بازگشت   پی سی سیتی > هنر > موسيقی Music > موسیقی ایرانی

موسیقی ایرانی در این بخش به شناساندن بزرگان موسیقی ایران میپردازیم بیوگرافی ها عکس ها خاطرات و خدمات ... و همچنین اخبار و مسائل مربوط به موسیقی ایران در این بخش گنجانده میشود

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 05-26-2008
shabhaye_mahtabi آواتار ها
shabhaye_mahtabi shabhaye_mahtabi آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 8

68 سپاس در 39 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض مصاحبه با رهبر ارکستر آرش امینی

ارکستر رودکی، نوازندگان فرانسوی، آثار کلاسیک ایرانی

به بهانه اجرای آثار آهنگسازان کلاسیک ایرانی توسط نوازنده های فرانسوی ارکستر رودکی در پاریس بر آن شدیم تا با آرش امینی، رهبر ارکستر گفتگوی اختصاصی داشته باشیم که در ذیل می خوانید.

دراین برنامه که با همکاری دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وخانه فرهنگ ایران در فرانسه اجرا شد؛ سوئیت بیژن و منیژه از حسین دهلوی، دو قطعه برای ارکستر زهی از محمد تقی مسعودیه، فاتزی برای ویلن و ارکستر روی تمی از ابوالحسن صبا، کنسرتو برای فلوت اثر آندره ژولیوه و نی نوا، اثر جاودان حسین علیزاده اجرا شد. گفتنی است که تکنوازان ایرانی کوشیار شاهرودی، پاشا هنجنی و سعید دولت زارعی نیز ارکستر را همراهی می کردند.

• چطور شد که با مقوله موسیقی آشنا و به این دنیا وارد شدید ؟

با وجود اینکه حرفه اصلی پدر من موسیقی نبود ودرزمینه روانشناسی و حقوق تحصیل کرده بود اما ویولن می نواخت، و همین علاقه او به موسیقی باعث شد تا من هم از بچگی با این مقوله آشنا شوم و درهمان دوران، یادگیری ویولن را نزد استاد مینا نراقی آغاز نمودم و بعد ها نیز با استاد حشمت سنجری ادامه دادم و همزمان با استاد مصطفی کمال پورتراب به طورجدی تری مبانی موسیقی و هارمونی را خواندم. بعد از گرفتن دیپلم در سن هجده سالگی در امتحان ارکستر سمفونیک تهران پذیرفته و وارد این ارکستر شدم و تا سال 2003 یعنی حدود چهارده سال در این ارکستر نواختم. شروع کار من همزمان با رهبری ارکستر آقای فریدون ناصری بود و با رهبرهای مدعو بیشماری از اتریش، اوکراین و دیگر کشورها مثل نیکولا دیودیورا، منوچهرصهبایی، ایرج صهبایی، نصیرحیدریان، اودونیچیچ، نادر مشایخی و خیلی های دیگرنیز اجرا داشتم.

• از نادر مشایخی نام بردید، ایشان در سال 1379 موفق شد که برای اولین بار ارکستر سمفونیک تهران را به اروپا ببرد آیا شما هم در آن اجرا حضور داشتید؟

بله، درواقع برای اولین بارارکستر سمفونیک تهران به خارج کشور می رفت که کاملا با هماهنگی های خود آقای مشایخی انجام شده بود و به اتریش رفتیم و کنسرت بسیار موفقی را در شهرسن پلتل داشتیم و سپس مدتی بعد در سال 1381 ایشان ارکستر سولیست های تهران را تاسیس کرد که من باز هم افتخار حضور به عنوان ویولنیست را داشتم و به اتریش برگشتیم و ارکستر کنسرت افتتاحیه فستیوال هورگانگ رادروین را اجرا کردیم و رادیو اتریش به طور مستقیم اجرای ما را ضبط نمود و پخش کرد.

• شما همکاریهایی هم با ارکستر ملی ایران داشتید؟ آیا اجراهایی هم در خارج کشور داشتید؟

درعین حال که با ارکستر سمفونیک کار می کردم ، در سال 1999 که ارکستر ملی ایران به سرپرستی فرهاد فخرالدینی تشکیل شد، به عنوان ویولنیست اول ارکستر دعوت به کار شدم و با این ارکستر هم اجراهای مختلفی چه در داخل ایران و چه در خارج از ایران داشتم از جمله در پکن، شانگهای، ژنو و ...

• هیچ وقت موسیقی را به طور جدی در دانشگاه ادامه دادید؟

بله، در ایران درهمان میان به دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد وارد شدم و لیسانس موسیقی گرفتم، سپس مدتی هم در موسسه دانشگاهی رسام هنر جهاد دانشگاهی، ویولن و هارمونی و سولفژ تدریس می کردم تا اینکه در سال 2003 تصمیم به ادامه تحصیل گرفتم و به فرانسه آمدم. اکتبر 2003 به پاریس رسیدم و در رشته مدیریت هنری در دانشگاه l'Université d'Evry-Val-D'Essonne مشغول به تحصیل شدم و فوق لیسانس و سپس دکترایم را اخذ کردم. تز دکترا را با استاد راهنما فرانک لانگروآ داشتم که ایشان پژمان معمارزاده را به من معرفی کرد که یکی از رهبر ارکستر های معروف در فرانسه می باشد و پژمان خیلی به من کمک کرد، در زمان تحصیل 400 ساعت کارآموزی داشتم که به کمک ایشان در دفتر ارکستر گذراندم و همچنین به همراه ارکستر ایشان می نواختم.
از طرف دیگر پژمان یکی از رهبر های ارکستر منتخب نوازنده های دنیا نیز بود، که در طول مدت دو سال به خیلی از شهرهای فرانسه و اروپا رفتیم و اجرا داشتیم.

• در سال 1385 شما به همراه پژمان معمار زاده ارکستر اروپایی را به ایران آوردید و دو اجرا در تاریخ 7 و 8 مهرماه در تالار وحدت داشتید، درباره آن برنامه بیشتر توضیح دهید؟

بله درواقع با کمک آقای معمارزاده ، برای اولین بار بعد از انقلاب یک ارکستر اروپایی را به ایران بردیم و گروه 43 نفره ارکسترلاپره به رهبری ایشان آثار اجرا نشده‌ای از فلیکس مندلسون، روبرت شومان و کامیل سانسونس را در تالار وحدت اجرا نمود. من در این برنامه هم به عنوان نوازنده ویولن گروه را همراهی می کردم و هم به عنوان مدیرهنری کارها و برنامه ریزیها و هماهنگی های لازم را انجام می دادم. این برنامه با همکاری مرکز موسیقی وزارت ارشاد و حمایت و هماهنگی سفارت ایران در فرانسه و بخش فرهنگی سفارت فرانسه در ایران انجام شد.
یه نظر من نقطه قوت این کنسرت اجرای کنسرتوسلیست از قطعات ساخته شده روبرت شومان توسط گری هوفمان یکی از پنج ویلن سلیست‌های بزرگ جهان است، گری هوفمان یکی از بزرگترین استادان ویلن‌سل در جهان است که قبول کرد در این اجرا با ساز 400 ساله خود ارکستر را همراهی کند. فکر می‌کنم وی یکی از بزرگترین نوازنده‌های جهان است که پس از انقلاب در ایران در تالار وحدت برنامه‌ای برگزار کنند.
پس از تهران همان برنامه را در برلین، ورشو، دوبلن و پاریس هم اجرا کردیم.

• از چه زمانی کارتان را با ارکستر شهر اورلئان آغاز نمودید ؟

از سال 2004 با ارکستر سمفونیک اورلئان آشنا شدم و از آنجایی که چند پست ویولن خالی داشتند، من هم امتحان دادم و پذیرفته شدم و از همان سال تا امروز به عنوان ویولنیست ثابت این ارکسترهمکاری می کنم.

• چند هفته پیش ارکستری به نام ارکستر رودکی به رهبری آرش امینی آثار کلاسیک ایرانی را اجرا می کند، اول از همه چطور شد که قدم به وادی رهبری ارکستر گذاشتید و بعد چگونه به فکر تشکیل یک ارکستر افتادید ؟

من از قدیم علاقه زیادی به رهبری ارکستر داشتم و همیشه در گوشه و کنار کارم در این زمینه مطالعه می کردم تا اینکه فهمیدم که یک معلم آمریکایی به نام آدریان مک دونل در کنسرواتوار شوپن در پاریس پانزدهم هست که نزد ایشان رفتم و امتحان دادم و ایشان هم مرا پذیرفتند و من هم پیش ایشان ادامه دادم. تا اینکه ایده درست کردن یک ارکستر به ذهنم رسید و اولین چیزی هم که از ذهن من گذشت این بود که آثار آهنگسازان کلاسیک ایرانی تا به حال در فرانسه اجرا نشده است. درسته که کارهای خوبی با ارکسترهای سنتی ایرانی در اینجا به نمایش درآمده اما جای یک چیزی اینجا خالی بود ، حتی استاد من فرانک لانگروآ کاملا تعجب می کرد که چطور ممکن است یک آهنگساز ایرانی مثل محمدتقی مسعودیه یک موسیقی مدرن می نویسد مثل بارتوک... بعد تازه با دیدن اینها متوجه می شوند که پس ایران کنسرواتوار موسیقی، دانشگاه موسیقی و ارکستر سمفونیک هم دارد، خوب موسیقی سنتی هیچ کدام از اینها را نشان نمی دهد. بعد به این فکر افتادم که نوازندگان را چطور انتخاب کنم، با یکی از دوستانم کوشیار شاهرودی صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم تا برنامه بگزاریم که تلاقی موسیقی ایران و فرانسه را نشان دهد، به همین منظور قطعات ایرانی را من انتخاب کردم و کنسرتو فلوت را با توافق همدیگر انتخاب کردیم و برای ایجاد یک کنتراست بین این سادگی و درعین حال شاهکاری ساز نی دربرابر پیچیدگی ساز فلوت، یک کنسرتو از آهنگسازان معاصر فرانسه آندره ژولیبرت انتخاب شد وبعد از آن قطعه نی نوای استاد علیزاده با ساز ساده نی که هیچ کلیدی ندارد اجرا می شود. بسیار قطعه موفقی بود و امیدوارم روزی بتوانیم یا حضورخود آقای علیزاده دوباره این قطعه را در استودیو ضبط کنیم. نوازنده های این ارکستر درواقع از بین بهترین های ارکستر اورلئان و ارکستر اپرای روآن انتخاب شدند. جا دارد همینجا از دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران که بسیار کمک کردند و رایزنی فرهنگی ایران و همچنین معاونت هنری شهرداری پاریس که در برگزاری اولین کنسرت ارکستر رودکی کمک بسیار زیادی به من کردند.

• چرا نام رودکی را برای این ارکستر انتخاب کردید؟

بسیاری از ایرانی ها هم نمی دانند که رودکی غیر از اینکه شاعر بزرگی بوده یک موسیقیدان بزرگ هم بوده است، شاید همین نام بهانه ای شود تا هم ایرانی ها و هم فرانسوی ها کنجکاو شوند و نگاهی به پشت بروشورهای ما بیندازند که همیشه سعی خواهیم کرد توضیحی درباره این شاعر و موسیقیدان ایرانی بدهیم. از طرف دیگرخوشبختانه تلفظ این نام هم برای فرانسویها مشکل نیست.

• برنامه ها ی آینده ارکستر رودکی چیست؟

ما تصمیم داریم که همین شیوه را ادامه بدهیم و امیدواریم که در شهرهای مختلف فرانسه اجرا کنیم ، از مدیران چندین فستیوال در این برنامه دعوت کرده بودیم که یکی از آنها که آمده بود ارکستر را برای یکی از فستیوالهای فرانسوی دعوت کرده است. همینطور در زمان ابتدای این ایده آقای کامبیز روشن روان در پاریس بودند و از نزدیک کار را دیدند و ارکستر را پیشاپیش برای فستیوال فجر نیز دعوت کردند.
با تشکر فریبا
تمام رگ هایم از بهشت متنفر می شوند
که زیر پایت را خالی می کنند ...
" هومن شریفی "

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش