بازگشت   پی سی سیتی > مقالات و مباحث علمی > مقالات و موضوعات علمی

مقالات و موضوعات علمی در این تالار مقالات و مطالب علمی قرار داده خواهد شد توجه شود که مقالات علمی و دانشگاهی با اخبار علمی تفاوت دارد و بخش مربوطه ی اخبار علمی به صورت جداگانه ایجاد شده است

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 03-25-2010
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض همزمان با کشف زن-ایکس متعلق به دوران قدیم، تصاویر اجداد اولیه انسان برای نخستین به نمایش

همزمان با کشف زن-ایکس متعلق به دوران قدیم، تصاویر اجداد اولیه انسان برای نخستین بار به نمایش درآمد

Ancient 'X-Woman' discovered as man's early ancestors are pictured together for the first time

یک گونه اسرار آمیز از انسان متعلق به عهد قدیم، در یک غار واقع درجنوب سیبری کشف شد. این فسیل کشف شده که لقب زن-ایکس به آن داده شده است به گفته دانشمندان ده ها هزار سال قبل همراه با اجداد ما زندگی می کرده است. این کشف –که می تواند شجره فامیلی انسان را باز نویسی و دگرگون نماید- بعد از بررسی DNA، استخوان انگشت فسیل شده این اسکلت به دست آمد. کارشناسان عقیده دارند این انگشت متعلق به یک کودک است که 48000 تا 30000 سال قبل از دنیا رفته است. گمان می رود در آن زمان تنها دو گونه از بشر اولیه زندگی می کرده است: اجداد بشر امروزی و نئاندرتال ها (انسان های وحشی اولیه) که پس از آن زمان (30000 قبل)، منقرض شدند. کدهای DNA این گونه یافت شده، متفاوت از اجداد بشر امروزی و نئاندرتال ها می باشد. دانشمندان در حال حاضر نمی توانند بگویند که زن-ایکس چه شکل و شمایلی را داشته است. همزمان با این کشف، دانشمندان تصاویری را منتشر کردند که نشان می دهد انسان میلیون ها سال قبل چه ظاهری را داشته است. هر یک ازاین سرها، داستان زندگی، محل زیستن،رژیم غذایی و آنچکه موجب مرگ آنها شد را بازگو می کند.

ویرایش توسط Younes : 03-26-2010 در ساعت 02:11 AM
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 03-25-2010
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

Ancient 'X-Woman' discovered as man's early ancestors are pictured together for the first time

Read more: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1260294/The-human-ancestors-scientific-opinion-evolution-man-changed.html?ITO=1490#ixzz0jCoHu651

A mysterious species of ancient human has been discovered in a cave in southern Siberia.
Nicknamed X-Woman, scientists say the human lived alongside our ancestors tens of thousands of years ago.
The discovery, which could rewrite mankind's family tree, was made after analysis of DNA from a fossilised finger bone.

Back in the beginning: Living 6.8million years ago this is Sahelanthropus tchadensis. Parts of its jaw bone and teeth were found nine years ago in the Djurab desert, Chad, and from this scientists created this model head
This young woman lived between 100,000 and 90,000 years ago. Her skull and mandible were found in a cave in Israel in 1969 along with the remains of 20 others. The size of their skulls was higher than that of the average person today

قدیمی 03-25-2010
دانه کولانه آواتار ها
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

Experts believe the finger belonged to a child who died 48,000 to 30,000 years ago.
It was thought only two species of early humans lived at that time - the ancestors of modern man and the Neanderthals, who died out soon afterwards.
But the DNA evidence published in the journal Nature reveals a third species.
The latest study was based on an analysis of 'mitochondrial' DNA - a genetic code passed from mothers to children.
Researcher Dr Svante Pääbo said the code was different from that of Neanderthals and modern humans and was 'a new creature that's not been on our radar screens so far'.
The scientists are unable to say what X-Woman looked like and are even unsure if the finger belonged to a male of female, but Dr Pääbo said they named her X-Woman 'because its mitochondrial and we want to take a feminist tack on this'.

The discovery of the 'X-Woman' comes as scientists revealed images of what man looked like millions of years ago.
Gathering bone fragments from across the globe, paleoanthropologists used sophisticated research methods to form the 27 model heads, which are on show at the Senckenberg Natural History Museum in Frankfurt, Germany.
The exhibition goes back seven million years to sahelanthropus tchadensis and traces the numerous stages of man culminating with modern-day homo sapiens.
Each of the heads is used to tell its story: where they lived; what they ate; and what killed them.
It shows how researchers today use satellite image analysis and computer tomography.
There is little doubt that Africa is the cradle of humanity and this is where the most ancient of the remains were unearthed. But clues to other pre-human species have been found in the Middle East and Far East.
Only a few thousand fossils of pre-human species have ever been discovered and entire sub-species are sometimes known only from a single jaw or fragmentary skull.

This skull was fashioned from a skull and jaw found in the remains of 17 pre-humans (nine adults, three youths and five children) which were discovered in the Afar Region of Ethiopia in 1975. They are believed to have lived 3.2million years ago
Meet 'Mrs Ples' who was unearthed in Sterkfontein, South Africa in 1947. Her whole skull was found and it is believed she lived 2.5million years ago. Sediment traces found on the inside of her skull indicate to scientists that she died by falling into a chalk pit
The skull of this male adult was found on the western shore of Lake Turkana in Kenya in 1985. He is believed to have lived in 2.5million years ago. The shape of the mouth indicates that he had a strong bite and that he could chew sinewy plants
This species of sub-human - Homo rudolfensis - was found in Koobi Fora, Kenya, in 1972. The adult male is believed to have lived about 1.8million years ago. He used stone axes ate meat and plants and lived on the wooded edge of Lake Turkana in Eastern Africa
Researchers shaped this skull on the basis of this discovery of 'Zinj' in 1959. The adult male lived 1.8million years ago in the Olduvai Gorge of Tanzania. He would have fed himself on seeds, plants and roots which he dug out with bones
The near-complete skeleton of 'Turkana Boy', a male adolescent aged about 13, was found in Nariokotome, Kenya, in 1984. He lived 1.6million years ago. His teeth and skull bear a close resemblance to discoveries in Asia of homo erectus
Experts are often forced to resort to educated guesswork to fill in the gaps in research to come up with images of human ancestors.
Each new discovery means paleoanthropologists have to rethink the origins of man's ancestors.
The previously held concept of primitive man - characterised by a large brain and the ability to manufacture tools - has had to be changed by researchers.
European natives of primitive man, homo heidelbergensis, are believed to have been able to make perfect javelins from wood 400,000 years ago and are also thought to have had the ability to plan for the future.
Neanderthals are also now thought to have had far more culture and craft skills than earlier research indicated.
Discovered in Java, Indonesea, this skull belonging to 'Sangiran 17' is believed to have belonged to an adult male who probably lived around 800,000 years ago. He was found by an Indonesian farmer hacking away in a field. Sangiran is believed to have used fire
The discovery of this adult male in Sima de los Huesos, Spain, in 1993 points to an early stage in the evolution of neanderthal man due to the shape of his face. 'Miquelon' was around 1.75m tall and lived about 500,000 to 350,000 years ago. His remains were found with that of 31 others which led researchers to believe this was a burial site

The skull and jaw of this female 'hobbit' was found in Liang Bua, Flores, Indonesia, in 2003. She was about 1m tall and lived about 18,000 years ago. The discovery brought into question the belief that Homo sapiens was the only form of mankind for the past 30,000 years. Homo sapiens are the primate species to which modern humans belong

The 'Old man of La Chapelle' was recreated from the skull and jaw of a male found near La Chapelle-aux-Saints, in France in 1908. He lived 56,000 years ago. His skeleton indicated he suffered a number of illness including arthritis and had numerous broken bones. This was not noticed when he was first discovered and gave rise to the mistaken belief that neanderthal man was a hunched individual. His relatively old age of between 40 to 50 indicates he was looked after by a clan

قدیمی 03-25-2010
Setare آواتار ها
Setare Setare آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 926

875 سپاس در 242 نوشته ایشان در یکماه اخیر

حالا هی بیان بگن که نظریه تکامل اشتباهه و ...
بابا اگه تکامل نباشه که کلا زیر بنای زیست شناسی و موضوع های مرتبط همه زیر سوال میره!!
بچه ها اگه دوست دارین در مورد تکامل انسان از نظر اجتماعی مطالعه داشته باشید کتاب سوسیوبیولوژی تلفیق نوین اثر ادوارد ویلسون و ترجمه عبدالحسین وهاب زاده
انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد
خیلی جالبه!
که اخرین چاپشو من پارسال از نمایشگاه کتاب خریدم
کتاب جالبیه!
شاه بیت غزل زندگیم...
قدیمی 03-26-2010
Younes آواتار ها
Younes Younes آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 4

26 سپاس در 21 نوشته ایشان در یکماه اخیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Asterah نمایش پست ها
حالا هی بیان بگن که نظریه تکامل اشتباهه و ...
بابا اگه تکامل نباشه که کلا زیر بنای زیست شناسی و موضوع های مرتبط همه زیر سوال میره!!
بچه ها اگه دوست دارین در مورد تکامل انسان از نظر اجتماعی مطالعه داشته باشید کتاب سوسیوبیولوژی تلفیق نوین اثر ادوارد ویلسون و ترجمه عبدالحسین وهاب زاده
انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد
خیلی جالبه!
که اخرین چاپشو من پارسال از نمایشگاه کتاب خریدم
کتاب جالبیه!
من دوست دارم کتاب رو بخونم. اگه گیر نیاوردم از خودت می گیرم.اوکی؟ اتفاقا چند شب پیش یه مستند می دیدم ماله قبل از آیس ایج بود. پرنده ها اندازه فیل بودن. اجداد نهنگ دست و پا داشت. خیلی به فکر رفتم. بچه ها تا حالا فکر کردین نسل بعد از ما چه شکلی میشه؟ چه توانایی هایی داره؟ خیلی دوست داشتم می شد باشم و ببینم. دوست ندارم بمیرم
میگم خیلی هم زشت نبودیم ها. نه؟
قدیمی 03-26-2010
civilar آواتار ها
civilar civilar آنلاین نیست.
کاربر علاقمند

سپاسها: : 0

6 سپاس در 5 نوشته ایشان در یکماه اخیر

ولی این اجداد ما شدیدا به جراحی پلاستیک احتیاج دارند . شما که مستند دیدی نگفت اون موقع جراحی پلاستیک بوده یا نبوده ؟
قدیمی 03-26-2010
Younes آواتار ها
کاربر فعال

نقل قول:
نوشته اصلی توسط civilar نمایش پست ها
ولی این اجداد ما شدیدا به جراحی پلاستیک احتیاج دارند . شما که مستند دیدی نگفت اون موقع جراحی پلاستیک بوده یا نبوده ؟
جراحی پلاستیک رو نمیدونم اما جراحی مغز بوده. فکر کنم 5000 سال پیش. جدی میگم ها. یه استخوان های جمجمه ای پیدا کردن ک آثار جراحی مغز روشون بوده.
قدیمی 03-26-2010
Setare آواتار ها
Setare Setare آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 926

875 سپاس در 242 نوشته ایشان در یکماه اخیر

آره جراحی مغز بوده بعد جای اون استخوانی که بر میداشتن رو با فلز پر میکردن...
باشه من بهت میدم کتابرو!
والله فک کنم اینم از دستشون در رفته!
اون آقا که فروشنده اش بود گفت که دیگه چاپ نمیشه!!میخوای بخری بدو بخر!!
اما آقا یونس یه شرطی داره!!من مثل چی رو کتابام حساسم!!اصلا کتابای من رو ببینی فکر نمی کنی که من اینهارو خونده باشم !! دیگه بقیشو خودت میدانی!
شاه بیت غزل زندگیم...
قدیمی 03-26-2010
Younes آواتار ها
کاربر فعال

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Asterah نمایش پست ها
آره جراحی مغز بوده بعد جای اون استخوانی که بر میداشتن رو با فلز پر میکردن...
باشه من بهت میدم کتابرو!
والله فک کنم اینم از دستشون در رفته!
اون آقا که فروشنده اش بود گفت که دیگه چاپ نمیشه!!میخوای بخری بدو بخر!!
اما آقا یونس یه شرطی داره!!من مثل چی رو کتابام حساسم!!اصلا کتابای من رو ببینی فکر نمی کنی که من اینهارو خونده باشم !! دیگه بقیشو خودت میدانی!
مرسی. برم اهواز احتمالا گیر بیارم.
اختیار دارین حاج خانوم. به من میاد کتابتون رو خط خطی کنم؟
کتاب که سهله من دی وی دی هام رو هم نمیزارم یه نقطه روشون بیفته.
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)