بازگشت   پی سی سیتی > ادب فرهنگ و تاریخ > شعر و ادبیات > زبان ادب و فرهنگ کردی

زبان ادب و فرهنگ کردی مسائل مربوط به زبان و ادبیات و فرهنگ کردی از قبیل شعر داستان نوشته نقد بیوگرافی و .... kurdish culture

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 09-04-2010
behnam5555 آواتار ها
behnam5555 behnam5555 آنلاین نیست.
مدیر تاریخ و بخش فرهنگ و ادب کردی

سپاسها: : 3,172

3,713 سپاس در 2,008 نوشته ایشان در یکماه اخیر
behnam5555 به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض هونراوه و په خشانی کومه لایه تی

هونراوه و په خشانی کومه لایه تی

ژیان، شه ترنجی دنیا و دله، چیروکی سه دان کیشه و خه مه. شا دلکیشی هیوای خویه، پی ئه سپی ئاواته کان له ناو قوره، فیلی به ختی ئیمه لاره لار ئه چیت، له سه رما هه ر خه یالیک بی خوه. نیوه ی له موره کان ته مه نی ئیمه چوو، ئیمه یش هه لنه سنگاو به دوای ئه وین، بی ئاگا له ئه وه که رقیب ئیمه زور به خه به ره

ژیان ئارامه، وه ک ئارامی خه ویک خوش، ژیان شیرینه، وه ک شیرينی روژیک خوش، ژیان خه ون و خه یاله، وه ک خه ون و خه یالی منالیک شیرین. ژیان جوانيه، وه ک جوانی خونچه ی گولیک کراوه. ژیان چرکه کاته، ژیان گه ران ئه م چرکانه یه.ژیان رازی دلی دایکه یک و پینه ی ده سی باوکه یکه. ژیان کاته
ژیان رازه یکه که له ئیمه ره وانه، ژیان ریگه ی نیوان هاتن و چوون ئیمه یه، ژیان قورسایی راونینیکه که له دلمان وه ک بیره وه ری ئه مینیت. ره نگبه یت ئاخی پروپووچ که له دلمانه ، گری گه رمی هیوای تو بکوژیت. ژیان تیگه یشتی ئیستایه. ژیان شوقی گه یشتن به دواروژه که قه ت نایت

حه ز ئه که م مالیکم بیت پرله دوست، له هه ر سووچ دیواره که ی دوسته کانم دانیشین به دلخوشی، گول بلین و گول ببیسین، هه ر که دیته مالی پرله خوشی و عیشقی من، سه وه ته یک بونی گولی سوور به من بدا، مه رجی هاتنه ناو دلپاکی و دلیک پاراو بیت. له سه ر ده رگاکه ی و له سه ر گه لایک به پینووسی سه وزی به هار ئه نووسم: ئه ی دوست مالی ئیمه لیرایه، بو ئه وه که سیک نه پرسیت ئیتر مال دوست له کویه

به مال خوا ووتم: تو له خاکی و منیش له خاک
بو چی ئه بیت به ده ور تو بگه رم
په یام هات: تو به پی هاتی ئه بیت به ده ور من بگه ریت
بچو به دل بی تا من له ده ور تو بگه رم

عیشق دیاردیک کویره و له نه بینن سه رچاوه ئه گرت، خوش گه ره گ بوون دیاردیک خوئاگایی و له رووناکبیری و رووناکی سه رچاوه ئه گرت. عیشق زورتر خوازی سروشتیه و هه ر شتیک له خوازی سروشتی بیت، بی بایه خه. خوش گه ره گ بوون له روح هه لدیت و تا هه ر کوی که روح به رز ئه بیته وه، ئه ویش له گه لی به رز ئه بیته وه

ژیان به رده وامه، من و تو زیندوو، به هار خه ریکه دیت، ئه ستيره چاو ئه قرتنه، گه شانه وه ی گوله کان، چریکه ی مه لی عیشق، ئیتر بو چی بي هیوايی

زمان روحی نه ته وه یکه، لووتکه ی جوانی فه رهه نگیکه، بنه ره تی بوونی زاتی و بایه خ پیدان به مروفه، تا زمانی نه ته وه یک بووژاوه بیت، میژوی ئه و نه ته وه یش به رده وامه. به تیکچوون زمان، فه رهه نگ ئه و نه ته وه به رو خواره وه ئه چیت. روح، میژوو، سروشت و چاره نووس هه ر نه ته ویک له زمان ئه و نه ته وه خوی ئه نوینیت

ئیش و ئازاری من بچووکی جوگه له ئاو نیه، ئیش و ئازاری من ژیان له گه ل ماسیه کانه که بیر له ده ریا ناکه نه وه

له بیرمان بیت که روژیک نیشتمانمان پر بیت له هونراوه و په خشان.....کولانه کان پربیت له خوشی.....مال پربیت له هه نگوین.....پرله دار، سه وز و گه ش....خاک ئیمه خاک خوا.....ره گ و بن ئیمه له ئاسمان....مالی خه ون و خه یال

قسه له ژاکاندن گه لایک نيه، ته واوی دارستان تووشي په شیوي و ژاکاوی بووه

زور ته نهام...له ته نهایی ماندووم....چاوه روانی عیشقم....عیشقیک راستی....خوزگه ی عشقیک راستی بهاتیت و منی هاوری بکردای...خوزگه ی گشت عیشقه کان راستی بووان....وه ک ده شتیک که چاوه روان بارانه....خوزگه ی

عیشق خوي ئه زانیت ریبازی گه وره یی، بهیله عيشق تایبه تمه ندی تو بیت، نه په یوه ندی تایبه تی تو له گه ل که سیک، سه رکه وتن پیش چوونه، نه به کوتایی گه یشتن، رووناک به، قی ناکات تو برکه یک ئاو بیت يا ده ریایک گه وره، ته نیا ئه گه ر به راستی رووناک بیت، ئاسمان هین تويه، تو ره وانی تا ژیان ره وانه، ژیان ياسا نیه، ژيان هه لبه ستی باران نیه، من ئه گه ر پايزم و داره کان هیوام بی گه لان، تو به هاری و به ئه ندازه ی خوا جوان و به رزايی هیوات پاراستنی به رده وامه

هه ر ئاسویک هه لاتنیک و هه ر راسویک عیشقیک و یه ک دنیا ژیان له نیوان ئه م دوو توانمه ندیه

مه لی ئه م ئاواته خاوه، مه لی روحی مروف هه میشه ئاواره و بی ئاکامه، ئه گه ر ئه م کاکیشانه له یه ک تیک نه چیت و ئه گه ر ئه م ئاسمانه تیک ناچیت، بین با ئیمه گه ردوون له یه ک بدین و دارژتیک تازه پیک بهینین و به خوشی گولبارانی بکه ین و می له پیاله بکه ین

راستی ئاوینه یه، که کاتی که وته زه وی بوو به هه زاران کوت و هه ر که س کوتیکی هه لگرت و وینه ی خوی له سه ری بینی
ژیان ئه بیت بکه ین جار جاریک له گه ل گوله سوور، جار جار یک له گه ل دلیک ته نگ، جارجاریک ئه بیت بکیلیت له م بارانه، جارجاریک ئه بیت پیکه نیت به خه می هه تاهه تایی

خوزگه ی به یانی جوریتر بووایت، جیاواز له گه ل به یانی و به یانیه کانتر که باوه رکردنی دژوار بیت. به یانیک پرله پیکه نین که بتوانین بیرله چاکیه کان بکینه وه و گه وره یی عیشق تیا بیت

کام با بی ترسانه ده نکی نیلوفری به نیشتمانی خه وی من هینا، نیلوفر سه وز بوو، پیچیا به ته واوی ژیانم، ئیستا بوونی ئه و له من بووه به ره گ و بن

سه یری بی ده نگی ئیمه مه که، ئیمه کانی رازین، ئیمه چاکه فرین، گه ردوون بالی ئیمه ی شکان
گشت پینووسه ره نگیه کان خه ریک بوون، بیجگه له پینووسی سپی....که س به ئه و کاری نادا.....هه مووکه س ئه یانووت: تو هیچ به که لک نایت....شه ویک پینووسه کان له ناو ره شایی
کاغه زیان وون کردووبوو.....پینووسی ره ش تا به یانی کاری کرد....مانگی وینه کرد....مانگه شه وی وینه کرد....و ئه وه نده ئه ستیره ی وینه کرد که بچووک و بچووکتر بوو....به یانی له ناو پینووسه ره نگیه کان جی ئه و خالی بوو که به هیچ ره نگیک پر نابوو

چه نده به ئیش و ئازاره له ناو خه لک بیت، به لام له سووچیک ته نیا دانیشیت. بو خه لک وه ک کیو بیت، به لام له ناو خوت هیدی هیدی بشکیت. بو هه رکه س هونراوه بلیت، به لام لیوه کانت به ستراو بیت. بو دوستی ده س بگوشیت، به لام بو هه رقسه یک دلیک بشکنیت. له لای عاشقان وه ک به رد بی ده نگ، به لام له ده روونت هاوار بیت

ئاگا له بیروفیکر خوت بیت، بو ئه وه بیروفیکر وتن دروست ده کات. ئاگا له وتنت بیت، بو ئه وه وتنت کرده یت دروست ده کات. ئاگات له راهاتنت بیت، بو ئه وه راهاتن که سایه تی دروست ئه کات. ئاگات له که سایه تی بیت، بو ئه وه که سایه تی چاره نووس دروست ئه کات

ژیان ئه وکاته جوانه که له یاسانامه که ی بنه ره تی پیناسین و بنه مای سوز و خالی عیشق نووسرا بیت

روژیک درو به راستی ووتی: حه ز ئه کیت پیکه وه بو ده ریا بچین و مه له بکه ین، راستی باوه ری کرد و خله تیا. هه ر دووکیان رویشتن بو لچ ئاو. راستی جله کانی له به ر ده رهینا. به لام درو جله کان ئه وی له به ر کرد و رویشت. له ئه و روژه هه میشه راستی رووت و ناباره، به لام درو له جلی راستی به رواله تیک رازاوه خوی ئه نوینیت

کاتي بچووک بووین، دله کانمان گه وره بوو....ئيستا گه ورین و دلته نگ....خوزگه ي هه ر منال بوواین که قسه کانمان له روانينمان دياربوو....ئیستا هه رچي هاوار ئه که ین، که س پی نازانيت....و دلمان خوشه که بي ده نگین

قه ت ناتوانیت له ریگه ی هه لشیواو به رکه وی، هیچ شتیک به بی ده نگی له لاده س مروف رانابگرت، ئیتر دواروژی رووناکت ئه مروژ ده یس پی بکه، که ئه مروژیش هه ر دواروژی رووناکه که دوینی چاوه روانی بوویت

ریگه ی ژیان هه رکه س تا لووتکه ی چاره نووسی به رده وامه و ئه م ریگه ، پیکهاتیکه له خه ونه کان و راستیه کان ژیان....له سه ره ریگه ی ئه م ریگه جوانه داره جوانه کان و که پره کان و که ویله کان و من و تو هه یه، ریگه ی چاره نووس کامه یه

کاتی له ده ریای ژیان سه فه ر ئه کیت، له شه پوله کان و باوبوران و گژه با مه ترسه، بهیله با بیت، تو به رده وام به له سه فه رکه ت و خوراگر و پته و به، هه میشه له بیرت بیت که ده ریای ئارام که س به ئه زموون و شاره زا و لیهاتوو ناکات، شوینیک له دلی مروف هه یه که له وي بيروفيکر به ئاوات ئه گوریت و ئاواته کان به مه به ست ئه گورین، شوینيک که له وی نه توانین ئه بیت به توانين، به مه رجیک که باوه رمان به مه به سته کانمان بيت

رابواردن کات بو ئه وانه که چاوه روانن، زور هیدی، بو ئه وانه که ئه ترسین زور خیرا، بو ئه وانه که چوونه ناو خو، زور دریژ و بو ئه وانه که سه رخوشین زور کورت، به لام بو ئه وانه که عاشیقن، کات ده سپیک و کوتایی نیه

وه ک گول ژیان بکه، کورت و جوان. وه ک مه ل کوچ بکه، وه رزی و مه به ستدار. وه ک په پووله بمره، خولیا و ئاشق

له بیرمان بیت: وه لامی رق و قین به دلنه رمي و وه لامي دوو روويی به دلپاکی بدين. له بیرمان بيت: قسه يک نه که ين که دلیک به ئيش بيت. له بيرمان بيت: شتیک نه نووسين که ئازار بیت بو که سيک. له بيرمان بيت: ئه بیت له به رانبه ر به هاواري نه زانی بي ده نگ بين و رووناکی بين بو تاريکی. له بیرمان بیت به رد زور ته نيایه، ئه بيت له گه ل ئه و دلنه رم بين که دلی نه شکيت و له بيرمان بیت: له راستي و راست بيژي نه ترسین

ئاو لیل مه که ن، له خواره وه مه لیک ئاو ئه خواته وه، یان له ده شتیک دوور مه لیک په رو بالی ده شوریت، یان له ئاواییک گوزیک پرله ئاو ئه بیت. ئاو لیل مه که ن، ره نگبه یت ئه م ئاوه ره وانه، بو داره سپی بروات تا دلیک خوشحال بکات، تا نانه ووشکه ی ده سی دوریشیک ته ربکات. ژنیک جوان هاتووه لچ ئاو، ئاو لیل مه که ن، روخسار ی جوانتر ئه بیت. ئاویک خوش و سووک و روون. خه لکی به خته وه ر، کانیه کان پرئاو، مانگاکان پرشیر، مانگه شه و له ویه، گه شانه وه ی گوله کان، موسیقا له کولانه کان، خه لک له ئاو تی ئه گه ین، لیلی ناکه ن، ئیمه یش هه روه ها لیلی ناکه ین

ژیان دیاری خوایه، به لام چون و چه شیوازی ژیان بکه یت، دیاری تو بو خوایه

دنیا زور گه وره و به ربلاوه، بو گشت خه لک شوینی هه یه، بیر له جی که سیکتر مه که و تو ئه بیت شوینی راستی خوت بدوزیته وه

له بیرم دیت منالیک بچووک بووم که به قسه ی دایکم هه ر به یانی له ناو جیگه ی نه رم و خاوین، چاوم به تیشکی سپی ئه کرده وه به دلیک پرله هیوا، له بیرم دیت که سفره که مان دابونه ریتی بوو، ناوماله که مان جوانی ژنی کوردی پیوه دیار بوو، وه ک مومیک که ئه سووتا و ترس له ته واو نه بوو، دلم ته نگه، دایکم ئیتر نیه

پاره ی کاریک دژوار و تاقه ت بر
ده سکه وتي پاره ی مانگیک بوو
به دلیک پرله ئاوات و گه رم و گور
هاتمه وه بو مال به په له
به لام پاره که زور که م بوو... Lees verder
گشتی به قه رزه کانم چوو
تا چاوم کرده وه، بینيم هیچ نه ما
مناله که م هات و سه یری کرد
به دوو چاوه ره شه کانی وه ک ئه لماس
گروکلپه ي دلسووتاوي ئاواته کان
له روانینی پاک و بي تاوان
ئاخ دایکه، ووتوو پیم مانگیتر
جلیک جوان بوت ئه سینم
جلیک جوانیت بوم کری
جله کانم دراو، شر بووه، له کویه
جلي جوان و دلخواز
به شه رمه زاري، هیدی، ووتم له ژير ليو
تاقه تيت بیت روله که م، مانگیکتر

ئه گه ر خه لک بزانن کاتی پیکه وه بوونیان سنوورداره، هاوسوزی بو یه کتریان بی سنوور ئه کرد

سی شت له ژیان بو هه میشه نیه، سه رکه وتن، خه ون، به خت و هات. سی شت له ژیان پیاوچاکیه و جوانیه، دلپاکی و رووراستی، تیکوشان، دلسوزی. سی شت له ژیان رووخینه ره، له خوبایی، چاوچنوکی، تووره یی

بهیله چاره نووس ریگه ی خوی بروات، ئیمه ریگه مان جیایه، ئه م هه ورانه تا ئه توانن ببارن، ئیمه چترمان خوایه، ئه وه که ئه مانه ویت نیه، ئه وه که هه یه نامانه ویت، حه ز له هه رچی ئه که ین نیه، ئه و شتانه که هه مانه، حه زی پی ناکه ین....سه یره که هیشتا له ژیان ماوین و هیوای روژیک، شوینیک، له لای که سیک، ئیتر به خته وه ر ئه بین

شنه گیان بو دوینی نه هاتی له گه ل من یاری بکه یت. شنه من بووکینه م بوت کریوه. به دایکم ووتم: گه رگمه له گه ل شنه زه ماوه ن بکه م. به لام دایکم ووتی: تو هیشتا بچکوله یت، با کاتیک گه وره بویت و چویت بو زانکو، ئه و کات ئه توانی له گه ل شنه زه ماوه ن بکه یت. به لام من هیشتا له پولی سی سه ره تاییم. دایکم ووتی: شنه یش ئه بیت زانکو ته واو بکات و بیته دوکته ر. به لام ئابرام ناسر ده لیت: کچه کان بو ئه وه ئه چینه زانکو بو ئه وه له گه ل کور ره فیق بن. شنه تو قه ت مه چو بو زانکو. چون ئه گه ر بچیت بو زانکو و له گه ل کوریک بیت به ره فیق، ئیتر منت خوش گه رگ نابیت. منیش ئه روم جگه ره ئه کیشم و ئه بم به تلیاکی و ئه مرم

ئاسمان شین
ئاو شین
من له هیوان و رعنا له حه وش
رعنا خه ریکه جل ئه شورد
گه لاریژانه
دایکم ئه مروژ ئه یووت
وه رزی دلگیره
من به دایکم ووت: ژیان وه ک سیوه، ئه بیت قه پی لی بگری
ژنی هاوسی له ناو په نجه ره خه ریک چنینه و گورانی ئه لیت
منیش هه روه ها، جارجاریک
دارژتن به ردیک، مریشکیک، هه وریک
هه تاوی زه رد
گاوانیه کان هاتوون
گوله کان پایزی دیارن
خه ریکم هه نار ئه خوم، له ناو دلم ئه لم
خوزگه ی مروفه کانیش وه ک هه نار هه ستی دلیان دیار بووایت
دانه ی هه نار ئه پریته ناو چاوم
دایکم پی ئه که نیت
رعنایش هه روه ها

له روانين که سانی که شیوازی فرین نازانن، هه رچی به رزتر بفریت، بچووکتری

بی ویست خوم له دایک بووم، به ماته وه ژیانم کرد، به داخه وه مردم. به لام شتیک که قه ت له بیر ناکه م دوستی پاک و هه ستی خوشی دوستایه تی

ئه ی خه م ئه ی هاو ده م، ده س له سه رم هه لگره. ئه ی شایی تاویک ده رمان دلم به. ئاخر دل جی شاییه. له خه م بیزارم. ئه ی خه م برو ده ره وه با شایی بیته ماله وه

گولی سوور ئه ی کچی نه وروژ
ئه ری کام ده ست له نجی ژین
به ناکامی ئه توی هینا
ئه ویستاکه ش به ژاکاوی
ئه وا بی قه در و توزاوی
له سه ر ریگا فری دراوی

ته واوی ئاسمانی من هه وری، تاریک
ته واوی ریگه کانم ره ش، ته سک
ته واوی روژه کان من خالی له عیشق
ته واوی دلبه ره کان دوور و خه یالی
ته واوی هونراوه کانم قسه ی ته نیاییr
گیتارم پرله بی ده نگی
ته واوی گورانیه کانم به زمی بی ده نگی
لیوه کانم هه ستی گورانی، بی موسیقا
ئه ی خوا، ئه م گشته خه لکه لیریه
ئه ی بو چی من ته نهام

ره نگبه یت مردنی من روژیک بیت له به هار، روژیک رووناک و گه ش یا له هاوین، روژیک گه رم و بی تام یا له زستان، روژیک مژاوی و سه رد یا له خه زان، روژیک بی شوق و هه را، روژی تال و شیرین....گرنگ نیه که ی و له کوی، گرنگ ئه وه یه مردنی من په یامیک بو ژیان بیت

ئه گه ر به رد و تاشه به رد له ریگه ی رووباری ژیان نه بیت، قه ت خوره وهاژه ی ئاو جوان نابیت

ماندووم له ئاواته کانم، ئاواتی دروشمی شوقی فرینی خه یالی، باله کان خه یالی، تاوه کان کاغه زی، شه و بیت و روژ بیت، بیره وه ری رابردوو، ژیانی پشت میزی، هه تاوی زه رد و خه ماوی، پلیکان به رو خوار، بن میچی سارد و قورس، ئاسمانی نادیار، روانین به سه ر شوری، چاوانی ماندوو به ده رگای به ستراوه، ماندوو له چاوه روانی

ووتیان: به زین به واتای مروفیک به زاو....ووتم: نه، به زین به واتای من هیشتا سه رنه که وتووم. ووتیان به زین به واتای تو هیچ کاریکه ت نه کرده وه...ووتم: نه، به زین به واتای من هیشتا زور شت فیر نه بووه م. ووتیان: به زین به واتای تو که سیک که وج....ووتم: نه، به زین به واتای ئازا و بویر بوون. ووتیان: به زین به واتای که تو به ئه و ناگه یت.....ووتم: نه، ..به زین به واتای من ئه بیت ریگه ی مه به ستیکتر هه لبژیرم. ووتیان: به زین به واتای تو نه زانکار و که وجی....ووتم: نه، به زین به واتای ئه وه که من هیشتا ته واو نیم. ووتیان: به زین به واتای که تو ژیانت له کیس داوه....ووتم: نه، به زین به واتای من به هانم بو ده سپیکم هه یه. ووتیان: به زین به واتای تو ئه بیت خوت به ده سه وه بیت....ووتم: نه، به زین به واتای که من ئه بیت زور هول بده م و ئافرین به ویستی من که بروام پیه، ئیوه یش هه روا

ره نگبه یت نه توانين به رابردوو بگه رینه وه و به دل خومان و به جوانی ده سي پي بکينه وه، به لام ئه توانين هه ر ئیستا ده سي پي بکه ینه وه و به جواني کوتايي پی به هينين

هه لبه ست واتای تیگه یشتی مروفه، ئاکامی هه ستی دنیا و ژینه، خه ونی خوشی سه فه ر بو سه رده می منالی، یان خه ونی به ئاوات گه یشتنه، خه یالیکه رویشتووه تا به رزایی لووتکه، سه فه ریکه ليره، تا ئه و په ری بوون، هه لبه ست واتای به رزه فرینه، وه ک رویشتن دلوپیکه بو ناو ده ریا، هه لبه ست موسیقای جوانی وته یه، ریک و پيکی پیته کان دانه به دانه، ریکی بی وينه ی رسته کان، وه ک خوره ي ئاوه بو ناو ده شت، يان هاژه ی، رووباریک له بنار شاخ

دلت له خه لک نه ئیشه، چون ئه وان خویان دل ئیشاون. له خه لک دلگیر مه به، چون ئه وان خویان دل خه مینن. له گه ل ئه ویشه که ته نهان، به لام له خو دوورن، چون به گومانه وه به خویان و عیشقیان و راستیه کان خویان ده روانن. ئیتر با ئیمه ئه وانمان خوش گه رگ بیت، ئه گه رچی ئه وان تویان خوش گه رگ نه بیت

جارجاریک دنیا تاریک ئه بیت، دیسانه وه رووناک ئه بیت. به لام ئه مه راستیه، ئه بیت باران بیت تا هه تاوه زیرینه دیار بیت و له لیموی ترش شه ربه تیک به تام دروست بیت و ره نگبه روژانی دژوار ئیمه مروفه کان توانا بکات

چاوه روان به، به لام دره نگ مه که. خوراگر به، به لام مه ویسه. رووراست به، به لام روودار مه به. تیکه ل به، به لام قیناوی مه به. به لی ئه ره، مه لی دلنیام. به لی نه، به لام مه لی قه ت نابیت

ئاخی هه لکیشا به خه مباری، پیره قژ سپی
سه یری خوی کرد له ئاوینه، کاتی به یانی
له ناو قژه کانی بینی
تالیک قژ ره ش
فرمیسک هاته ناوچاوی
که وته بیر بیره وه ریه تاریک و ره شه کان
سی سال له مه وبه ر له ئاوینه بینیوبوو
تالیک قژی سپی
ناوچاوی چووه یه ک
ده سی برد بو قژه کانی و ئاخی هه لکیشا
فرمیسکیک که وته سه ر ئاوینه
ده سی به گریان کرد
ده ریای بیره وه ری رابردوو
هه ر فرمیسکیک له سه رئاوینه
هاواری بیره وه ریک له شه پولیک
که له دووره وه ئه هات
با و بوران نه ما
به لام چاوه کان پیره هیشتا
دواگه ران له ناو ده ریا
له قوولایی ئاوه کان ، بو ئاواته کانی بوو

دانه ر و وه رگیر: ناهیده ره شیدیان

دل به هیوات لیده دا , لانکی دلی
تو له وه رزی یادی مه ن دا , سه رچلی

خالید حسامی( هیدی )
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)