظ كند، مثلا براي رسيدن به نقش نيما شايان پيش‌زمينه‌اي را در نظر گرفتم كه ممكن است در داستان بازگو نشده و بيننده آن را درك نكرده باشد، چون ممكن است برخي سكانس‌هاي پاياني زودتر از بقيه به تصوير كشيده شده باشد و بعكس.

من نقش كاراكترهاي دكتر مهندس، دزد و ... را بازي كرده‌ام اما آنقدر به چشم نيامدم كه در اين سريال با نقش پليس ديده شدم

با توجه به حفظ اين تداوم، حس و راكوردها از سوي بازيگر به دليل حذف بخش اعظمي از صحنه‌ها هنگام تدوين و پخش موجب سردرگمي مخاطب مي‌شود. در رابطه با سوال شما بايد بگويم كه داستان 6 قسمتي اپيزود كمال به 3 قسمت كاهش يافت و سكانس‌هايي در اين ميان نيز حذف شد كه علامت سوال‌هاي زيادي را در ذهن بيننده به وجود آورد.

درخصوص شخصي‌سازي كاراكترها نيز بايد بگويم كه مثلا در جريان خواستگاري نيما شايان از ستوان الهام، بسياري از صحنه‌هايي كه براي مقدمه‌سازي اين ماجرا بازي كرده بوديم را حذف كردند و بيننده‌ها حق دارند كه متوجه نشوند در آن زمان چه اتفاقي افتاد، چون برخي پازل‌ها حذف شده بود.

در برخوردي كه با مخاطبان داشتيد «كلانتر 3» در بين اكشن‌هاي جذاب پليسي چه جايگاهي داشت؟

با توجه به آماري كه كارگردان اين مجموعه در دست دارد «كلانتر3» نسبت به «كلانتر يك و دو» از بينندگان بيشتري برخوردار بود.

شايد من نقش كاراكترهاي دكتر، مهندس، دزد و... را بازي كردم اما آنقدر به چشم نيامدم كه در اين سريال با نقش پليس ديده شدم.

قبل از ايفاي نقش نيز قصدم اين بود كه اگر بعدها همكاران زحمتكش آگاهي مرا خارج از نقشم ببينند از اين‌كه شغل آنها را در قالب نقش سروان نيما شايان ايفا كرده‌ام، ابراز رضايت كنند كه در حال حاضر اين اتفاق افتاده و خيلي از اين دوستان مرا با نام سروان در كوچه و خيابان صدا مي‌زنند.

تلاش آقاي شاه‌محمدي هم بر اين بود كه با پوشش و لباس پليسي ذهنيت بيننده را به كارهاي قبلي‌ام تغيير دهد و اين در اذهان مردم به جاي فرهاد مهاديان سروان شايان شكل گيرد.

قبول داريد شما در كاراكتر نيما شايان مثبت‌ترين نقش را بازي كرديد و هيچ جايي خطايي نداشتيد؟

نقش منفي محض بازي نكرده‌ام، اغلب خاكستري بوده؛ زماني آدم بدي بوده كه محتول شده و آدم خوبي مي‌شود و بعكس. اين‌گونه نقش‌ها را دوست داشتم. البته سروان نيما شايان مثبت محض شعاري نبود. اگر دقت كرده باشيد برخورد اوليه با سرگرد و با ستوان الهام همه‌اش خوب نبود. در مواقعي بدجنسي مي‌كرد و مغرور بود كه غرور هم چيز خوبي نيست. حتي در جايي الهام در جواب خواستگاري شايان مي‌گويد: با كسي كه درجه‌اش بالاتر از من باشد ازدواج نمي‌كنم و تو فعلا درگير درجه‌ات هستي، و اين نشان مي‌دهد كه كاراكتر شايان خالي از اشتباه نيست. قصد ما اين نبود كه شايان را به‌گونه‌اي به تصوير بكشيم كه آدم كاملا مثبتي است. تلاش كرديم پليس را فقط پليس و مجرم را فقط مجرم نبينيم.

ژست بي خوابي و منگي واسه من نگير دوباره! كسي كه جلوت نشسته عصبي و لت و پاره!
توي پائيز مجاور، وسطاي ماه آذر، شد قرارمون كه باهم بزنيم به سيم آخر!

Babak Rahnama (New Song) :: Khodaye Man
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 06-12-2010
LP Girl آواتار ها
LP Girl LP Girl آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 0

20 سپاس در 19 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض گفتگو با ليلا موسوي بازيگر نقش ستوان الهام در سريال «كلانتر3»

گفتگو با ليلا موسوي بازيگر نقش ستوان الهام در سريال «كلانتر3»
اگر فيلمنامه خوب باشد، حتما اتفاق خوبي مي‌افتد

ليلا موسوي، بازيگري است كه حرفه‌اش را با بازي در تئاتر آغاز كرد و از سال 76 بازي مقابل دوربين را نيز تجربه كرده است. آن هم به واسطه مجموعه «خانواده محبوب». او مي‌گويد هنوز دغدغه تئاتر را با خود دارد. موسوي در سريال «كلانتر» عهده‌دار نقش سروان الهام بود. به اين بهانه با او گفتگويي داشته‌ايم كه مي‌خوانيد. ساير كارهاي تلويزيوني و سينمايي كه ليلا موسوي در آن ايفاي نقش داشته است، عبارتند از: شهر فرشتگان، عمارت فرنگي، ستاره خضرا، تخت جمشيد، سر روزولت، بازهم سيب داري؟ كه فيلم سينمايي اخير (بازهم سيب داري)‌ در جشنواره‌هاي خارجي نيز موفق بوده است.

از تولد هنريتان برايمان بگوييد.
مثل اغلب دوستان بازيگرم از كودكي به اين كار علاقه داشتم و جزو دغدغه‌هايم بود تا اين كه در نوجواني، يعني زماني كه در دوره راهنمايي تحصيل مي‌كردم، به تئاتر علاقه‌مند شدم و تا سال 73 به طور جدي تئاتر را پيگيري كردم و پس از مدتي هم به عضويت يكي از گروه‌هاي تئاتري درآمدم.

پس از ابتدا كارتان را با بازي روي صحنه آغاز كرديد؟

بله. از همان ابتدا دغدغه‌ام بازي در تئاتر بود تا سينما يا حتي تلويزيون. به همين دليل تئاتر را بيشتر و جدي‌تر پيگيري كردم.

تاكنون چه تئاترهايي را كار كرده‌‌ايد؟

كارهاي زيادي كه از جمله آنها مي‌توانم به نمايش‌‌هاي درج مشكين، بانوي بي‌نشان، دشمنان جامعه سالم، آينه تو سقف منه و ... اشاره كنم. البته در تئاتر بيشتر با آقاي حسين پارسايي كار كرده‌ام.

خيلي از بازيگران تئاتر با وسواس به سمت كارهاي تصويري مي‌آيند. اين اتفاق براي شما چگونه افتاد؟

سال 76 بود كه براي اولين بار مقابل دوربين تلويزيون ظاهر شدم. آن هم به واسطه بازي‌ام در سريال «خانواده محبوب». اما بايد بگويم كه بازي روي سن تئاتر حال و هواي ديگري دارد. براي همين هم هنوز بازي در تئاتر را به كارهاي تصويري ترجيح مي‌دهم.

تجربه بازي در تئاتر چقدر به شما در كارهاي تصويريتان كمك كرد و موثر بود؟

خيلي زياد، چراكه بازي در تئاتر زيربناي اصلي كار يك بازيگر است و به او كمك مي‌كند كه توانايي‌هاي خود را بشناسد تا بتواند خود را در موقعيت‌‌هاي مختلف و نقش‌‌هاي ديگر محك بزند.

اما قطعا بازيگر آزادي‌ را كه روي صحنه تئاتر دارد، مقابل دوربين سينما يا تلويزيون ندارد، اين مساله را قبول داريد؟

بله، صد درصد. اصلا رهايي كار تئاتر لذت ديگري را به بازيگر مي‌بخشد. در صورتي كه مقابل دوربين مجبور هستي با تكنيك بيشتري عمل كني و دائم بايد حواست به دوربين باشد. برخلاف كار تئاتر كه اصلا دستت بسته نيست و مي‌تواني آزاد روي صحنه بازي كني.

پس شما هم جزو بازيگراني هستيد كه به دوربين و تكنيك آن پايبند هستيد؟

به آن شكل خير. بعكس سعي مي‌كنم با نقش‌هايم زندگي كنم و در آنها غرق شوم، بنابراين چندان درگير دوربين نمي‌شوم. اما خيلي هم نمي‌توان آزاد رفتار كرد.

خب برويم سراغ مجموعه كلانتر. چه شد كه نقش ستوان الهام را بازي كرديد؟

من قبلا با آقاي زائري، تهيه‌كننده همكاري داشتم و به واسطه ايشان به آقاي شاه‌محمدي معرفي شدم و پس از اين كه فيلمنامه را خواندم پذيرفتم كه در اين كار حضور داشته باشم.

چرا؟

چون نقش ستوان الهام، نقش تازه و جذابي برايم بود.

چقدر طول كشيد تا بتوانيد به اين نقش، نزديك شويد؟

خيلي با اين كاراكتر آشنايي‌ نداشتم. اما پس از اين كه گريم شدم و لباس يك پليس زن را پوشيدم كم‌كم توانستم ستوان الهام را در خودم پيدا كنم و به او نزديك شوم.

فكر نمي‌كنيد شخصيت ستوان الهام بيش از اندازه مثبت است؟

ما در طول كار درست مانند فيلمنامه پيش رفتيم. اگر شخصيت الهام اين‌طور به نظر مي‌رسد، دست من نبوده است، چراكه ما عين فيلمنامه رفتار مي‌كرديم. اما فكر مي‌كنم ستوان الهام بعكس يك جاهايي بسيار با جسارت و جديت عمل مي‌كند كه اين مساله او را از يك شخصيت تخت و تك‌بعدي درآورده است.

اما جديت با خشك بودن فرق مي‌كند؟

بله. اما نبايد اين مساله را هم ناديده گرفت كه به هر حال ما در نشان دادن برخي مسائل دچار مميزي هستيم و از اين نظر چندان دستمان باز نبود. ضمن اين كه به هر حال پليس چه زن و چه مرد، جديت خاص خودش را دارد.

با توجه به اين كه اولين تجربه‌تان را با شاه‌محمدي داشتيد، وي را چطور كارگرداني ديديد؟

او كارگرداني جدي و منضبط بود و البته دوست خوبي براي تك‌تك افراد گروهشان.

سكانس دوست‌داشتني شما در اين سريال؟

كلا سكانس‌‌هايي كه با سروان شايان داشتم را دوست دارم. چون حس خاصي در همه آنها وجود دارد و آن كشمكش‌ها ارتباط اين دو را باهم جذاب‌تر كرده است.

راستي چرا ستوان الهام آنقدر زود جواب بله را به شايان گفت، آن هم هنگام ماموريت؟

واقعيتش اين طور نبود. درواقع خواستگاري اصلي در آگاهي بود كه متاسفانه به دلايلي اين صحنه‌ها حذف شدند.

سريال كلانتر را نسبت به سري‌هاي قبلي آن چطور ديديد؟

به نظرم در سري جديد اين سريال، قصه‌‌ها پخته‌تر هستند و ساختار محكم‌تري هم وجود دارد. براي همين هم مخاطبان توانسته‌اند با اين مجموعه بخوبي ارتباط برقرار كنند.

صحنه‌هاي اكشن هم در اين سريال كم وجود دارد.

بله همين‌طور است. از همان ابتدا آقاي شاه‌محمدي روي بعد روان‌شناختي قتل‌‌ها اشاره داشت. به همين دليل ما صحنه‌هاي قتل را كمتر مي‌بينيم.

ستوان الهام چقدر به شخصيت واقعي شما نزديك بود؟

يك جاهايي من هم جسارت ستوان الهام را دارم.

براي انتخاب كارهايتان در حال حاضر چه‌معيارهايي داريد؟

طبيعتا فيلمنامه خوب و كارگردان براي انتخاب يك كار در اولويت هستند.

چه نوع سبكي را دوست داريد كار كنيد، طنز يا جدي؟

من به كارهاي فلسفي علاقه‌مندم كه متاسفانه اين‌گونه كارها كمتر ساخته مي‌شود. البته سال‌ها پيش يك فيلم سينمايي به نام «باز هم سيب داري» در اين زمينه كار كرده‌‌ام كه هنوز اكران نشده است. اين فيلم فضاي سوررئال داشت و در جشنواره‌هاي خارجي هم موفق بود.

تاكنون در چندين تله‌فيلم هم حضور داشته‌ايد، اين نوع كارها را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

بعضي از تله‌فيلم‌ها خوب بوده‌‌اند و بعضي ديگر خير. بستگي به فيلمنامه و كارگردان دارد، اگر فيلمنامه خوب باشد، حتما اتفاق خوبي مي‌افتد. ولي اگر فيلمنامه خوب نباشد، جذابيت‌هاي لازم هم وجود نخواهد داشت.

غير از بازيگري به چه هنر ديگري علاقه‌منديد؟

موسيقي هم جزو دغدغه‌هاي اصلي‌ من است و دوست دارم در اين زمينه هم فعاليت كنم.

ساز خاصي هم مي‌زنيد؟

بله. با سه‌تار و تنبور آشنا هستم.

در اين سال‌ها چقدر دلتنگ تئاتر هستيد؟

خيلي. اگر سالي يك يا دو تئاتر كار نكنم بسيار ناراحت مي‌شوم. ارتباط با تماشاچي حال عجيبي دارد.

مخاطب تلويزيون را بيشتر دوست داريد يا تئاتر را؟

طبيعتا تلويزيون مخاطبان زيادي دارد و به همين دليل دوست ندارم آن را از دست بدهم، البته تئاتر هم اهالي خودش را دارد كه آنها هم قابل احترام هستند.

ژست بي خوابي و منگي واسه من نگير دوباره! كسي كه جلوت نشسته عصبي و لت و پاره!
توي پائيز مجاور، وسطاي ماه آذر، شد قرارمون كه باهم بزنيم به سيم آخر!

Babak Rahnama (New Song) :: Khodaye Man
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش