بازگشت   پی سی سیتی > مقالات و مباحث علمی > مقالات و موضوعات علمی

مقالات و موضوعات علمی در این تالار مقالات و مطالب علمی قرار داده خواهد شد توجه شود که مقالات علمی و دانشگاهی با اخبار علمی تفاوت دارد و بخش مربوطه ی اخبار علمی به صورت جداگانه ایجاد شده است

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 02-12-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض نخستین ماهواره زلزله شناسی ایران ساخته می شود

معاون سازمان پژوهش های علمی و صنعتی :

نخستین ماهواره زلزله شناسی ایران ساخته می شود

تهران- معاون سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران گفت : نخستین ماهواره زلزله شناسی كشور با نام' آیات ' توسط محققان ایرانی طراحی و ساخته می شود

دكتر 'محمد حسن انتظاری' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: این ماهواره 50 تا 70 كیلوگرمی در ارتفاع پایین قرار خواهد گرفت و ماموریت اصلی آن شناسایی سیگنال هایی است كه قبل و بعد از وقوع زلزله از كره زمین متصاعد می شود.

معاون سازمان پژوهش های علمی و صنعتی خاطرنشان كرد: ماهواره آیات با پردازش اغتشاشات ایجاد شده قبل و بعد از وقوع زمین لرزه سهم عمده ای در پیش بینی زلزله خواهد داشت . این ماهواره پیش نشانگرهای زلزله را در سطح وسیعی از زمین آشكارسازی و اندازه گیری می كند.

انتظاری اظهار داشت: مطالعات اولیه این طرح انجام شده و قرار است بعد از تامین بودجه مرحله طراحی و ساخت این ماهواره آغاز شود .

به گفته وی براساس تفاهم نامه منعقد شده میان معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و پژوهشگاه بین المللی مهندسی زلزله قرار است این طرح با همكاری این دو نهاد انجام شود.

معاون سازمان پژوهش های علمی و صنعتی اظهار داشت: كشورها در زمینه ساخت ماهواره های زلزله شناسی در ابتدای راه هستند و هم اكنون كشورهای اندكی مانند فرانسه، چین و روسیه در این حوزه فعالیت می كنند.

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 02-12-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض ساخت روباتی كه ضایعات بدنش را دفع می كند

ساخت روباتی كه ضایعات بدنش را دفع می كند

تهران - محققان انگلیسی روباتی ساخته اند كه سوخت مورد نیاز خود را از ماده اورگانیك و آلی تامین می كند و می تواند ضایعات آن را نیز دفع كند.

به گزارش روبو دیلی، در واقع این روبات نه تنها می تواند سخن بگوید، راه برود و مانند انسان صحبت كند، بلكه می تواند به دستشویی برود .

مهندسان سازنده این روبات مدعی هستند كه این روبات می تواند نخستین گام به سوی راهی باشد كه به نسل جدیدی از روبات های دوستدار محیط زیست منتهی می شود.

این روبات توسط آزمایشگاه روباتیك دانشگاه بریستول انگلیس ساخته شده است .

نمونه اولیه این روبات یك سلول سوختی داشت كه میكروب 'ای كولای' را به عنوان سوخت استفاده می كرد .مدل دوم این روبات از میكروب های لجنی برای تجزیه غذای فاسد استفاده می كرد.

هر دوی این مدل ها به نوعی مشكل داشتند چرا كه آنها هیچ راهی برای خلاص شدن از این زباله ها نداشتند و به نوعی مسموم می شدند.

مدل سوم كه ' Ecobot-III' نام گذاری شده است غذای خود را از غذا و آب محیط تهیه می كند.

روبات' Ecobot-III' نمی تواند برای خودش ساندویچ بسازد بلكه می تواند غذای شیرین خود را از محیط آزمایشگاه بریستول تهیه كند.

مهندسان می گویند این روبات را به گونه ای طراحی كرده اند كه در پایان روز ضایعات را دفع می كند.

به گفته 'جان گرین من' میكروب شناس آزمایشگاه روباتیك بریستول، روباتی كه بتواند از سوخت زیستی استفاده كند همیشه می تواند غذای كافی را در هر جایی بیابد. مواد آلی در همه جای زمین یافت می شود، برگ ها ، خاك جنگل ها و حتی ضایعات انسانی مانند ادرار و مدفوع از جمله این مواد هستند .

این پروژه تحت حمایت بنیاد بیل و ملیندا گیتس و ناسا انجام می شود و ممكن است ازاین روبات ها در ماموریت سفر به مریخ استفاده شود .

استاد فاضل نظری
قدیمی 02-18-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض ژنراتور برق به اندازه یك قوطی كفش در ژاپن ساخته شد

ژنراتور برق به اندازه یك قوطی كفش در ژاپن ساخته شد

تهران- گروه صنعتی موسوم به 'صنایع سنگین ژاپن' موفق به ساخت یك ژنراتور برق كوچك به اندازه یك قوطی كفش شد كه با توربین گازی كار می كند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، به گفته دانشمندان از این ژنراتور می توان در مواقعی كه نیروگاههای تولید برق به دلیل حوادث طبیعی یا غیر طبیعی از كار می افتد، استفاده كرد.
گروه صنعتی 'صنایع سنگین ژاپن' كه موتورهای هواپیما تولید می كند از سال 2007 برای تولید این ژنراتور كوچك سرمایه گذاری كرده است.

این ژنراتور كوچك كه با توربین گازی كار می كند قادر است 400 وات برق تولید كند. سرعت چرخش موتور این ژنراتور 400 هزار دور دقیقه است.

بنابراین گزارش قطع جریان برق عامل اصلی ایجاد نقص در سیستم خنك كننده رآكتور هسته ای فوكوشیما بود كه حوادث ناگواری ایجاد كرد.

سازندگان این ژنراتور اعلام كرده اند در صورت بروز حوادث ناگواری نظیر حادثه ای كه برای راكتور هسته ای فوكوشیما بوجود می آمد از این نوع ژنراتور می توان برای روشن نگهداشتن سیستم خنك كننده راكتور هسته ای استفاده كرد.

از این ژنراتور به خاطر ابعاد بسیار كوچك و سبكی آن می توان هنگام بروز بحران به سهولت در مكان های مختلف استفاده كرد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 02-25-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض واكسن ماهی قزل آلا برای نخستین بار در جهان در شیراز كشف شد

واكسن ماهی قزل آلا برای نخستین بار در جهان در شیراز كشف شد

شیراز- رییس سازمان جهاد كشاورزی فارس گفت: برای نخستین بار در جهان، واكسن ماهی قزل آلا در موسسه سرم سازی رازی این سازمان در شیراز كشف شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهندس مهرزاد خرد، چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در شیراز، میزان تلفات ماهی قزل آلا در استخرهای پرورش ماهی را 30 درصد اعلام كرد و افزود: با كشف این واكسن، تلفات ماهی به صفر خواهد رسید.

وی ادامه داد: این واكسن با هزینه بسیار ناچیزی در اختیار دارندگان استخرهای تولید ماهی قزل آلا قرار خواهد گرفت و میزان بهره وری آنها را افزایش خواهد داد.

او اظهار داشت: این واكسن در حال حاضر در مرحله تجاری سازی قرار دارد و با توجه به اینكه برای نخستین بار در جهان این واكسن تولید می شود، قطعا از بسیاری كشورهای دیگر نیز سفارش خواهیم داشت.

رییس سازمان جهاد كشاورزی فارس، كشف واكسن بیماری های عفونی طیور با نام تجاری 'اورنیتو باكتریو راینو تراكیال' در موسسه سرم سازی رازی را از دیگر موفقیت های این سازمان برشمرد و ادامه داد: این واكسن نیز برای نخستین بار در دنیا، در موسسه سرم سازی رازی كشف شده است.

او اضافه كرد: سالانه تعداد زیادی از طیور بر اثر ابتلا به بیماری های عفونی از بین می رفتند كه با كشف این واكسن و استفاده از آن میزان تلفات در این بخش نیز به میزان بسیار قابل توجهی كاهش خواهد یافت.

خرد در خصوص تولید نهال های فاقد ویروس و نهال های دانه دار و هسته دار گفت: این نهال ها تا به حال در محیط های دانشگاهی و پژوهشی تولید می شدند كه امروز بیش از 120 ژرم پلاسم (ژن) از انواع محصولات باغی را با تكنولوژی روز آورده ایم و نهال آنها را تولید می كنیم.

وی، مقاومت در مقابل شوری و خشكی و همچنین بازدهی بسیار بالا را از مهمترین ویژگی های اینگونه نهال ها ذكر كرد.

استاد فاضل نظری
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 02-25-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض ژن چند قلوزایی گوسفند توسط محققان در زنجان كشف شد

ژن چند قلوزایی گوسفند توسط محققان در زنجان كشف شد

زنجان- مدیركل جهادكشاورزی استان زنجان، گفت:
ژن چند قلو زایی گوسفند توسط محققان در این استان كشف و در سفر چهارم هیات دولت به استان از آن رونمایی خواهد شد.

' محمد رضا نهاوندی پور'، روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهاركرد: این ژن به گوسفند نژاد افشار منتقل و گله ای از گوسفندها سه قلو زا شدند.

وی، خاطرنشان كرد: تخصص تولید ژن چند قلو زایی تاكنون فقط در اختیار چهار كشور بود كه از این پس ایران نیز از آن بهره مند خواهد شد. مدیركل جهاد كشاورزی استان زنجان، با بیان اینكه با استفاده از این ژن گوسفندان هر دوسال سه مرتبه زاد و ولد می كنند، افزود: امكان انتقال این دانش فنی به سایر كشورهای جهان نیز وجود دارد.

نهاوندی پور، به تولید جوجه مقاوم به سرما در استان زنجان نیز اشاره كرد و گفت: تنها رقیب ایران در تولید جوجه مقاوم به سرما، رژیم صهیونیستی بود كه پس از پنج سال مطالعه موفق به تولید آن نشد. وی، با بیان اینكه جوجه مقاوم به سرما در دمای منفی 25 درجه رشد می كند، افزود: این جوجه تلفات اندكی دارد و نیاز به آنتی بیوتیك ندارد و دارای گوشت سالم می باشد.

استاد فاضل نظری

ویرایش توسط رزیتا : 02-25-2012 در ساعت 11:35 AM
قدیمی 03-03-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض بالش های هوشمند توسط محققان ایرانی ساخته شد

بالش های هوشمند توسط محققان ایرانی ساخته شد

تهران- محققان كشور موفق به طراحی و ساخت بالش هوشمند به منظور رفع مشكل اختلالات هنگام خواب شدند .

'پیمان سرحدی' مخترع این طرح روز شنبه در گفت و گو با خبرگار علمی ایرنا اظهار داشت: این بالش ها در هنگام خواب ، سر و گردن فرد را در وضعیت مطلوب و طبیعی قرار می دهد .

از سوی دیگر براساس اعلام پزشكان، در صورتی كه بالش زیر سر فرد پنج تا هفت سانتی متر بالاتر از سطح طبیعی باشد مشكل خروپف افراد حل می شود وعملكرد این دستگاه نیز براین اساس است.

سرحدی افزود: این دستگاه از سه بخش بالش بادی، موتورهای پنوماتیكی وسیستم الكترونیكی تشكیل شده است.

این مخترع درباره نحوه عملكرد این دستگاه گفت: در این دستگاه یك حسگر صوتی قرار داده شده است كه با رسیدن صدای خروپف فرد به چهارپالس، سیستم الكترونیكی این دستگاه در مدت زمان هشت ثانیه آغاز به كار می كند.

سرحدی خاطرنشان كرد: موتورهای تعبیه شده در این سیستم، بالش بادی را پر از هوا می كند و به این ترتیب با بالا بردن سطح بالش زیر سرفرد، خرخر فرد قطع می شود.

وی گفت: اساس این راه حل از نظر پزشكان كاملا تایید شده است و این اختراع دارای تاییدیه از دانشگاه علوم پزشكی تهران ، متخصصان گوش ، حلق و بینی و طرح برگزیده جشنواره خوارزمی است .

این طرح امسال در چهارمین جشنواره ملی نوآوری و شكوفایی فجر انقلاب اسلامی ارایه شده بود.

چهارمین جشنواره نوآوری وشكوفایی فجر انقلاب اسلامی 15 تا 18 بهمن ماه امسال در مصلای امام خمینی ( ره ) برگزار شد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-03-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض كوچكترین هارددیسك مغناطیسی در جهان ساخته شد

كوچكترین هارددیسك مغناطیسی در جهان ساخته شد

تهران-محققان آی‌بی‌ام و موسسه تحقیقاتی 'CFEL 'آلمان كوچكترین ابزار ذخیره‌سازی مغناطیسی را تولید كردند.

به گزارش 'ساینس'، در این ابزار برای ذخیره هر بیت اطلاعات از 12 اتم و برای ذخیره هر بایت (معادل 8 بیت) تنها از 69 اتم استفاده می‌شود.

برای مقایسه لازم به ذكر است كه پیشرفته‌ترین هارد دیسك‌های مغناطیسی امروزی برای ذخیره هر بایت اطلاعات بیش از 500 میلیون اتم را به‌كار می‌گیرند.

در این هارد دیسك جدید، بر خلاف هارد دیسك‌های موجود دربازار، از نوعی خاصیت مغناطیسی موسوم به آنتی‌فرومغناطیس استفاده شده است. در موادی كه دارای این نوع خاصیت مغناطیسی هستند، اسپین اتم‌های مجاور در راستاهایی مخالف قرار می‌گیرند و در نتیجه اتم‌های این نوع مواد بدون تداخل مغناطیسی می‌توانند در فواصل بسیار نزدیك به هم قرار گیرند.

این نانوهارددیسك مغناطیسی در ابعاد اتمی و با استفاده از یك میكروسكوپ ‌اس‌تی‌ام متعلق به شركت آی‌بی‌ام ساخته شده است. برای این منظور، گروه‌های شش‌تایی اتم‌های آهن بر اساس الگوی خاصی در كنار یكدیگر قرار گرفتند.

به این ترتیب فضای لازم برای ذخیره یك بیت اطلاعات فراهم می‌شود. با كنار هم گذاشتن هشت جفت از گروه‌های شش‌تایی اتم آهن امكان ذخیره‌سازی یك بایت اطلاعات فراهم می‌شود. این تعداد اتم تنها فضایی به مساحت 4 در 16 نانومتر را اشغال می‌كنند. بنابر این در آینده‌ای نزدیك شاهد عرضه هارددیسك‌هایی با قابلیت ذخیره‌سازی چندین ترابایت اطلاعات و با ابعاد بسیار كوچك خواهیم بود.

استاد فاضل نظری
قدیمی 03-08-2012
SonBol آواتار ها
SonBol SonBol آنلاین نیست.
معاونت

سپاسها: : 521

1,688 سپاس در 686 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض تفنگی برای ساکت کردن آدم‌های پرحرف!

تفنگی برای ساکت کردن آدم‌های پرحرف!

پژوهشگران ژاپنی تفنگی ساخته‌اند که با استفاده از آن از فاصله ۳۰ متری می‌توان جلوی حرف زدن یک نفر را گرفت!
بر اساس اظهارات محققان، هدف از ساخت این اسلحه دو چیز بوده است:
- در مکان‌هایی مثل کتابخانه که در آن رعایت سکوت لازم است با استفاده از این تفنگ می‌شود از جلوی حرف زدن مردم را گرفت.
- اما مثل بسیاری از اختراعات دیگر، کاربرد دیگری که این اسلحه می‌تواند پیدا کند، نگران‌کننده است، مثل ساکت کردن غیرمنصفانه یک سخنران یا مانع شدن از سؤال یک نفر در میان یک جمعیت.
محققان به دنبال راهی بودند که در ان جلوی آدم‌هایی که عادت دارند در مکالمات و مناظرات با صدای بلندتر یا پریدن در حرف دیگران، مانع ابراز نظر دیگران می‌شدند، بگیرند.

این تفنگ میکروفنی دارد که می‌تواند به صداهایی که از یک جهت خاص می‌آید، گوش کند، بعد از یک تأخیر ۰٫۲ ثانیه‌ای، این تفنگ با پخش‌کننده صدایش، صدا را در همان جهت بازپخش می‌کند. این کار باعث فرایندی به نام «بازخورد شنوایی تأخیری» Delayed Auditory Feedback یا DAF در آدم پرحرف می‌شود و باعث می‌شود او نتواند به حرف زدنش ادامه بدهد.
شما ممکن است بازخورد شنوایی تأخیری را وقتی با پژواک صدا در تلفن یا اسکایپ روبرو می‌شوید، تجربه کرده باشید. این فرایند، اصلا ناراحتی فیزیکی برای آدم حراف ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است همان عدم توانایی حرف زدن باعث ایجاد استرس در وی شود.

حالا بیایید پیش خودمان تصور کنیم که این تفنگ ویژه چه کاربردهایی ممکن است پیدا کند: ممکن است در جریان یک نشست مبارزات انتخاباتی کسی پیدا شود و از این اسلحه استفاده کند و باعث اختلال در سخنرانی یک کاندید شود، ممکن است شخصی با این اسلحه جلوی حرف زدن جمعیتی را بگیرد یا ممکن است در جریان یک شوی تلویزیونی، مدیر برنامه‌های یک آدم مشهور با این اسلحه جلوی حرف زدن مدعوین یا آدمی را که ممکن است با سؤالی باعث ناراحت شدن آدم مشهور شود را بگیرد!
کورت ونه‌گات -نویسنده محبوب من- داستان کوتاهی با نام «هریسن برگرسن» دارد که نخستین بار در سال ۱۹۶۱ در یک مجله علمی تخیلی به چاپ شد، داستان در پادآرمانشهری می‌گذرد که در آن طبق قانون برای ایجاد برابری مطلق در آدم‌های ایالات متحده، آنهایی که هوش بیشتر از متوسط دارند مجبور هستند گوشی‌هایی روی گوششان بگذارند که در آنها ایجاد معلولیت ذهنی کند، حدودا هر ۲۰ ثانیه، فرستنده صداهای گوشخراشی می‌فرستد تا جلوی سوء استفاده غیرعادلانه‌ این آدم‌ها از مغزشان را بگیرد. به شیوه مشابه آدم‌های قوی از لحاظ جسمی باید وزنه‌های سنگین حمل کنند و آدم‌های زیبا باید ماسک‌هایی روی صورت بگذارند. (این داستان را در اینجا بخوانید.)
خواندن این خبر، آدم را به یاد همین داستان می‌اندازد و شاید نگرانمان کند، اما جای خوش‌وقتی است که این تفنگ فعلا جلوی ادای واژگان را می‌گیرد و همچنان می‌شود زیر آن اصوات را بر زبان جاری کرد به علاوه زبان ایما و اشاره هم باقی می‌ماند!
دور نیست زمانی که بدن همه انسان‌ها پر از تجهیزات الکترونیکی پیوندی شود. مثلا همین چند وقت پیش بود که شایعه عینک‌های واقعیت افزوده گوگل، در فضای اینترنت پیچید، پیش‌تر هم شاید خبر چشم مصنوعی را در «یک پزشک» خوانده باشید. حالا تصور کنید که شرکت بزرگ یا دولتی پیدا شود که بتواند روی این تجهیزات الکترونیکی جانبی، کنترل داشته باشد.

منبع

قدیمی 03-18-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض چسبنده‌ترین نانو چسب جهان ساخته شد

چسبنده‌ترین نانو چسب جهان ساخته شد

تهران – مهندسان دانشگاه كالیفرنیا موفق به تولید یك نانوچسب فوق ریز شدند.

به گزارش 'فیزیكس ریویو' ، مهمترین كاربرد نانوچسب در ساخت تجهیزات نانو است.

چسب‌های سنتی به گونه‌ای طراحی شده‌اند كه یك لایه چسبنده بین دو سطح موردنظر ایجاد می‌كنند. نانوچسب جدید تشكیل یك لایه می‌دهد كه ضخامت آن فقط حدود چند مولكول است. این لایه خاصیت رسانندگی نیز دارد بنابراین در روند تجهیزات نانو هیچ خللی وارد نمی‌كند.

ماده اصلی تشكیل‌دهنده این نانوچسب یك ماده قابل انعطاف شفاف به‌نام PDMS است. وقتی این ماده روی یك سطح قرار می‌گیرد یك لایه نازك پوسته‌ای شكل تشكیل می‌دهد كه وقتی با اكسیژن هوا تركیب می‌شود خاصیت چسبندگی پیدا می‌كند و می‌توان آن را به عنوان چسب مورد استفاده قرار داد.

كاربرد اصلی این چسب برای چسباندن تراشه‌های سیلیكونی در مقیاس نانوست.

سطحی كه در آن از نانوچسب استفاده می‌شود باید كاملا صیقلی باشد.

برای كندن این نانو چسب از یك سطح فقط كافی است آن را در معرض گرما قرار داد.

استاد فاضل نظری
قدیمی 04-12-2012
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.

پیش فرض ایران به دانش تولید پلاستیك های سازگار با محیط زیست دست یافت

ایران به دانش تولید پلاستیك های سازگار با محیط زیست دست یافت

تهران - مدیر دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ایران به دانش تولید پلاستیك سازگار با محیط زیست دست یافت كه تولید آن در هفته زمین پاك- از دوم اردیبهشت ماه - آغاز می شود .

' فرهاد پورمحمد سخا ' روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: مدت زمان ماندگاری پلاستیك در محیط حدود 300 سال است كه دراین مدت آسیب های جدی زیادی را به محیط زیست و تنوع زیستی وارد می كند.

وی اظهارداشت: بعد از یك و سال و نیم تحقیق بر روی تولید پلاستیك سازگار با محیط زیست ، اكنون موفق به دست یابی دانش آن شدیم كه با اجرای این فرایند در روند تولید پلاستیك ، عمرآن از 300 سال به حددو پنج سال و در برخی موارد تا سه سال كاهش می یابد.

وی با تاكید بر اینكه دستیابی به این دانش ما را جزو كشورهای پیشرو در جهان می كند گفت: زمانی كه پلاستیك ها با این فرایند تولید شوند وقتی در طبیعت قرار گیرند اگر بنا به دلایلی جمع آوری و هم بازیافت نشوند بعد از مدت زمان كوتاهی بدون اینكه آسیبی به طبیعت وارد كنند ، تجزیه می شوند.

پورمحمد سخا افزود: استاندارد ملی این محصول را موسسه استاندارد دریافت كرده و بر این اساس باید علامت مشخصی بر روی پلاستیك های سازگار با محیط زیست نصب شود تا از پلاستیك های معمولی متمایز شوند.

وی ادامه داد: دو كارخانه برای تولید این نوع محصول آعلام امادگی كرده اند كه در هفته زمین پاك تولیدشان آغاز خواهد شد.

مدیر دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این سوال كه آیا مدت زمان جمع شدن پلاستیك های معمولی در بازار مشخص شده است گفت: زمان خالی شدن بازار از پلاستیك های معمولی باید در كمیسیون زیر بنایی دولت مشخص شود كه در حال انجام است.

استاد فاضل نظری
2 کاربر زیر از رزیتا سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)