نمایش پست تنها
قدیمی 02-28-2009
امیر عباس انصاری آواتار ها
امیر عباس انصاری امیر عباس انصاری آنلاین نیست.
مسئول ارشد سایت ناظر و مدیر بخش موبایل

سپاسها: : 8,720

6,357 سپاس در 1,362 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Arrow رنگین کمان، یک برنامه برای کودکان و بزرگسالان !!

شنبه 28 ارديبهشت 1387 - ساعت 19:06

شماره خبر: 100938722238
جام جم آنلاین

گزارش پشت صحنه رنگين‌كمان‌

اين برنامه با هيچ برنامه‌اي رقابت ندارد

هوا امروز بسيار گرم است و آفتاب قدرت‌نمايي مي‌كند. عقربه‌هاي ساعت 30/11 را نشان مي‌دهد و من مجبورم براي تهيه گزارش از برنامه‌هاي كودك خودم را به يكي از استوديوهاي توليد برسانم.
برنامه كودك هميشه براي ما جذاب است. حتي بزرگتر‌ها با دقت بيشتري برنامه‌هاي كودك را دنبال مي‌كنند. به نظر مي‌رسد اگر سري به استوديو توليد برنامه رنگين‌كمان بزنم خالي از لطف نباشد.
استوديو ياس ساعت 12
استوديو ياس يك استوديوي جديد است كه از آغاز سال 87 پذيراي برنامه رنگين‌كمان مي‌باشد.

رنگين‌كمان يكي از برنامه‌هاي تلويزيوني است كه حدود 6 سال همراه كودكان تهراني است. اين برنامه با معرفي عروسكي به نام چرا به اوج محبوبيت خود رسيد و با عروسك‌هاي ديگري نظير گوگولي، چيه، چطور، ننه‌جون و دادا در ميان بچه‌هاي تهراني جايي براي خود دست و پا كرد.

كارگردان رنگين‌كمان مهيار مجيب كه نقش نيما را هم براي بچه‌ها اجرا مي‌كند مشغول خواندن متن برنامه است و انگار كمي هم با متن مشكل دارد. به سراغ آرش كه نويسندگي برنامه را به عهده دارد، مي‌رود و با هم درباره اتفاقي كه قرار است امروز بيفتد گفتگو مي‌كنند.

نيما درباره اسمش مي‌گويد: «اسم واقعي من، تو شناسنامه محسن مجيب حق‌قدمه. اما از روز اول تا حالا منو توي خونه مهيار صدا مي‌زنن. راستش به مهيار عادت كردم. محسن يادگاري از پدرم است و نيما هم مورد علاقه بعضي از بچه‌هاست. در هر صورت هر چه هستم دوست دارم براي بچه‌ها مفيد باشم»

نيما در حالي كه خود را براي تمرين آماده مي‌كند مي‌گويد: «اجرا و بازيگري مقوله‌ايست كه نميشه صددرصد بگيم موفق شديم نظر همه رو جلب كنيم. من خيلي جاها ديدم بچه‌ها ميان محبت مي‌كنن و لبخند مي‌زنن و خيلي وقت‌ها ديدم بچه‌هايي را كه با من ارتباط برقرار نمي‌كنن. شايد خيلي كار دارم كه بتونم با همه بچه‌ها ارتباط برقرار كنم»

آنسوتر از نيما آهنگساز برنامه مشغول ساخت يك قطعه موسيقي براي برنامه امروز است. در همين زمان «آزاده‌ آل‌ايوب» كه بچه‌ها او را به اسم خاله نرگس مي‌شناسند بعد از پوشيدن لباس اجرا وارد استوديو مي‌شود و از خانم خليلي كه مسووليت‌ هماهنگي و صحنه را دارد متن برنامه را مي‌گيرد و در گوشه‌اي نشسته و نوشته‌ها را مي‌خواند. اينجا همه مشغول آماده كردن برنامه براي ساعت 40 : 13 هستند. ظاهرا در اين ميان سر كارگردان از همه شلوغ‌تر است. او مي‌گويد: از روز اول كه قرار شد رنگين كمان توليد و ساخته شود من در كنار اين برنامه بودم.
بعضي از قصه‌هاي چرا و خاله، چيه و چطور را من مي‌نوشتم اين برنامه با هيچ برنامه‌اي رقابت ندارد. رقابت با شبكه‌ها به عقيده من معنا ندارد. عمو‌پورنگ در نوع خودش يك استثناست. آقاجون سليمون يك كار خلاقانه است.
از همه اينها گذشته آنها از شبكه سراسري پخش مي‌شوند و ما شبكه استاني هستيم.

همه برنامه‌هاي كودك و نوجوان كه در صداوسيما توليد و عرضه مي‌شوند براي بچه‌هاي ما هستند. براي آيندگان ما هستند تهيه كننده برنامه آقاي كاوه مشغول يادآوري چند نكته به عوامل هستند.

در همين حال مدير توليد سر مي‌رسد و لوازمي را كه امروز بايد در صحنه استفاده كنند را به او نشان مي‌دهند. دستيار صحنه لوازم را گرفته و آنها را در صحنه مورد استفاده قرار مي‌دهد.

دورخواني و تمرين‌متن‌ها شروع مي‌شود.

نيما نرگس، پنگول و هومن حاج عبدالهي كه صداي عروسك را به‌عهده دارد به همراه آهنگساز برنامه دور هم نشسته‌اند و متن را مي‌خوانند و هر كدام براي بهبودي كار نظر مي‌دهند.

گروه فني دوربين‌ها را آماده مي‌كنند و صدابردار مشغول تنظيم صداست. هومن حاج عبداللهي با آهنگساز برنامه آخرين تمرين شعر و موسيقي را انجام و صدايي از اتاق فرمان اعلام مي‌كند كه تيتراژ برنامه در حال پخش است.
محمد حسين قاسمي
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید