بازگشت   پی سی سیتی > ادب فرهنگ و تاریخ > فرهنگ و تاریخ > فرهنگ

فرهنگ تمام مباحث مربوط به فرهنگ در این بخش

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 11-08-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 14

95 سپاس در 74 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض کنایه ها و اصطلاحات عامیانه!!!

گفتگوی عامیانه از شیرین ترینبخش های فرهنگ و ادبیات ماست ومتاسفانه در کشور مابه دلیل بی اعتنایی به این بخش جز به ندرتکه این واژگان وارد ادبیات داستانی شده واژه های خیابانی را در حوزه ی ادبیات ژور نالیسم نمی خوانیم و نمی بینیم در سال های اخیر تولید((واژه ها)) ((اصطلا حات)) و(( ضرب المثل ها))و ((نام_اواها)) در فرهنگ خیابانی افزایش فراوانی یافته تا حدی که در حال تبدیل به یک زبان کامل است.متاسفانه سه اثر ارزشمند در این حوزه تولید شده اند یعنی((کتاب کوچه ))(اثر ارزشمند و عظیم شاملو) ((فرهنگ فارسی عامیانه))(کار ابواحسن نجفی)و یک فرهنگ واژگان عامیانه دیگر که نام دقیقش را به یاد ندارمهیچ کدام واژه های بیست ساله ی اخیر را پوشش نداده اند.
آنچه می خوانید بخشی از واژگان تازه زبان است که در گویش روز مره به کار می رود.
همچنین از شما خواهش می کنم اگر واژه یا اصطلاحی به ذهنتان می رسد و گمان می کنید تازگی دارد در این تاپیک قرار دهی
د
هنوز اولین سطر را نخوانده
تو را به خاطر آوردم و شب هاي مهتاب را...
ولی نه...!! باید ترک کنم
هم تو را....هم شعر را .... و هم‌‌‌٬ همه ی شب هایی را که به ماه نگاه می کردم...

======================================

مسابقه پیش بینی نتایج لیگ برتر ( اگه دوست داشتی یه سر بزن دوست من )
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 11-08-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

ابوالقوزی:آدم درب و داغون .کسی که ظاهر به هم ریخته و اندام کج و کوله ای دارد.

ادبی شدن:ناگهان مودب شدن و چهره ی ادم با شخصیت را به خود گرفتن
کاربرد در جمله: (آقا ما زدیم فحش دادیم یهو شد ادبی که اقا چرا فحش میدی؟))

اروای (ح) مرده هام :قسم به ارواح امواتم .قسم به ارواح مردگکانم .نوعی قسم است

اروای مین(ارواح همین):نوعی قسم دروغ خوردن به قصد تمسخر است

اره کش:کسی که حشیش مصرف می کند می گویند

از دور پارس می کنه:زیاد حرف زدن و کاری نکردن .(از دور پارس می کنه کسی که تهدید هایش را نباید جدی گرفت .فریاد می زند اما اهل کتک کاری و دعوا نیست .نوعی عبارت تحقیر امیز در مورد دیگران)

اسب:گیج خنگ مشابه اوشکول

استاد منی!:این اصطلاح ویژه ی زندانیان است ونوعی ابراز ارادت .گاهی اوقات به کنایه در مورد رفتار های احمقانه یا اشتباه افراد هم گفته می شود

اسدالله یکتاس:ادم مهمی است .ادم قابل توجهی است اسدالله یکتا:یکی از بازیگران سینمای فارسی قبل از انقلاب که قد بسیار کوتاهی داشت گرچه انتظار می رود کوتاهی قد او مورد نظرباشد اما در این عبارت مهم بودن و یکتا بودن او مراد است .ادم منحصر به فرد و بی نظیر

اسگل شخصی:کسی که به طور خاص برای کسی یا کسانی مشنگ بازی در می آورد کسی که به طور خاص برای دوست زندانی اش مشنگ بازی و دلقک بازی در می اورد اما برای دیگران جدی است.

اصغر یه کتی:کسی که یه کتی و با قیافه گرفتن راه می رود به کسی که کتش را روی شانه می اندازد و بازو ها را از ذو طرف فاصله می دهد و یک وری راه می رود می گویند .ظاهرا ((اصغر یه کتی))از لات های معروف تهران بودهکه به همین شکل راه می رفت.

اصغر یه لامپ:کسی که یک چشمش کور است .ادمی که یک چشمش ور قلنبیده است.

افتاد تو تسبیح :بالاخره معتاد شد.اصطلاح ویژه معتادان .وقتی ادمی به صورت تفریحی مواد مخدر مصرف می کند معتاد می شود می گویند((افتاد تو تسبیح))

افت کلاس:افت داشتن ((واسه ما افت کلاس داره)"):سطح کار ما را پایین می اورد

افغانه :وقتی مقدار تریاک و مواد مخدر در سالن زندان زیاد باشد می گکویند

افغانی شدی:بی ملاقلتی شدی در زندان به کسی که ملاقاتش قطع شده باشد افغانی می گویند علت این امر این است که اکثر زندانیان افغانی ملاقاتی ندارند

افیل:مقلوب ایفل .به برج ایفل که خیلی بلند است اشاره داره .قد بلند ((مثال :طرف خیلی ایفل بود می چسبید به طاق))

اگه تو ختمی ماهفتیم چهلیم سالیم ...:در پاسخ به عبارت ((ما خودمون ختمیم))گفته می شود

اگه می چلوندیش یه کیلو شیره ازش در میومد :در مورد کسی که زیاد تریاک مصرف می کند گفته می شود

اگه ندادی به دیوار بگو بره عقب:وقتی کسی زیاد ادعای پاکی می کند گفته میشود .اشاره دارد به حکایت عارفانه که وقتی کسی پاک باشد به درخت ها هم می توند دستور بدهد تا از جایشان حرکت کنند .کنایه از این که ما همه خلاف کردیم.

اگه یه پالون بذاری روی کولش صد کیلو بار می برد:راحت فریب می خورد.به راحتی می شود او را خر کرد .ادم ساده لوح و احمقی است

الکه هلکه :هروئین

النگوهات نشکنه :نوعی متلک است برای سوسول خواندن طرف مقابل ریشه ی عبارت از شعر عامیانه ((سوسول ها دست نزنید النگوهاتون میشکنه))منظور این است که طرف این قدر نازک نارنجی است که با شکستن النگو هایش ضربه می بیند .نوعی تحقیر با زن فرض کردن طرف دعوا.

امت ویز ویز :اشاره به جماعت زندانی که پشت سر کسی حرف می زنند و سر و صدا راه می اندازند .منظور کسانی هستند که رو در روی فرد حرف نمی زنند.جمعیت بی اهمیت.((مثال:امت ویز ویز زیاد زرت و زورت می کنن))یا((بی خیال امت ویز ویز))

امین ابادی:کسی که به شدت دیوانه است .((امین اباد ))محلی است در اطراف تهران که افراد روانی را در انجا نگهداری می کنند .

اوتور بابا:عبارت ترکی به معنی بشین بابا.برو بابا حال نداری.ول کن بابا .بشین کنار صدات در نیاد

اوچ ثانیه :به زبان ترکی یعنی سه ثانیه .ایکی ثانیه .به سرعت این اصطلاح کمتر از ده سال است که رایج شدهو

اوچیکتیم :کوچیکتیم

اشغاله بعدا زنگ بزن:به کسیکه دست تو دماغش می کند می گویند .

افلاطون:کنایه از ادم خنگ و احمق و کند ذهن((مثال :چطوری افلاطون؟))

اتول باز :کسی که به ماشین به شدت علاقه دارد و به جمع اوری اطلاعات و عکس ماشین می پردازد گویند.

استریو فونیک:جاسوس.کسی که گوش های تیزی دارد

افه کلاس:کسی که خودش را خیلی می گیردو با دیگران متکبرانه بر خورد می کند
ولی نه...!! باید ترک کنم

ویرایش توسط Omid7 : 11-08-2009 در ساعت 12:24 PM
قدیمی 11-08-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

اومد حرف بزنه بالانس زد :به کسی که حرف نامربوطی زده است می گویند .

اومد حرف بزنه زائید:به کسی که حرف نا مربوط و بی خودی گفته است می گویند.

اومد حرف بزنه را رفت: به کسی که حرف نامربوطی زده است می گویند.

اوشت:وقتی دختر خوشگل یا سوسول می بینند می گویند.

الو بگیری:در پاسخ به دوستی که پشت تلفن ((الو )) گفته می گویند

افسار به گردن :کرواتی.عبارت کنایه امیز که معمولا به کنایه توسط اقشار جامعه سنتی در مورد افراد کرواتی گفته می شود.

افتادیم تو میکسر:قاطی کردیم .گیج شدیم

انداخت ما را تو مخلوط کن :کاری کرد که قاطی کنیم .ما را گیج کرد

این قدر پوست کشی کرده که زانوش اومده جای پیشونی اش:به زنانی که زیاد جراحی پلاستیک میکنند و پوست بدنشان را می کشند گفته میشود.

اسم بده جسد تحویل ب گیر :هر کاری بگویی می کنم .نوعی ارادت .به خاطر تو هر کاری می کنم .به کار من مطمئن باش

اسم فامیل بده تا سیراب و شیر دونش رو بکشیم بیرون :برای اثبات این که کار راه می اندازیم گفته می شود .نوعی ابراز ارادت لات های تهران.

ایکس لارج:بسیار ولخرج.بسیار بخشنده

انیشتن :احمق خنگ کودن

این کاره :ماهر

اومد راه بره تک چرخ زد:خراب کرد.به کسی که قصد دارد حرف جالب بزند اما چرت و پرت می گوید گفته میشود.

اومدی زیارت یا که چش چرونی:وقتی کسی به بهانه ای می اید ولی کار دیگری می کند می گویند

اوپدیس اوپدیس:به صدای ضبط ماشیت هایی می گویند که موسیفی تکنو می گذارند و صدا را بسیار زیاد می کنند و با سرعت از خیابان می گذرند .صدا درهنگام عبور ماشین شبیه نام اوای((اوپدیس)) ممی شود.

اصغر ارنولد اینا:به کسانی که در باشگاه زیبایی اندام هیکل درشت می کنن اما تیریپ روستایی دارند گفته میشود.

باباش تیمساره:پشتش گرم است .پشت گرمی دارد و با اتکا وابستگانش رفتار می کند.

بابا ننه این کاره:حرامزاده .بی اصل و نسب .ادم بی ریشه.به کسی که سال ها خلاف کار بوده می گویند.سابقه دار

بابا ننه مایه دار:بچه پولدار.ثروتمند.کسی که اصل و نسب دارد

با دهن پر حرف نزن:وقتی کسی از داخل توالت زندان با کسی که در راهرو ی توالت ایستاده با صدای بلند حرف می زند یا پیغام میدهد به او می گویندبا دهن پر حرف نزن))

بار داشتن:جنس دزدی داشتن ((طرف بار داره))طرف مقداری جنس دزدی دارد که ان ها را می فروشد

باز خندیدیم بهش:باز خندیدیم بهش لوس شد.وقتی زندانی تازه وارد به سرعتبا زندانی های قدیمی صمیمی می شود و سر شوخی را باز می کند گفته می شود.

باشگاه تار عنکبوت:وقتی ادم های نحیف به باشگاه زندان می روند می گویند.

با کسایی دعوا کردم که کنشون برات پالتو بود:نوعی رو کم کنی .عباراتی برای رو کم کنی و رجز خوانی

با کسایی دعوا کردم که شو..ت شون برات پالتو بود:کوچیکتر از اون هستی که بخوام باهات دعوا کنم.

ببخحشید شب بود سبیلاتو ندیدم:کنایه از این که سبیل که نشانه ی مردانگی است در چهره ی تو نمی بینم .و با کنایه از اینکه قبلا شبی تو را دیده ام

ببو:پپه گیج خنگ تیپ روستایی
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 11-08-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

بتی محمودی:به زندانی های سوسول و مکش مرگ ما می گویند به طور خاص ((اصطلاح بندهای مردان است.))((بتی محمودی))زنی بود که داستان ((بدون دخترم هرگز را نوشت و در ایران و جهان مشهور شد))

بچه:گاهی اوقات در زندان زندانی جوان با زندانی بزرگتر رابطه ی عاطفی بر قرار می کند و مورد حمایت او قرار می گیرد .در این حالتزندانی جوان ((بچه ی او می شود.گاهی اوقات این رابطه معنی جنسی هم دارد اما در حالت معمول یک رابطه ی عاطفی محسوب می شود اسامی دیگر بچهفنچ))((بلبل))((چاغال))

بخت النصر :ادم بد اخلاق و بد عنق.ترش رو.بد اخم .به ادمی که خودش را برای دیگران می گیرد

بذار تو اب نمک اومدم:سر کارش بذار تا من برگردم.وقتی قرار است کسی را معطل کنند اما نرود می گویند .نگرش دار تا بر گردم.سرگرمش کن تا بیام

برادران اهل عمل:گروه معتاد ها و عملی ها

برو جلو بوق بزن:زیاد ادعا نکن.زیاد حرف نزن .معادل برو جلو بذار باد بیاد

برو دارمت:کارت رو بکن هوات رو دارم.به کنایه به معنی خر کردن هم هست

برو درتو بذار:برو در دهانت رو بذار .خفه شو.ساکت باش

برو غیژ:برو ببینیم بابا !ول کن بابا .

برو یه لنگی وایستا دم مستراح تا ازاد بشی:به زندانیانی گفته میشود که سه ماه در زندان بمانند زندان های کوتاه دارند .کنایه از این که زندانی که تو می خوای بکشی چیز زیادی نیست.

بریده:کسی است که تحت فشار شکنجه یا فشار روحی زندان کممی اورد دو با بازجو راه می اید.

بریم رو زر ورق:بریم هروئین بکشیم .چون با زر ورق از هروئین استفاده می کنن .

به مولا همه تو کار ما اشکل انداختن:این جمله زمانی گفته می شود که فرد از بد شانسی اش نزد کسی که باید به او جواب بدهد یا پیش او درد و دل می کند .((کاربرد در جمله:حاجی ما تقصیر کار نیستیم بد ائردیم به مولا همه تو کار ما اشکل انداختن))

بیسکویت :با حال .خیلی خوب

بیق:پپه گیج ادم عقب افتاده
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 11-08-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

بردش زیر رادیکال:حالش رو گرفت. او را اذیت کرد

بچه اوفی :بچه سوسول

بچه سیخ:به بچه های شر و شیطان گفته میشود

بخواب تو جوب سیرابی:خفه شو.حرف نزن یک پاسخ تحقیر امیز در مقابل کسی که حرفی زده و ما ادم حسابش نمی کنیم.

های بیست:عالی بهترین.

ب...اش دوش بگیریم تف کن شنا کنیم :بسیار مخلصیم

با ک...ن افتاد تو عسل:شانس اورد .وقتی کسی موفقیت خوبی به دست می اورد می گویند

بیست سوالیه:وقتی کسی زیاد سوال می کند برای اعتراض به او می گویند

بعد یخبندان دوم زمین شناسی:خیلی قدیم

بد گیر :بد پیله .لجوج

ببو یاب داره :ادم های احمق رو پیدا می کنه

بربری خورده ماشالله حمال می شه ایشالله:اشاره به یک جوک است می گویند یک ترک بچه دار شد بعد از چند ماه او را دیدند که بچه را بغل کرده بود و بالا و پایین می انداخت و می گفت: بربری خورده ماشالله حمال می شه ایشالله.

بریز اون زهر ماری رو :بریز اون شراب رو.یک اظهار لطف در پای سفره عرق خور ها

به شر طی که ترشی نخوری:یک شوخی برای دست انداختن کسی که ادعاهای بزرگ می کند .اشاره به این که خوردن ترشی ادم رو ضعیف می کند

بلیطی:ویژه ی رانندگان اتوبوس.تحقیر کردن.برو بلیطی:یک اهانت رایج در میان رانندگان اتوبوس به کسی که در امدش به تعداد بلیط مسافران بستگی دارد.

بشین برفک نکن:کنایه زدن به کسی که در حال حرف زدندیگری زیاد سروصدا میکند .ساکت باش .بذار اقا حرفشو بزنه

برو تو تابستون بیا بیرون:یک نوع خطاب تحقیر امیز به رقیب .زیاد حرف نزن

ببند گاله رو :دهنت رو ببند.ساکت باش

بزن رو ایفون:به کسی که بوی بدی تولید می کند بدون انکه صدایی شنیده شود به حالت کنایه امیز می گویند.

بچه گیهات هم همین جوری قول میدادی:وقتی کسی بد قولی می کند می گویند.

بی خیال فرش بیا تو با کفش:وقتی کسی بدون توجه دیگران حرف می زند می گویند.
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 11-08-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

بخواب تو جوب:ساکت باش.زیاد حرف نزن

بلا نسبت گاو:از گاو نفهم تر

بیسکویت ترکی:نان بربری

ببند نوک تو:دهانت را ببند .ساکت شووبرای تحقیر از نوک به جای دهان استفاده می شود

بکش زیپ رو :ساکت باش

پاترولش پره:پولداره.وضع مالی خوبی دارد

پت:پتو

پرچم اتاقتون رو تو وایتکس کردن:وقتی یه نفر از اتاقی به اتاق دیگری میاید و از همه ی افراد ان اتاق در بازی تخته نرد یا شطرنج می برد می گویند
زمانی که افرادی شکست می خوردند یا تسلیم میشوند و پارچه ی سفید نشانه صلح و شکست است((مثال:حاجی!تو که پرچم ما رو کردی تو وایتکس واسه چی جا زدی؟))یا((رو تو کممی کنم پرچم تو رو می کنم تو وایتکس))

پرسپکتیوش کجه:قیافش درب و داغونه به کسی که چهره به هم ریخته دارد می کویند

پرواز داشتن :منتظر رسیدن مواد بودن.((فردا پرواز داره)):فردا جنس می رسه

پروندن :دک کردن .رد کردن سوژه گاهی اوقات به رفتار ناشیانه ی کسی که باعث می شود در هنگام فریب دادن کسی موضوع لو برود گفته می شود .((خامش کرده بودیم اومد طرف رو پروند))داشتیم سرش رو کلاه می ذاشتیم امد و باعث شد طرف متوجه بشود .((مگسه بپرونش)):مزاحم است او را دک کن

پسر اتول خان رشتی:اصطلاحا به کسی که برای خودش اهمیت زیادی قائل است می گویند.

پسر راکفلره:وضع مالیش خوبه.طرف مایه داره .در مورد زندانی هایی به کار می رود که وضع مالی خوبی دارند

پشت چراغ قرمز موندن:در مورد زندانیانی که برای ملاقات شرعی می روند اما همسرشان عادت ماهیانه است گفته می شود.

پنیر:حشیش

پوز کسیونش به سمت چپ راهنما میزنه:قیافش داغونه .به کسی که صورتش به هم ریخته باشد می گویند .ترکیبی است از اصطلاحات نقاشی و رانندگی همراه با غلط گوییعمدی که معمولا در میان لمپن ها رواج دارد.

پسر مامانی:بچه سوسول .نازک نارنجی

پوشک بدم خدمتتون:ترسیدی؟به کسی کهخ از چیزی ترسیده به کنایه گفته می شود کنایه از این که از ترس شلوارش رو خراب کرد .

انبارتیم :مخلص هستیم .چاکریم

پاچه می گیره :کسی که عصبانی است و بی دلیل پرخاش می کند

پیک :یک گیلاس عرق

پیژاما پارتی:نوعی مهمانی در اوایل دهه دوم انقلاب رواج یافت و اغلب مردان تحصیل کردهای که دچار نا امیدی سیاسی شده بودند ان را ترتیب می دادند و پیژاما می پوشیدند و به طور خاص جوراب ها رار روی پاچه های ان می اوردند و بیشتر این مهمانی ها با بساط تریاک همراه بود .

پریود شد:وقتی کسی سرخ میشود می گویند

پا:همراه رفیق

پشم و شیشه :تلویزیون.بعد انقلاب که تصاویر تلویزین اغلب افراد ریشو بودند به تلویزیون ((پشم و شیشه))می گفتند

پشم:بی خودی .اضافی

پول شیرینی:رشوه معادل عباراتی مانند ((پول اجیل)) ((پول چایی))

پاپیون کرده:ترسیده

پارازیت ول نکن:به کسی که وسط حرف دیگران می پرد می گویند
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 11-08-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

چار تایی اومدن :آتش دعوا رو روشن نکن.چارتایی اومد:اتش دعوا را روشن کرد.دعواا راه انداخت .احتمالا ریشه اصطلاح در قمار است

چار شاخش برید:از اصطلاحاتی که از فرهنگ رانندگان وارد فرهنگ زندان شده است .به معنی قاطی کرد .کنترلش را از دست داد .عصبانی شد و کنترلش را از دست داد.

چارلز غلامحسین:به آدم روستایی که ادای فرنگی ها را در می آورد می گویند

چاغال باز:کودک نواز .بچه باز.کسی زیاد هوادار دور و بر خودش جمع میکند

چاغال شخصی :شهردار شخصی

چاغاله حسن خان:موجود اضافی و عوضی.کسی که خودش را بی دلیل وارد ماجرا میکند

چاکرتیم اینا:چاکریم .مخلصیم .ارادتمندیم .پسوند((اینا))به معنی متعلقان در سال های اخیر وارد فرهنگ لمپنی شده و به معنایی جز انچه در گذشته فهمیده میشدو عمدتا با یک ویژگی طنز استفاده شده است.

چپش پره:قدرت دارد .امکاناتش برای برخورد زیاد است .مشت چپ قوی دارد و باید از او ترسیدوبه کنایه به کسی گفته میشود که قدرت پنهان دارد.

چپش قرصه :پشتش گرم است.امکانات دارد

چتر باز:مفت خور.مرده خور.کسی که همیشه اماده است تا مهمان دیگران شود.((چترش رو انداخت:خودش را رساند))((چترش پهنه :اماده رفتن به مهمانی است))

چشات خیلی شهلاست:معمولا خطاب به معتادی که تازه مواد مصرف کرده و چشمش سرخ شده میگویند

چفتینا:چه جوریه؟.چطوره؟به معنی ((موافقی؟))

چلغوز:عوضی .شوت .عقب مانده.گیج.کسی که حالت روستایی دارد.

چمنتیم:چاکریم.مخلصیم.نوکریم.((چمن ))� �خفف ابتدای سه کلمه چاکر مخلص و نو کر است.

چنتا لامپ سوخت.....قضیه چراغونی پارساله:یک روش سخنگفتن در مورد موضوعی است که نمی خواهند عمومی شود .مثلا میخواهند بپرسند چند نفر از بچه ها لو رفتند می پرسند :چند تا لامپ سوخت؟

چوق:پول.واحد مقدار پول.مثالصد چوق باید اخ کنی)):صد هزار تومن باید بدی

چیه هنوز داری دنبال اضافش می گردی؟:به کسی که علاوه بر سهمش چیزی می خواهد گفته میشود.

چطوری شجاع الدوله؟:چطوری ترسو؟!

چشات وا شد؟: به عنوان متلک به کسی گفته میشود که تازه از دستشویی بیرون امده است.

چک نر و ماده: دو ضربه سیلی با کف و پشت دست به سمت راست و چ= صورت.اصطلاح لات های تهران

چوب تو استین کردن :شکنجه دادن.تحت فشار قرار دادن

چایی تیار کنیم:چایی رو اماده کنیم.تیار از لهجه خراسانی امده است البته خراسانی ها به اماده کردن طیار کردن می گویند.

حالا تازه افتادیم تو کفی داداش!:تازه مشکلاتمان حل شده و از وضع بلا تکلیفی در امده و به حالت عادی برگشتیم.

حامله بودن:جنس دزدی همراه داشتن.به کسی که جنس دزدی برای فروش و آب کردن دارد ((حامله ))میگویند.

حبس بلند گو می کشد:کنایه از زندانیانی که دائما کنار بلند گو می نشینند تا اسم انها را بخوانند و ازاد بشوند و بروند

حبس خواب می کشه:به زندانیانی گفته می شود که اکثر وقت خود را در زندان خواب هستند.

حرف زدن رو بلد نیستی نزدن رو که بلدی:در جواب کسی که در هنگام حرف زدن اشتباه زیاد می کند و مزخرف میگوید گفته میشود.

حرف یومیه اش رو بلد نیست بزنه:کسی که این همه ادعا می کند اما حرف زدن بلد نیست .

حیف که کوچیکی اعلامیه ختمت رو کوچیک می چسبونن قد دیفار: تهدید همراه با تحقیر.نوعی رو کم کنی در مورد کسی که ادعای بزن بهادری دارد.یهنی که ادم کوچکی هستی و گرنه می کشتمت

حالتو اخذ کردم :حالتو گرفتم

حالا دنیا رو چه جوری میبینی:به عنوان متلک به کسی که از توالت بیرون امده می پرسند.کنایه از این که وقتی به ادم برای رفتن به توالت فشار می اید همه چیز را بد می بیند.
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 11-08-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

خاک :هروئین . از اسامی رمز برای هروئین

خاله جوشه:کسی که زیاد به ملاقاتش می ایند و رابطه اش با خانواده ی خود خوب است.

خر پیشش انیشتنه:خیلی خری.بی شعوری.نمی فهمی .

خلافی داری:شکمت بزرگ است.خلافی مخصوص ساختمان هایی است که بر خلاف نقشه شهرداری ساخته شده و به خاطر اضافه ساختمان نسبت به نقشه باید به مقدار خلاف جریمه بدهند.

خود زنی:خود را با وسایل و الت قتاله زخمی کردن .به عنوان طنز برای زیادی خوردن غذا هم استفاده می شود ((خود زنی نکن:پر خوری نکن))

خیطه...........جفت پات تو پیته:وقتی کسی می گوید ((خیطه))می گویند :جفت پات تو پیته.

خیلی دوست داری با ما بپری:نوعی ابراز ارادت دوستانه .

خیلی کرتیم:خیلی نوکرتیم

خیلی ناراحتی رضایت شاکیت رو بگیر:گاهی اوقات زندانی که از شرایط خودش ناراحت است با زندانیان دیگر بد اخلاقی می کند .در این شرایط به او میگویند واسه چی حال ما رو می گیری خیلی ناراحتی رضایت شاکیت رو بگیر.

خیابان شهید ببعی:خیابان کشتار گاه سابق

خاک بازی نکن :وقتت را هدر نده.ریشه عبارت به یک جوک بر می گردد یک قزوینی با یک کودک مشغول بوده و کودک داشت با زمین بازی می کرد عصبانی شد و به او گفت :بچه جان خاک بازی نکن دل به کار بده.

خنده بازار:جایی که خیلی می خندند........................(مثل بخش گفتگو آزاد خودمون.!!!!!!!!!!))

خالی نبند با واشر ببند:مترادف خالی نبند.دروغ نگو

خانم مارپل:میس مارپل.به زنانی گفته میشود که اهل فضولی و جستجو در مسایل پلیسی هستند .فضول

خودتو چ... نکن:خودت رو لوس نکن .خودت رو نگیر

خیلی خوش چ.....ه رو به باد هم وای میسته:متلکی است و به کسانی می گویند که با وجود معایب زیاد همیشه جلوی چشم دیگران هم خد نمایی می کند.

خر تو الاغ:خر تو خر.شلوغ .در هم بر هم

خدا روزی ادم ک...ن گشاد رو میذاره لب طاقچه:خدا برا تنبل می رساند
ولی نه...!! باید ترک کنم

قدیمی 11-08-2009
Omid7 آواتار ها
Omid7 Omid7 آنلاین نیست.
کاربر فعال

دار قوز اباد:کنایه از روستای دور افتاده

دستبند ک..ن بند می کنن میبرن:با ذلت و خواری می برند

دستت وزیر:دستتت درست

دست میدی باهاس انگشتاتو بشماری:وقتی با ان ها دست میدهی باید بعد از دست دادن انگشهایت را بشماری که انها را ندزدیده باشد.کنایه از کلاهبردار و زرنگ.به عنوان هشدار به معنی ((مواظب باش سرت کلاه نره ))به کار میرود

دسشویی اخر:محل تسویه حساب های مالی و لت و پار کردن بدهکار توسط طلبکار .در زنذان برای تسویه حساب از هنگکامی که فرد به توالت می رود استفاده می کنند . طلبکار در این مواقع پس از تهدید او را در توالت غافلگیر کرده و با چاقو یا تیزی زخمی می کند.بسیاری از قتل ها ی انتقام جویانه در زندان در دستشویی و حمام اتفاق می افتد
کاربرد در جمله:پول ما رو ندی می برمت دستشویی اخر.یا این قدر زرت و زورت کرد تا اسی بردش دستشویی اخر تموم شد.

دکتر مهندس ها رو نریزین تو کوچه می خوایم دیپلمشون رو ببینیم:وقتی کسی ادعا می کند تحصیل کرده یا ثروتمند است یا کلاس بالاست یا وقتی فردی زیاد ادعا میکند برای رو کم کنی گفته میشود.

دکل:ادم فروش.جاسوس . کسی که اخبار زندان را به ماموران می دهد.

دماغش تو افسایده :کنایه از کسی که دماغ بزرگی دارد.

دمت غیژ:دمت گرم .احسنت.افرین

دنده اش جا نمیره:نمی فهمد .دندهاش جا نمیرود .دو زاریش نمی افته

دور ک..نت سیم خار دار کشیدی:اینکه ((می ترسی با دیگران صمیمی شوی ))یا ((می ترسی مورد تجاوز دیگکران قرار بگیری)) یا ((به دیگران بد بین هستی)) .مترادف از ترس ک..نش نیومده.

دو سر حاکم :به کسی که دو بار حکم اعدامش تایید شده می گویند.

دو سره بار زدن:دو دوزه بازی کردن.دو دره کردن .دو لا پهنا حساب کردن .

دولتی خور:به زندانیانی که فقط از لباس و غذای دولتی استفاده می کنند گفته می شود .

دیوار رو:کسی که که خانه ها رو می دزدد.

داف:دختر .خانوم

دکورت رو عوض می کنم:چنان کتکت می زنم که قیافت عوض شود

دکور:ادمی که قیافه می گیرد.ادمی که هیکل و قیافه اش ادم را میترساند ولی بی بخار است .

دمپایی :کنایه از ادم بی عرضه و تنبل .ادم بی ارزش

دکوراژه شد:جا خورد
ولی نه...!! باید ترک کنم

ویرایش توسط Omid7 : 11-08-2009 در ساعت 09:58 PM
قدیمی 11-08-2009
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر

با تشکر از فعالیت خوبتون اما انگار بازم ویرایش یادتون رفته

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)