قدیمی 08-03-2011
behnam5555 آواتار ها
behnam5555 behnam5555 آنلاین نیست.
مدیر تاریخ و بخش فرهنگ و ادب کردی

سپاسها: : 3,172

3,713 سپاس در 2,008 نوشته ایشان در یکماه اخیر
behnam5555 به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض پرويز پرستويي: می میرم اما فیلم سخیف بازی نمی کنم

پرويز پرستويي: می میرم اما فیلم سخیف بازی نمی کنم

فرهنگخانه: پـــرويز پرســتويي در دو سال اخير كمتر بازي كرده و كم حرف زده؛ نقش‌آفريني در دو فيلم «سيزده۵۹» و«خرس» تنها فعاليت اين بازيگر گزيده‌كار در سال‌هاي اخير بوده است.

نمايش «سيزده۵۹» در آلمان و فرانسه و استقبال خوب از اين فيلم، بهانه‌اي شد تا اين بازيگر لب به سخن بگشايد چرا كه پرستويي علاوه بر بازي در ساخت آن نيز سهم بسزايي
داشته است.پرستويي در گفت‌وگو با ايسنا، علاوه بر صحبت درباره‌ فيلم سامان سالور، درباره‌ «وضعيت امروز سينما» سخن گفت.پرويز پرستويي كه مدت كوتاهي است از آلمان و فرانسه بازگشته به اكران «سيزده۵۹» در خارج از كشور اشاره كرد و گفت: افراد زيادي از هموطنان ما در غربت زندگي مي‌كنند، بعضي‌ها شرايط سختي دارند و برخي از آنها حتي صورتشان را با سيلي سرخ نگاه مي‌دارند. ما هم در اكران «سيزده ۵۹ » آمادگي اين را داشتيم كه يك نفر بلند بشود و بگويد شما از كجا آمديد و چه مي‌گوييد. نشستن در جمع آن تماشاگرها برايم قابل احترام بود. خود من شايد هيچ وقت به برنامه‌هاي زنده تلويزيون نروم و اصلا كششي براي حضور در بعضي از برنامه‌ها نداشته باشم، اما هنگامي كه برنامه «چشم انداز» شبكه جام جم به خاطر فيلم يا سريالي بنده را دعوت مي‌كند به احترام آن چهار تلفني كه از خارج از کشور مي‌شود، شرکت مي‌کنم. چون مي‌دانم هموطنم وقتش را گذاشته، هزينه كرده و تماس مي‌گيرد تا با من حقير صحبت كند.

اين بازيگر با اشاره به نمايش «سيزده ۵۹» در آلمان و فرانسه يادآور شد:در آنجا مراسم، بعد از نمايش فيلم‌ بسيار طولاني‌تر از فيلم‌ مي‌شد و شايد تا دو ساعت صحبت مي‌كردم و
حرفهايي مي‌زدند كه برايم خيلي مهم بود. آدمي كه خودش جانباز بود و زندگي بيست ساله در آنجا تغييرش نداده بود و دنياي خودش را داشت و ديدن اين فيلم يك جورهايي
تسكيني برايش شده بود و مي‌گفت خيلي خوشحالم كه از اين آدمها اينجوري حمايت مي‌شود و شما حرف دل ما را مي‌زنيد.

پرستويي با بيان اينكه براي اولين‌بار بود كه از يك فيلم جنگي چنين استقبالي مي‌شد، گفت: حتي علاوه بر ايراني‌ها، آلماني‌ها هم تماشاگر فيلم بودند. با عكس‌العملي كه نشان دادند
خيلي دردآور بود آنها اين‌ آدمهايي را كه بخشي از جامعه ما هستند را خيلي بهتر از كساني كه در اينجا حضور دارند لمس مي‌كنند و من اين را در تك تك سيماي اين آدمها ديدم.
ما در «کلن» يكي از بهترين اكران‌ها را داشتيم و تماشاگراني بودند كه بدون دعوت ما بليت ۱۰ يورويي خريده و به ديدن فيلم آمده بودند.اين بسيار مهم است كه كسي بليت
مي‌خرد و قرار نيست با رعايت و حفظ مسائل صحبت كند.

وي ادامه داد:اما ديديم با چشم‌هاي خيس از تماشاي فيلم بيرون مي‌آمدند و بر خلاف اينكه مي‌گوئيم آنها در دنياي رنگي زندگي مي‌كنند و اصلا ككشون هم نمي‌گزد حتي اشك در
چشمشان خشك شده بود و من واقعا با ديدن چنين صحنه‌هايي، سبك شدم و دلم نمي‌خواست از آن‌ها جدا شوم.
اين بازيگر با بيان اينكه اكران‌هاي موفق «سيزده ۵۹» در خارج از ايران در روحيه‌اش تاثير بسيار مثبتي داشته است، گفت: در چند سال اخير اتفاقات مختلفي در جامعه افتاد و
هر اتفاقي كه در جامعه مي‌افتد، تبعات خودش را دارد. ما هم در اين جامعه زندگي مي‌كنيم و اذيت مي‌شويم و در كارمان هم تاثير مي‌گذارد، ما شرح وظايف ديگري داريم و آنوقت
مي‌مانيم چه كار بايد بكنيم؟ اين چيزهاست كه حال مرا بد مي‌كند. وي تاكيد كرد: مردم ما بسيار شريف هستند و‌ با مشكلات زيادي زندگي مي‌كنند. آنها اشتباهات را خيلي راحت
ناديده مي گيرند و‌ گذشت در وجود تك تك ايراني‌ها وجود دارد. من هميشه از اين آدمها براي درآوردن نقش‌هايم استفاده و در قالب آنها قرار گرفتم و براي همين هم آنها
شخصيت‌هايي مانند حاج كاظم، مرتضي راشد و .. را دوست دارند.

بازيگر فيلم «آژانس شيشه‌اي» درباره استقبال از فيلم‌هاي ديگرش در صورت امكان چنين عرضه‌اي براي ايرانيان خارج از كشور گفت: من خيلي فكر كردم كه چرا «آژانس
شيشه اي» و «روبان قرمز» نمي‌تواند چنين اكران‌هايي داشته باشند و صاحبان فيلم بايد اين كار را مي‌كردند. خود برنامه‌گذار «سيزده ۵۹» مي‌گفت هنگام نمايش فيلم چون تا به
حال فيلم جنگي نداشتيم، هر لحظه دل تو دلم نبود كه به اصطلاح كسي بلند شود و چيزي بگويد.در واقع خودشان هم باور نداشتند چنين استقبالي مي‌شود. ولي اين اتفاق افتاد و
واقعا من فكر مي‌كنم كه «آژانس شيشه‌اي» هم حرفي جدا از اين فيلم نمي‌زند و سيد جلال روي ديگري از حاج كاظم است، اين شخصيت‌ها همه دانه‌هاي تسبيحي هستند كه
همديگر را كامل مي‌كنند.

پرستويي در ادامه با بيان اينكه بعد از سريال «آشپزباشي» پيشنهادات زيادي براي بازيگري داشته كه تنها دو كار را قبول كرده است گفت: «سيزده ۵۹» توانست من را جذب كند
و ديگر كار «خرس» خسرو معصومي بود كه آن هم از جنس همين آدمها است. نزديك شدن به اين آدم‌ها شايد نياز شخصي خود من باشد. مهم اين است كه شما اينجور آدم‌ها را
به چه شكل نگاه كنيد و دنبال چه چيزشان بگردي، از آنها سوء استفاده كني يا آنها را بهانه قرار دهي و چيزي را به رخ بكشي؟ يا اينكه با خود اين جماعت كار داشته باشي؟. ما
وقتي با خود اين جماعت كار داريم آن چشم سومي كه نگاه مي‌كند خودش مي‌تواند تصميم‌گيري و نتيجه‌گيري كند. ما بيننده‌هاي خيلي خيلي خوبي داريم كه نياز نداريم خيلي چيزها
را توضيح دهيم. فقط كافي است اين آدمها را آنجوري كه بودند و هستند نشان دهيم.‌پرستويي در ادامه با اشاره به وضعيت امروز سينما گفت: من نه با كسي دعوايي دارم، نه
جنگي و نه طلبي و نه كسي حق من را خورده است. ولي به هر حال خودم رو نمي‌توانم از خانواده سينما جدا ببينم. از طرفي بحث ارشاد با خانه سينمااست كه اميدوارم هر چه
زودتر حل شود. والاّ اين سينما است که آسيب مي‌بيند.‌وي افزود: امروز ما آدم‌هاي خيلي خوبي در سينما داريم و اگر ۵ درصد امكانات هاليوود و باليوود را در ايران داشته باشيم
آن وقت مي‌بينيد كه فيلم سازي يعني چه؟ اين همه هنرمند در ايران وجود دارند ولي وضع به ساماني ندارند. پروسه توليد ما وضعيت خوبي ندارد.

موضوعات دم دستي تلويزيوني كه در تلويزيون پخش مي‌شود با همان جنس آدم‌ها و با همان پوشش و تيپ سازي با چهار بازيگر سينما ادغام شده و معجوني را به عنوان فيلم
سينمايي تشكيل دادند كه شما در سالن تاريك بايد بشيني و آنرا ببيني. موضوعات تلويزيوني كه آدم‌ها در خانه با شلوار راحتي مي‌توانند غلت هم بزنند، تخمه بشكنند و مهمان هم
راه بيندازند و آنرا ببينند. معلوم است من پرويز پرستويي اگر از گرسنگي هم بميرم در اين فيلم‌ها حضور پيدا نمي‌كنم، شان ما اين نيست، واقعا شان سينماي ما و ملت ما اين
نيست.

بازيگر فيلم «موج مرده» با طرح اين سوال كه چرا بايد توليدات خوبمان اينقدر كم باشد گفت: مي‌گويند اگر بين ۶۰ تا ۷۰ توليد سينمايي‌مان چهار كار خوب داشته باشيم، بايد به
فال نيك بگيريم چرا؟ چرا مجموع فيلمهايمان نبايد خوب باشد؟ ما براي چه ‌آمديم و هدفمان چيست؟ قرارمان چه‌ بوده، چرا بايد خودمان را به هر قيمتي براي چرخش اين چرخه
آلوده كنيم.‌وي يادآور شد: تغيير و تحولات و جا به جايي مسئولان در سينما از قبل بوده، الان هم هست و بعدش هم خواهد بود. بعضي‌ها هستند كه همان مسير را ادامه مي‌دهند و
بعضي‌ها اعتقادات ديگري دارند و تا بوده همين بوده است. يعني اين خيلي نبايد ما را آزار دهد ما بايد راهش را پيدا كنيم كه براي آن هدف بزرگي كه داريم چگونه مي‌توانيم
کارمان را انجام دهيم.

اين بازيگر در ادامه با گلايه از برنامه «هفت» آنرا براي سينماي ايران مخرب دانست و گفت: نمي‌دانم چه الزامي است كه اين برنامه وجود داشته باشد و با چه انگيزه‌اي اين
برنامه ساخته مي‌شود؟ اگر آقاي فردوسي پور مي‌آيد و ۹۰ را مي‌سازد كه چنين درخششي دارد بايد توجه داشت بحث فوتبال چيز ديگري است و سينما با ورزش تفاوت دارد.
بعضي از مسائلي که در برنامه «هفت» به آن پرداخته مي‌شود، در شأن سينماي ايران نيست.‌وي افزود: آقاي جيراني تهيه‌كننده اين برنامه كه اهل قلم و خودش هم كارگردان سينما
است، چرا بايد دست به تهيه چنين برنامه‌اي بزند؟ من قصد بي احترامي به كسي را ندارم و بحثم سينماي ماست در واقع به جايي مي‌رسد كه آقاي جيراني هم مي‌خواهد، برنامه‌اش
را به هر شكلي پر كند كه اين مشكل‌ساز مي‌شود. آدمهايي به برنامه آورده مي شوند و رويشان فوكوس مي‌شود و جامعه نسبت به آنها بدبين مي‌شود. پرستويي تاكيد كرد: ما
آدمهايي نيستيم كه چالشمان خيلي خوب باشد و مردم در جريان قرار بگيرند.

ما گوشت هم را بخوريم استخوان هم را نبايد دور بريزيم. ما نبايد اين رو در رويي‌ها را در تلويزيون داشته باشيم. بايد مسائل خودمان را خودمان حل كنيم. ما نبايد به جان
همديگر بيفتيم. هنرمند جماعت، شان و منزلتش بالاتر از اين حرفهاست. هنرمند با سيلي صورت خودش را سرخ نگاه مي‌دارد. هنرمند‌ان ما در واقع يك نوع جانبازند، يعني تمام
زندگي و وقتشان را در كارشان گذاشته‌اند ولي خوب زندگي نمي‌كنند. اگر يك نفر در اين دنياي گله گشاد يك آپارتمان و ماشين دارد چيز زيادي نيست. متاسفانه تفكري وجود دارد
كه شرايطي را به وجود مي‌آورد و اتفاقات جوري مي‌شود كه اگر «هفت» جنجال نكند، ديگر جذاب نيست.‌وي با بيان اينكه مرتب تيشه به ريشه هم مي‌زنيم گفت: خانم فرجامي را
با آن وضعيت به برنامه مي‌آوريم و توي جامعه من بايد جواب بدم كه چه شده خانم فرجامي اينجوري شده است يا آقاي پور عرب را به آن شكل نشان‌ مي‌دهيد چه نتيجه‌اي دارد؟!
آقاي جيراني چرا در طول اين سالها دنبال فريماه فرجامي و ابوالفضل پورعرب نرفتيد؟. چرا اينها به اين وضعيت در آمدند؟ الان مي‌آوريد و اينگونه بي‌رحمانه نشانشان مي‌دهيد،

تبعاتش هم در جامعه مي‌بينيد. حداقل من يكي، هيچ وقت عينك دودي نمي‌زنم كه من را نبينند و در كوچه و خيابان با مردم بحث و گفت‌وگو مي‌كنم. چه قدر بايد به خاطر اين قضيه
جواب داده باشم؟ چرا اينجوري به يك سري چيز‌ها دامن مي‌زنيم.

پرويز پرستويي درباره فعاليت اين روزهايش با بيان اينكه در حال حاضر فعاليتي ندارد از بازگشتش به عرصه تئاتر خبر داد و گفت: قصدم اين است بعد از سرانجام پيدا كردن
كار فيلمي كه قرار است با كارگرداني ايراني مقيم آلمان با موضوع مهاجرت كار كنم و تنها دو بازيگر ايراني دارد، كار بعدي‌ام حتما تئاتر باشد و خودم مي‌خواهم آنرا كارگرداني
كنم و دغدغه‌ام اين است، حتما آنرا كاركنم.

وي افزود: چهار سال پيش هم كه «فنز» را كار كرديم ديدم نياز دارم و بعد از سالها به تئاتر بازگشتم. حضور در تئاتر حكم خانه تكاني دارد و برايم مقدس است. در سينما هم با
همان نگاهي كه به تئاتر دارم، سعي مي‌كنم در كارها حضور پيدا كنم، ولي تئاتر را خانه اول و آخرم مي‌دانم و هنوز افتخار مي‌كنم آمار كار تئاترم بيشتر از سينما است. قصدم اين
است تئاتر را در تهران و همه استانها اجرا كنم، چراكه از موضوعي تأثيرگذار برخوردار است.

سایت : فرهنگخانه

دل به هیوات لیده دا , لانکی دلی
تو له وه رزی یادی مه ن دا , سه رچلی

خالید حسامی( هیدی )
کاربران زیر از behnam5555 به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش