بازگشت   پی سی سیتی > ادب فرهنگ و تاریخ > فرهنگ و تاریخ > فرهنگ

فرهنگ تمام مباحث مربوط به فرهنگ در این بخش

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 11-23-2009
amir ahmadi آواتار ها
amir ahmadi amir ahmadi آنلاین نیست.
کاربر عالی

سپاسها: : 267

508 سپاس در 332 نوشته ایشان در یکماه اخیر
amir ahmadi به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض جویبر و ذلفا

چقدر خوب بود زن می گرفتی و خانواده تشکیل می دادی و به این زندگی انفرادی خاتمه می دادی.تا هم حاجت تو به زن براورده شود و هم زن در کار دنیا و اخرت کمک تو باشد.یا رسول الله نه مال دارم و نه جمال نه حسب دارم نه نسب چه کسی به من زن می دهد ؟و کدام زن رغبت می کند که همسر مردی فقیر و کوتاه قد و سیاه پوست و بد شکل مانند من بشود؟ای جویبر خداوند به وسیله اسلام ارزش افراد و اشخاص را عوض کرد .بسیاری از اشخاص در دوره جاهلیت محترم بودند و اسلام انها را پایین اورد.بسیاری از اشخاص در جاهلیت خوار و بی مقدار بودند و اسلام قدر و منزلت انها را بالا برد .خداوند به وسیله اسلام نخوت های جاهلیت و افتخار به نسب و فامیل را منسوخ کرد.اکنون همه مردم از سفید و سیا قرشی و غیر قرشی عربی عجمیدر یک درجه اند هیچ کس بر دیگری برتری ندارد مگر به وسیله تقوا و طاعت.من در میان مسلمانان فقط کسی را از تو بالاتر می دانم که تقوا و عملش از تو بهتر باشد .اکنون به انچه دستور می دهم عمل کن .اینها کلماتی بود که در یکی از روزها که رسول اکرم به ملاقات اصحاب صفه امده بود میان او و جویبر رد و بدل شد.جویبر از اهل یمامه بود .در همان جا بود که شهرت و اوازه اسلام و ظهور پیغمبر خاتم را شنید .او هر چند تنگدست و سیاه و کوتاه قد بود اما با هوش و حق طلب و با اراده بود .بعد از شنیدن اوازه اسلام یکسره به مدینه امد تا از نزدیک جریان را ببیند.طولی نکشید که اسلام اورد و در سلک مسلمانان در امد اما چون نه پولی داشت و نه منزلی و نه اشنایی موقتا به دستور رسول اکرم در مسجد به سر می برد.......
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

قدیمی 11-23-2009
amir ahmadi آواتار ها
کاربر عالی

پیش فرض جویبر

تدریجا در میان کسان دیگری که مسلمانان می شدند و در مدینه می ماندند افرادی دیگر هم یافت شدند که انها نیز مانند جویبر فقیر و تنگدست بودند و به دستور پیغمبر ص در مسجد به سر می بردند .تا انکه به پیغمبر وحی شد مسجد جای سکونت نیست اینها باید در خارج مسجد منزل کنند .رسول خدا نقطه ای در خارج از مسجد در نظر گرفت و سایبانی در انجا ساخت و ان عده را به زیر سایبان منتقل کرد .انجا را صفه می نامیدند و ساکنین انجا را که همه فقیر بودند و هم غریب اصحاب صفه خوانده می شدند .رسول خدا و اصحاب به احوال و زندگی انها رسیدگی می کردند .یک روز رسول خدا به سراغ این دسته امده بود .در ان میان چشمش به جویبر افتاد به فکر فرو رفت که جویبر را از این وضع خارج کند و به زندگی او سر و سامانی بدهد.
قدیمی 11-23-2009
amir ahmadi آواتار ها
کاربر عالی

پیش فرض جویبر

اما چیزی که هرگز به خاطر نمی گذشت با اطلاعی که از وضع خودش داشت این بود که روزی صاحب زن و خانه و سر و سامان بشود .این بود که تا رسول خدا به او پیشنهاد ازدواج کرد با تعجب جواب داد :مگر ممکن است کسی به زناشویی با من تن بدهد ؟ولی رسول خدا زود او را از اشتباه خودش خارج ساخت و تغییر وضع اجتماعی را که در اثر اسلام پیدا شده بود به او گوشزد کرد .رسول خدا پس از انکه جویبر را از اشتباه بیرون اورد و او را به زندگی مطمئن و امیدوار ساخت دستور داد یکسره به خانه زیادبن لبید انصاری برود و دخترش ذلفا را برای خود خواستگاری کند.زیاد از ثروتمندان و محترمین اهل مدینه بود.افراد قبیله وی احترام زیادی برایش قائل بودند.هنگامی که جویبر وارد خانه زیاد شد گروهی از بستگان و افراد قبیله در انجا جمع بودند .جویبر پس از نشستن مکثی کرد و سپس سر را بلند کرد و به زیاد گفت :من از طرف رسولخدا ص پیامی برای تو دارم محرمانه بگویم یا علنی؟
قدیمی 11-23-2009
amir ahmadi آواتار ها
کاربر عالی

پیش فرض جویبر

پیام پیغمبر برای من افتخار است البته علنی بگو .پیغمبر مرا فرستاده که دخترت ذلفا را برای خودم خواستگاری کنم .پیغمبر خودش این موضوع را به تو فرمود؟من که از پیش خودم حرفی نمی زنم همه مرا می شناسند اهل دروغ نیستم .عجیب است رسم ما نیست دختر را جز به هم شان خود از قبیله خود مان بدهیم تو برو من خودم به حضور پیغمبر خواهم امد و در این موضوع با خود ایشان مذاکره خواهم کرد .جویبر از جا حرکت کرد و از خانه بیرون رفت اما همان طور که می رفت با خودش گفت :به خدا قسم انچه قران تعلیم داده است و ان چیزی که نبوت محمد ص برای ان است غیر این چیزی است که زیاد می گوید .هر کس نزدیک بود این سخنان را که جویبر زیر لب زمزمه می کرد می شنید
قدیمی 11-23-2009
amir ahmadi آواتار ها
کاربر عالی

پیش فرض جویبر

ذلفا دختر زیبای زیاد که به جمال و زیبایی معروف بود سخنان جویبر را شنید امد پیش پدر تا از ماجرا اگاه شود .بابا این مرد که همین الان از خانه بیرون رفت با خودش چه زمزمه می کرد و مقصودش چه بود ؟این مرد به خواستگاری تو امده بود و ادعا می کرد پیغمبر او را فرستاده است.نکند واقعا پیغمبر او را فرستاده باشد و رد کردن تو او را تمرد امر او محسوب گردد ؟به عقیده تو من چه کنم ؟به عقیده من زود او را قبل از انکه به حضور پیغمبر برسد به خانه برگردان و خودت برو به حضور پیغمبر و تحقیق کن قضیه چه بوده است .زیاد جویبر را با احترام به خانه برگرداند و خودش به حضور پیغمبر رسید .همینکه ان حضرت را دید عرض کرد :یا رسول الله جویبر به خانه من امده و همچو پیغامی از طرف شما اورد می خواهم عرض کنم رسم وعادت جاری ما این است که دختران خود را فقط به هم شان خودمان از اهل قبیله که همه انصار و یاران شما هستند بدهیم
قدیمی 11-23-2009
amir ahmadi آواتار ها
کاربر عالی

پیش فرض جویبر

ای زیاد جویبر مومن است .ان شانیتها که تو گمان می کنی امروز از میان رفته است .مرد مومن هم شان زن مومنه است. زیاد به خانه برگشت و یکسره به سراغ دخترش ذلفا رفتو ماجرا را نقل کرد .به عقیده من پیشنهاد رسول خدا را رد نکن . مطلب مربوط به من است .جویبر هر چه هست من باید راضی باشم .چون رسول خدا به این امر راضی است من هم راضی هستم .زیاد ذلفا را به عقد جویبر در اورد .مهر او را از مال خودش تعیین کرد.جهاز خوبی برای عروس تهیه کرد .از جویبر پرسیدند:ایا خانه ای در نظر گرفته ای که عروس را به ان خانه ببری ؟من چیزی که فکر نمی کردم این بود که روزی دارای زن و زندگی بشوم پیغمبر ناگهان امد و به من چنین و چنان گفت و مرا به خانه زیاد فرستاد....
قدیمی 11-23-2009
amir ahmadi آواتار ها
کاربر عالی

پیش فرض ج

زیاد از مال خود خانه و اثاث کامل فراهم کرد به علاوه دو جامه مناسب برای داماد اماده کرد .عروس را با ارایش و عطر و زیور کامل به ان خانه منتقل کردند. شب تاریک شد .جویبر نمی دانست خانه ای که برای او در نظر گرفته شده کجاست .جویبر به ان خانه و حجله راهنمایی شد .همینکه چشمش به ان خانه و انهمه لوازم و عروس انچنان زیبا افتاد گذشته به یادش امد .با خود اندیشید که من مردی فقیر و غریب وارد این شهر شدم . هیچ چیز نداشتم خداوند به وسیله اسلام اینهمه نعمت برایم فراهم کرد .این اسلام است که اینچنین تحولی در مردم به وجود اورده که فکرش را هم نمی شد کرد .من چقدر باید خدا را شکر کنم .همان وقت حالت رضایت و شکرگذاری به درگاه ایزد متعال در وی پیدا شد به گوشه ای از اطاق رفت و به تلاوت قران پرداخت .یک وقت به خود امد....
قدیمی 11-23-2009
amir ahmadi آواتار ها
کاربر عالی

پیش فرض جویبر

که جویبر اذان صبح به گوشش رسید .ان روز را شکرانه نیت روزه کرد .وقتی که زنان به سراغ ذلفا رفتندوی بکرو دست نخورده یافتند .معلوم شد جویبر اصلا به نزدیک ذلفا نیامده است .قضیه رااز زیاد پنهان نگه داشتند .دو شبانه روز دیگر به همین منوال گذشت .جویبر روزها روزه می گرفت و شبها به عبادت و تلاوت می پرداخت .کم کم این فکر برای خانواده عروس پیدا شد که شاید جویبر ناتوانی جنسی دارد و احتیاج به زن در او نیست . ناچار مطلب را با خود زیاد در میان گذاشتند زیاد قضیه را به اطلاع پیغمبر رسانید .پیغمبر اکرم جویبر را طلبید و به او فرمود :مگر در تو میل به زن وجود ندارداز قضا این میل در من شدید است .پس چرا تاکنون نزد عروس نرفته ای ؟یا رسول الله وقتی وارد ان خانه شدم و خود را در نیان انهمه نعمت دیدم در اندیشه فرو رفتم که خداوند به این بنده ناقابلچقدر عنایت فرموده حالت شکر و عبادت در من پیدا شد....
قدیمی 11-23-2009
amir ahmadi آواتار ها
کاربر عالی

پیش فرض جویبر

لازم دانستم قبل از هر چیزی خدای را شکرانه عبادت کنم .از امشب نزد همسرم خواهم رفت.رسول خدا عین جریان را به اطلاع زیاد رساند .جویبر و ذلفا با هم عروسی کردند و با هم به خوشی به سر می بردند.جهادی پیش امد .جویبر با همان نشاطی که مخصوص مردان با ایمان است زیر پرچم اسلام در ان جهاد شرکت کرد و شهید شد . بعد از شهادت جویبر هیچ زنی به اندازه ذلفا خواستگار نداشت و برای هیچ زنی به اندازه ذلفا حاضر نبودند پول خرج کنند.
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)