بازگشت   پی سی سیتی > تالار علمی - آموزشی و دانشکده سایت > خانه و خانه داری > آشپزی

آشپزی در این تالار اموزشهای اشپزی و غذاها گذارده خواهد شد

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 12-11-2010
GolBarg GolBarg آنلاین نیست.
مدیر روانشناسی

سپاسها: : 1,221

2,009 سپاس در 660 نوشته ایشان در یکماه اخیر

جالب بود نجمه جان..یکی از دوستان درست کنه بیاد نتیجه رو اعلام کنه...

فقط من میترسم اینقدر خوب برش نخوره و خرد بشه...و نتونم خوب رولش کنم

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 12-11-2010
Setare آواتار ها
Setare Setare آنلاین نیست.
کاربر خيلی فعال

سپاسها: : 926

875 سپاس در 242 نوشته ایشان در یکماه اخیر

یکم سرم خلوت شه حتما درست میکنم نتیجه رو هم اعلام میکنم
شاه بیت غزل زندگیم...
قدیمی 12-19-2010
shokofe آواتار ها
shokofe shokofe آنلاین نیست.
ناظر ومدیر تالار پزشکی بهداشتی و درمان

سپاسها: : 3,681

5,835 سپاس در 1,524 نوشته ایشان در یکماه اخیر

كوكوي كدوحلوايي

مواد لازم:
كدو حلوايي يك و نيم كيلوگرم
پياز 3 عدد متوسط
شكر يك قاشق سوپ‌خوري
زعفران ساييده‌شده يك قاشق چاي‌خوري سر پر
آرد سفيد يك قاشق سوپ‌خوري
نمك و فلفل به مقدار لازم
روغن سرخ‌كردني به مقدار لازم
تخم‌مرغ 4 عدد

طرز تهيه:
1- ابتدا پيازها را پوست بگيريد و پس از شستن، با رنده درشت، رنده كنيد. سپس در يك تابه گود مقداري روغن بريزيد و پيازهاي رنده ‌شده را تفت دهيد.

2- كدو حلوايي را شسته و پوست آن را با چاقو بكنيد، سپس رنده كنيد.

نكته: ‌براي آنكه رنده‌كردن كدو راحت‌تر انجام شود، ابتدا آن را به تكه‌هاي درشت ببريد و سپس رنده كنيد. در ضمن براي رنده‌كردن، بهتر است از رنده درشت استفاده كنيد.

3- حالا كدوي رنده‌شده را به پياز اضافه كنيد و مرتب هم بزنيد تا آب آن كشيده شود.

در اين موقع، زعفران ساييده‌شده و نمك و فلفل را نيز اضافه كنيد و مواد را هم‌ بزنيد. بعد از آن كه آب اضافي مخلوط تمام شد، شعله را خاموش كنيد و بگذاريد تا كاملا سرد شود.

4- تخم‌مرغ‌ها را در ظرف ديگري بشكنيد و با چنگال، خوب هم ‌بزنيد. سپس به آن آرد اضافه كنيد و هم‌ زدن را ادامه دهيد. پس از آن، تخم‌مرغ‌ها را روي مخلوط كدو و پياز بريزيد و با هم خوب مخلوط كنيد. حالا ديگر مايه كوكو آماده است.

5- در يك تابه گود روغن بريزيد و روي شعله اجاق ‌گاز قرار دهيد تا داغ شود. سپس مايه كوكو را داخل تابه بريزيد و با پشت قاشق سطح آن را صاف كنيد و در تابه را بگذاريد تا كوكو بپزد.

نكته: ‌قبل از اين كه مايه را داخل تابه بريزيد، حتما از داغ ‌بودن روغن اطمينان پيدا كنيد تا كوكو به صورت درسته برگردانده شود.

6- بعد از گذشت يك ربع، در تابه را برداريد و اجازه دهيد تا آب اضافي آن بخار شود. براي اين منظور، بهتر است چند سوراخ كوچك روي كوكو ايجاد كنيد تا كوكو بهتر سرخ شود (علامت سرخ‌ شدن كوكو، تغيير رنگ‌ دادن دور آن است).

7- بعد از اين كه دور كوكو تغيير رنگ داد، سيني گردي - كمي بزرگ‌تر از دهانه تابه- را روي تابه بگذاريد و كوكو را برگردانيد. سپس كوكو را با همان روش، داخل تابه برگردانيد تا طرف ديگر آن نيز سرخ شود. با اين روش، كوكو به صورت درسته و مانند ته‌چين برمي‌گردد.

8- با توجه به اين كه برگرداندن كوكو به صورت درسته كار چندان راحتي نيست، شما مي‌توانيد آن را به صورت مثلثي يا هر شكل ديگري برش زده و هر كدام از برش‌ها را به صورت جداگانه برگردانيد و سرخ كنيد.

زمان لازم براي پخت اين غذا، حدود يك ساعت است كه در يك ربع آخر بهتر است از شعله پخش‌كن استفاده كنيد تا كوكو نسوزد.

روش ديگر براي پخت اين كوكو :
براي پخت اين كوكو از فر نيز مي‌توان استفاده كرد؛ به اين ترتيب كه تابه‌اي با دسته فلزي يا ظرف مخصوص فر انتخاب كنيد و در طبقه اول فر كه حرارت آن از قبل روي 180 درجه سانتي‌گراد تنظيم شده است، به مدت 45 دقيقه قرار دهيد.
پس از اين مدت، شعله بالاي فر را روشن كنيد و بگذاريد سطح كوكو نيز طلايي ‌رنگ شود. به اين ترتيب، بدون استفاده از سيني، هر دو سطح كوكو سرخ شده و رنگ طلايي متمايل به قهوه‌اي مي‌شود

قدیمی 12-21-2010
shokofe آواتار ها

رولت تن ماهی

مواد لازم:
كنسرو ماهی تن: 400 گرم
تخم مرغ: 2 عدد
پنیر پیتزای رنده شده: 100 گرم
آرد: 50 گرم
سركه: یك قاشق غذا خوری
جعفری خرد شده: به مقدار لازم
تخم مرغ پخته: 2 عدد
نمك و فلفل: به مقدار لازم

طرز تهیه:
كنسرو ماهی تن را كه از روغن جدا شده است، داخل ظرفی می‌ریزیم، سپس آن را با چنگال كمی خرد كرده و تخم مرغ، پنیر رنده شده، آرد، سركه، جعفری خرد شده و نمك و فلفل را به آن اضافه كرده و خوب مخلوط می‌كنیم تا به صورت خمیر در آید. سپس خمیر را روی ورقه آلومینیومی(فویل) پهن می‌كنیم و تخم‌مرغ‌های پخته شده را روی آن می‌گذاریم و به صورت رُل می‌پیچیم و دو سر كاغذ آلومینیومی را محكم می‌بندیم. حالا رولت پیچیده شده را در‌تنظیف می‌پیچیم و آن را داخل ظرف آبی كه در حال جوش است به مدت 20 دقیقه قرار می‌دهیم. بعد از این مدت شعله را خاموش كرده و صبر می‌كنیم فویل درون آب سرد شود. پس از سرد شدن رولت آن را برش می‌دهیم و با سبزيجات تزيين ميكنيم
قدیمی 12-21-2010
shokofe آواتار ها

حليم بادمجان اصفهاني

بعضيها حليم بادمجان را با عدس يا لوبيا سفيد درست ميكنند اما رنگ حليم بادمجان با عدس تيره ميشود و با لوبيا هم طعم چندان خوبي نخواهد داشت اما با برنج هم خوشمزه تر است هم رنگ خوبي دارد...

مواد لازم:
برنج 2 پيمانه
گوشت سردست يا گردن 500 گرم
كشك 500 گرم
پياز سرخ شده 1 پيمانه
سير رنده شده 2 حبه
بادمجان سرخ شده 2 كيلو
نعناع داغ يك چهارم پيمانه
نمك، فلفل، ادويه جات و آب زعفران به ميزان لازم

طرز تهيه:
برنج را 2 - 3 ساعت قبل ميگذاريم بپزد. براي هر 1 پيمانه برنج 7 پيمانه آب در نظر ميگيريم.
بعضيها حليم بادمجان را با عدس يا لوبيا سفيد درست ميكنند اما رنگ حليم بادمجان با عدس تيره ميشود و با لوبيا هم طعم چندان خوبي نخواهد داشت اما با برنج هم خوشمزه تر است هم رنگ خوبي دارد.
برنج بايد آنقدر بپزد تا آبش كشيده شده و غليظ شود و برنج كاملاً له شود مثل شله زرد.
دقت كنيد وقتي برنج را ميگذاريم بپزد وقتي برنج شروع به جوشيدن كرد تا وقتي كامل پخته نشده هم نميزنيم چون اگر در اين موقع قاشق داخل ظرف كنيم و هم بزنيم برنج ته ميگيرد و مجبوريم مدام هم بزنيم.
گوشت را با پياز و ادويه جات ميگذاريم پخته شود زماني كه پخته شد آخر سر نمك اضافه ميكنيم. گوشت كمي چربي داشته باشد بهتر است.
يا بادمجان را پوست كنده از همان ابتدا به برنج اضافه ميكنيم و ميگذاريم با برنج بپزد يا اينكه آنها را مقداري سرخ ميكنيم و سرخ شده آن خوشمزه تر است.
بادمجانها را لازم نيست ورق كنيم بلكه به صورت درسته پوست ميكنيم چند ساعت ميگذاريم نمك بخورد تا تلخي آنها گرفته شود و بعد با مقداري روغن سرخ ميكنيم.
گوشت پخته شده و بادمجان سرخ شده را به برنج اضافه ميكنيم و مخلوط ميكنيم. مواد بايد كمي سفت باشد. اگر برنج آب داشته باشد بعد از اضافه كردن مواد هر چقدر روي حرارت بماند آبش خشك نميشود.
در يك ماهي تابه روغن ميريزيم و روي حرارت ميگذاريم وقتي روغن گرم شد نصف پياز سرخ شده را اضافه ميكنيم بقيه آن را براي تزئين نگه ميداريم. سير رنده شده را اضافه ميكنيم تفت ميدهيم. نبايد سير بسوزد فقط نرم شود كافي است.
هر چيزي كه زياد سرخ شود هم عطرش كم ميشود هم خشك ميشود.
ادويه خورشتي و زردچوبه را به مواد اضافه ميكنيم و تفت ميدهيم وقتي ادويه ها خوب تفت داده شد و عطر آنها بلند شد مواد را به حليم اضافه ميكنيم.
ادويه جات را حتماً تفت ميدهيم.
ميتوانيم وقتي برنج را ميپزيم زردچوبه هم اضافه كنيم.
مقداري نعنا داغ و آب زعفران به حليم اضافه ميكنيم زماني كه همه مواد پخته شد و با هم مخلوط شد ظرف را از روي حرارت برميداريم مواد را با گوشت كوب برقي يا با هر وسيله ديگري كامل له ميكنيم تا حالت كشدار پيدا كنند نياز نيست مواد شل شود فقط حالت كشدار پيدا كند كافيست.
بعد كشك را كه با مقداري آب مخلوط كرده و به مدت 20 دقيقه جوشانده ايم اضافه ميكنيم و حليم را روي حرارت ميگذاريم تا 15 دقيقه بجوشد.
حليم بايد زياد روي حرارت بماند تا حليم خوبي شود.
براي تزئين روي حليم ميتوان از گردو هم استفاده كرد.
روي حرارت خيلي ملايم ميگذاريم اما بعد از اضافه كردن كشك نبايد حليم زياد بجوشد چون ته ميگيرد.
روي حليم را با پياز داغ و نعنا داغ و كشك تزئين ميكنيم.
قدیمی 12-27-2010
ابریشم آواتار ها
ابریشم ابریشم آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 9

155 سپاس در 150 نوشته ایشان در یکماه اخیر

ژله انار

واد لازم:
• انار سالم ... 1 عدد متوسط و 1 عدد کوچک
• پودر ژله انار ... نیم بسته
• آب جوش ... دو سوم لیوان

طرز تهیه:

• گل سر انار را جدا کنید.

• روی پوست انار متوسط برشهای کم عمق ضربدری مطابق تصویر ایجاد کنید.(برش ها را تا 2 سانتی متری پایین انار ادامه دهید.)

• پوست انار را به آرامی از خود انار جدا نمایید.

• قسمت بالای انار را مطابق تصویر خالی نموده و دانه های انار را جدا کنید.

• دانه های انار کوچک را نیز جدا نمایید.

• در ظرف مناسبی نصف پودر ژله انار را با یک لیوان آب مخلوط نمایید.

• ظرف حاوی ژله را روی کتری در حال جوش قرار دهید.

• ژله را تا حدیکه کاملا شفاف شود به آرامی هم بزنید.

• ژله آماده شده را در محیط آشپزخانه خنک کنید.

• پیاله کوچکی را که به بزرگی قسمت بالایی انار باشد، انتخاب کنید.

• دانه های انار را درون پیاله بریزید.

• ژله خنک شده را تا حد ظرفیت پیاله به آن اضافه نموده و در داخل یخچال قرار دهید.

• بعد از 3-4 ساعت پیاله را از یخچال خارج نمایید.

• پیاله بزرگتری را تانصفه با آب جوش پر کنید.

• دور پیاله حاوی ژله را با چاقوی گرم جدا کنید.(لبه های ژله را از پیاله جدا کنید.)

• کف بشقاب تختی را خیس کنید.(نمدار کنید.)

• پیاله ژله را به مدت 2-3 ثانیه درون پیاله بزرگ قرار داده و درون بشقاب برگردانید.

• پوست انار را به آرامی باز کرده و ژله را با کمک کفگیر صاف داخل آن قرار دهید.

نکات:

* در صورت دلخواه میتوانید تمام محتویات انار را خالی نموده و ژله انار را درون 2 پیاله درست نموده و به صورت کروی داخل پوست انار جای دهید.

کاربران زیر از ابریشم به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 01-01-2011
SonBol آواتار ها
SonBol SonBol آنلاین نیست.
معاونت

سپاسها: : 521

1,688 سپاس در 686 نوشته ایشان در یکماه اخیر
جدید آشپزی به سبک رزیتا غفاری

سلام
نخواستم تاپیک جدا بزنم گفتم همین جا خوبه:
آشپزی به سبک چینی در منزل رزیتا غفاری

به منزل رزیتا غفاری بازیگر خوب سینما و تلویزیون ایران می رویم تا با دست پخت این بازیگر کمی آشنایی پیدا کنیم و ببینیم این بازیگر غذاهای ایرانی می پسندد یا خارجی؟
خانم رزیتا غفاری مدتی پیش در کانادا سکونت داشت که البته این سفر تنها برای تفریح بود ولی خوب خیلی مایل بودیم که در مورد سفری که داشتند نیز سوالاتی بپرسیم.
خانم غفاری آیا درست کردن غذاهای ایرانی راحت تر است یا خارجی؟
رزیتا غفاری:من بیشتر دوست دارم غذاهایی که وقت کمتری برای درست کردن آنها صرف می شود را درست کنم برای مثال غذاهای چینی خیلی راحت درست می شوند و رنگ های متفاوتی که در غذاهای چینی وجود دارد را خیلی دوست دارم.
یعنی اینکه فسنجون را به نودلز ترجیح می دهید؟
رزیتا غفاری:نه اصلا,منظور من درست کردن غذاها بود اگر بخواهم غذاهای چینی بخورم که باید فقط نودلز و سبزیجات بخرم.(باخنده).
مدتی بود که در کانادا بودید,آشپزی با مواد غذایی آنجا چطور بود؟
رزیتا غفاری:خیلی خیلی خوب بود,آخه فقط یا دلپذیر می خریدم یا مارک بهروز(باخنده).خوب این مواد به آنجا صادر می شد و خیلی کار را خوب کرده بود.
پس فکر کنیم در کانادا فقط آشپزی می کردید؟
رزیتا غفاری:واقعا همینطور هستش.چون کاری نداشتم و بیشتر در خانه بودم خیلی آشپزی می کردم و به قول همسرم که می گه من در کانادا آشپزی ام بهتر شد(با خنده).باور کنید بیشتر صبح ها در آنجا من کله پاچه درست می کردم چون اکثریت مواد لازمش در دسترس بود مخصوصا خوراک زبان.
غذای مورد علاقه همسرت آقای صالحی چی هستش؟
رزیتا غفاری:همسرم بیشتر فسنجون می پسنده و خیلی دوست داره که ترش درست بشه.البته من هم ترش دوست دارم ولی برای تنوع همیشه هم ترش را درست می کنم و هم شیرین که اگر کسی دوست داشت از شیرین هم بخورد.

قدیمی 02-26-2011
رزیتا آواتار ها
رزیتا رزیتا آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد-مدیر بخش خانه داری

سپاسها: : 9,677

9,666 سپاس در 4,139 نوشته ایشان در یکماه اخیر
پیش فرض پلوی بحرینی

پلوی بحرینی

مواد لازم:

برنج 3 لیوان
ران و سینه مرغ 6 عدد
پیاز متوسط 4 عدد
گردو و خلال بادام 1 لیوان
کشمش پلویی نصف لیوان
پودر لیمو عمانی 1 قاشق غذاخوری
لیمو عمانی درسته 2 عدد
ادویه ی پلویی به میزان لازم
دارچین و زردچوبه به میزان لازم
نمک و فلفل به میزان لازم

طرز تهیه:
ابتدا برنج را شسته و کمی نمک می زنیم و مدت دو ساعت قبل از پخت خیس می کنیم.

سپس مرغ ها را با مقداری آب ، پیاز و دو عدد لیمو عمانی درسته و مقداری زردچوبه و نمک و فلفل می گذاریم بپزند. آب مرغ باید زیاد باشد، زیرا برای دم کردن برنج از آب مرغ استفاده می شود.

پیازها را پوست کنده و خلال و سرخ می کنیم تا کاملا طلایی شوند. سپس پیازهای سرخ شده را به دو قسمت تقسیم می کنیم، نیمی از آنها را برای پلو ونیمی دیگر را برای تزیین پلو استفاده می کنیم.

نصف پیازها را در قابلمه ی موراد نظر برای دم کردن پلو می ریزیم.

بعد از پخت مرغ ها، آب آن را جدا کرده و در قابلمه ی پبازها مریزیم تا بجوشد.

نمک برنج را شسته و در قابلمه ی آب مرغ می ریزیم و می گذاریم با حرارت نسبتا متوسط بجوشد تا آب آن تمام شود.

سپس قبل از این که برنج را دم کنیم، مقداری ادویه ی پلویی و دارچین روی آن می پاشیم و پلو را دم می کنیم.

کشمش، گردو و خلال بادام را با نیمی از پیازهای سرخ شده تفت می دهیم و پودر لیمو عمانی روی آن می پاشیم.

بعد از دم کشیدن پلو، با کفگیر پلو را مخلوط می کنیم تا ادویه و دارچین با پلو مخلوط شوند.

سپس کمی به برنج روغن زده و در دیس می کشیم.

بهتر است پلو را در وسط و مرغ ها را دور تا دور دیس و مواد مخلوط شده (کشمش و گردو و ...) را بین مرغ ها قرار دهید.

منبع: تبیان

به دنبال خودم چون گردبادی خسته می گردم
ولی از خویش جز گَردی به دامانی نمی بینم

چه بر ما رفته است ای عمر؟ ای یاقوت بی قیمت!
که غیر از مرگ، گردن بند ارزانی نمی بینم

زمین از دلبران خالی است یا من چشم ودل سیرم؟
که می گردم ولی زلف پریشانی نمی بینم

خدایا عشق درمانی به غیر از مرگ می خواهد
که من می میرم از این درد و درمانی نمی بینم

استاد فاضل نظری

ویرایش توسط رزیتا : 04-30-2011 در ساعت 09:22 PM
کاربران زیر از رزیتا به خاطر پست مفیدش تشکر کرده اند :
قدیمی 04-03-2011
shokofe آواتار ها

سلام
گفتمم يه خورده عكس دسر هاي خوشمزه بزارم اشتهامون باز بشه

قدیمی 04-30-2011
فرانک آواتار ها
فرانک فرانک آنلاین نیست.
مدیر تالار مطالب آزاد

سپاسها: : 1,306

3,419 سپاس در 776 نوشته ایشان در یکماه اخیر

طرز تهیه سریع پنیر در منزل
مواد لازم
شیر یک پاکت
سرکه دو قاشق غذا خوری
نمک به مقدار دلخواه
ابتدا شیر را روی حرارت میزاریم همین که جوشید خاموش میکنین و سرکه اضافه میکنی
بعد از چند دقیقه پنیر آماده ست
پارچه سفید و تمیز رو روی یه ظرف پهن میکنیم مواد رو روی پارچه میزیم اگه دوست داشتیم نمک اضافه میکنیم
پارچه ای دیگه روی پنیر پهن میکنیم و جسم سنگینی روی اون قرار میدیم بعد از ده دقیقه پنیر رو به شکل دلخواه برش میدیم و داخل آب پنیر که از پارچه عبور کرده میریزیم.
بخت خندان و زمان آرام
خوشه ی ماه فرو ریخته در آب
شاخه ها دست برآورده به مهتاب
شب و صحرا و گل و سنگ
همه دل داده به آواز شباهنگ
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)