بازگشت   پی سی سیتی > ادب فرهنگ و تاریخ > شعر و ادبیات > زبان ادب و فرهنگ کردی

زبان ادب و فرهنگ کردی مسائل مربوط به زبان و ادبیات و فرهنگ کردی از قبیل شعر داستان نوشته نقد بیوگرافی و .... kurdish culture

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
Prev پست قبلی   پست بعدی Next
قدیمی 05-18-2011
behnam5555 آواتار ها
behnam5555 behnam5555 آنلاین نیست.
مدیر تاریخ و بخش فرهنگ و ادب کردی

سپاسها: : 3,172

3,713 سپاس در 2,008 نوشته ایشان در یکماه اخیر
behnam5555 به Yahoo ارسال پیام

دوێنێ ...ئه‌مڕۆ... دوایی

عیرفان رەسووڵی-تاران

لە مێژە کارم پێی نەماوە بە خەیاڵیشم دا نایە. هەر بە راستی بۆم گرینگ نیە، کەیفی خۆیەتی هەرچی دەکا. بۆ وام چاو لێدەکەی؟ بڕوام پێ ناکەی نا نا، دەزانم دەڵێی چی. گومان ناکه‌م بزانی، چونکە من ئەوە لە‌مامۆستا فێر نەبووم هێندێکی ئەو خەیاتەی جیرانم فێری کردم و ئەوەی تریش نەخشی خۆتە ئەرێ؟ خۆ بۆ خۆشت دزانی چەندم خۆش دەوێی و ئێرەییت پێ نابەم. بەڵام بە‌راستی ئەو هەموو هونەرەت لە کوێ هێناوە؟ گوڵەکەم باسی لێ مەکە هەموویان بە دەیەکی جوانی گۆشەی چاوێکی تۆش ناگا. دەنا ئەمن ئێرەییت پێ دەبەم نانا، هێندە هێندەش جوان نیم چاو لێکە ئەو دەرو دیوارەی چ لێکردووە کچەتیوە ئەوە ماڵی خۆی هەبێ چی لێدەکا؟ چیە بۆ چاو لەو دەر و دیوارە رووتەی هەڵناگرێ بە دوای چی دا دەگەڕێی؟ هەمووی فرۆشت. تەواوی، کەل و پەلی نێوماڵیش.بۆیە دەڵێم کارم پێی نەماوە، بڕوا بکە ئەوەندەش خۆشەویستی چیە لە دڵم دا نەماوە. بڕوات پێ ناکەم بڕوام پێ بکە هەر ناشی ناسم. ئەمن چوازنم هەر بە هەڵکەوت بێرەدا دێ. ئائا هەر بە هەڵکەوتیش وا فەقیرانە بۆت دەڕوانی ئەرێ، هەر بە هەڵکەوتیش هەموو ئێواران بەر دەرگای ماڵتان بەر نادا. هەر بە هەڵکەوتیش تەلەفۆنەکەتان دوو سەعاتی تەواو مەشغووڵ دەبێ. هەر بە‌هەڵکەوتیش هەر رۆژێ دەفتەرێک پڕ دەکەی لە شێعر و نەققاشی و رۆژی دواتریش جندۆکە دەیبەن هەر بە هەڵکەوتیش هەموو جارێ ئاوا رەنگت هەڵدەبزرکێ سەلامی لێ وەرنەگریەوە ها. سەلام سەر چاوم بە خێر هاتی. فەرموو برا دانیشە ئای ڕۆ ئەوە بۆ بە تەنێ دەچێتە ئەودیو. کچێ دە لێی‌گەڕێ بە سەری خۆت، پێت وایە هێندە سەر و سیمایەکی خۆشی هەیە. پێم وابی ئەتو هێشتا تەواو لێم حاپی نی. کچێ داشبنیشێ هەر خەونووچکە دەیباتەوە بۆ خۆم هێندە پڕم هەر لە بیریشم نەبوو لە تۆ بپرسم ئەرێ ئەتۆ چۆنی؟ پیاو نینە؟ هەموو هەریەک جسنن ئیتر . دەزانم لەبەر دڵخۆشی من وا دەپێت. دەنا ئەو رووحی دەگەڵ کۆخەیەکی دەردەچێ.
چاکم بیر هاتەوە ئەرێ وەڵڵا بۆخۆیەتی. ئاخۆ ئەو مێردی بە کێ کردووە. ئەدی ماڵەکەی ئێمەی چۆن دۆزیوەتەوە. ئای دنیا چەن زوو تێدەپەڕی ئەو کات زۆر مزاحیم بوو هەمیشە لە گەڵی دابوو. خۆشم نازانم چۆن عاشقی ئەو نەبووم و گرفتاری ئەو زمان درێژە بووم جا چ فەرقێکی دەکرد. چۆن فەرقی نەدەکرد چوزانم کوڕە هەموو هەر ژن نین بڵێی باسی چی بکا ئێستا.
باسی ئەو ژینە ژەهرەمارەی خۆم ئەگەر لە لای تۆش نەکەم یەکسەر خەفە دەبم و دەبەرە خۆم دا دەخنکێم خۆ ناوێرم بچمە لای کەس تەنانەت دەگەڵ دایکیشم هاتوچۆم نیە. هەر رۆژەی شەڕێکیان پێ دەفروشێ. پێت ناخۆش نەبێ ها بەڵام لاتە، قیافەی لاتانەیە. کەرە ئەتۆ خۆشت ناوێ بۆیە نازانی چەندە نازەنینە ئەو رۆژە هەر بە ئەنقەست باسی لاقم کرد وەخت بوو هەر شێتم کا. دەیگوت جارێکی دی گوێم لێ بێتەوە خۆم دەکوژم ئیتر بەراستی دەزانم چەندەی خۆش دەوێم دەزانی چیە خۆ هەر ئەو منی خۆش ناوێ بۆ خۆشم بۆی سوووتاوم ئەتوو هێشتا نازانی، گەرمت دەکا، دەتبووژێنێتەوە، گڕت دەدا، بەڵام هەر خۆشە ژینی بێ ئەوین مردنە بەڵام کە عەشق هەبوو، هەموو شتێک خۆشە خۆشیەکەشی درۆیە. هەر کەس دەپێ عەشق بەختەوەری دێنێ درۆزنە. ئەو جار هەر کەس لە لام باسیشی کا، دوو تفی دە روو دەکەم منداڵە کانیشم عاشق بن، ئەنجن ئەنجنیان دەکەم وام چاو لێ مەکە تکات لێ دەکەم تۆ بڕواناکەی سوێندت بۆ بخۆم باشە ئاخر دەپێم ئەدی ئەو منداڵانە؟ دەی ئەوی گەورەیان هێشتا ساڵێک تێ‌نەپەڕیبوو ئەو دەمانگانەیان چی؟ دەزانم ئەگەر پێشت‌بڵێن، بیانووی منداڵەکان دەگری.
ئەگەر ئەو منداڵانە نەبن ژیانم بۆچیە ئەو هەموو خۆکوشتنم بۆ ئەوانە دەنا خۆ من دەمێکە لەو ژینە ژاراویە وەڕەرزم بریا قەتڵ نەبا، بێ شک نەمدەهێشت ئەو بازنەیە دووپات کەنەوە.ئەرێ بازنە. منداڵ بوون، قوتابخانە، دڵداری، باوک بوون و پیر بوون و بە درێژایی هەر کامیان دنیایەک رەنج هەر خۆزگە بە ساتە سەرخۆشەکانم وەک بەرق و با... ئەو هەموو خۆشەویستییە ئەو هەموو بیرەوەرییە ئەوەتا ئێستا نایەوێ رووشت ببینێ.
دەنا دڵە ئیدی چی لێ دەکەی بۆ خۆت دەزانی ئەو منداڵانەم لەوە، سەرەڕای ئەو هەموو تاڵیە ئەو گشتە ئینسانە لارە ئام و شۆمان دەکەن هێشتا ئیزنم بەکەس نەداوە چەپ چاوم لێکا هەر چەند زۆر کاتیش کەوتوومەتە زەلزەلە. هەقی خۆتە باوەڕم پێ نەکەی من کوتم ئیدی دەنا ئەگەر دەچیە ماڵی خوشکت ئەو گشتە لیباسەت بۆ چیە. دوایە دەتوانی بێیەوە ئیتر ئەوەتا دیسانیش هاتەوە. من لەو ماشێنە دەترسێم ئەتۆش لە چ ناترسێی ماشێنی هەواڵەکەیەتی حەتمەن ئەویش عاشقی تۆ بووە ئیتر ئەدی بۆ رایگرت؟ ئایەڕۆ ئەوە بۆ کوێ دەچی نا تکات لێ دەکەم نا نا ئەی هاوار دڵم پسا منداڵەکان کوان؟ نیگەران مەبە ئەوە لە حەوشە کایە دەکەن. ئەی باشە ئەتۆ بۆ شڵەژاوی؟ ئەو ئارەقەیە چیە بەو سەرمایە؟
هەر دەڵێی لە کەران بووە ئەوە دەزانێ من بە‌تەنیام ها سۆبەکەشم بۆ هەڵناکا. ئەوژنە تیوەش دفن نابێ. بڵێ ئاخر ماپت نیە؟ تەواوی ئێسکەکانم دێشن ئای بۆ خەونووچکەیەک باشە ئەتۆ ناتهەوێ بچیەوە؟
بەرێوەڵڵا دەچمەوە وەڕزم کردی ئەوە تا ئەتۆش ساخ نی وەنەوز دەدەی چما ئەو تێرعەمرنەبووە شەودێڵێ بخەوم ببوورە هەرچی ناخۆشی بوو هێنامەوە بیرت هەرچی خۆشیش بوو هاتەوە بیرم وەڵڵاهی پێم خۆش نیە دەچیەوە.
رۆیشت ئەوە لە کوێ پەیدا بوو؟ جارێکی دی بێتەوە ئێرە بۆ خۆت دەزانی ها بڕۆ ئەو شتانە بێنە سەرم تەقی دە هێندەم مەلێسەوە ئیتر... بەشی منیشە؟ بۆ لێم دەگەڕێی بە تەنێ قۆڕەدەردی کەم؟ دەبڕۆ ئەتۆش ماچم کە جا ئێرەم ماچ کە .... ئێرە... ئەو لاتریش دەی... دەچی‌یان نا؟ باشە باش دەچم بەڵام ئێرەش ... دەخۆم.

دل به هیوات لیده دا , لانکی دلی
تو له وه رزی یادی مه ن دا , سه رچلی

خالید حسامی( هیدی )

کاربران در حال دیدن موضوع: 2 نفر (0 عضو و 2 مهمان)