نمایش پست تنها
قدیمی 08-25-2008
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: ورزشي - فوتبال

با همه‌ي واكنش‌هاي احساسي‌اش مردي منطقي است. يك سالي بيشتر از حضورش در ايران نمي‌گذرد اما، هيچ چيز در اين يك سال از نظرش دور نمانده است. مي‌داند كه ماندنش بسيار دشوارتر از آمدنش به ايران است.

افشين قطبي صبح پنج شنبه با خبرنگار ورزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به گفت‌وگو نشست. او سخت‌ترين كارش را مربي‌گري در پرسپوليس خواند و گفت: "در ايران نمي‌شود استراحت كرد. گفت بايد منطقي فكر كرد. پول و امكانات نداريم."

قطبي از ايران و ايراني هم حرف زد. گفت در اين مدت ايران را بهتر و بيشتر شناخته است و به خوبي دريافته كه ايراني‌ها صداقت را دوست دارند. او هدفش را تنها قهرماني پرسپوليس ندانست و گفت: "خواستم رفتار و اخلاق حرفه‌اي را جا بيندازم" و چه خوب اين كار را كرد. دست كم داوران ايراني كه اين فصل براي پرسپوليس قضاوت كرده‌اند، اين را مي‌دانند. آنها كه پس از شكست تيم‌ها با انواع و اقسام انتقادهاي سران تيم بازنده روبرو بودند اين را مي‌دانند.

پرسپوليس قطبي چه در پيروزي، چه در مساوي و چه به هنگام شكست داور را مورد حمله و هجمه‌هاي انتقاد خود قرار نداد.

قطبي از آينده‌اش هم گفت. گفت اگر در كره ماه هم امكانات داشته باشم به آنجا مي‌روم. گفت همواره بايد انرژي داد و به خوبي مي‌داند كه هر كه رفت، ماند و هركه ماند، رفت.

متن پرسش و پاسخ ما با افشين قطبي در زير مي‌آيد:

**در ابتدا ارزيابي كوتاهي از حضور يكساله‌تان در پرسپوليس داشته باشيد.

- من در اين يك سال تجربه بسيار خوبي كسب كردم. از اين‌كه فرصت كار كردن با بازيكنان ايراني را به دست آوردم لذت بردم و خوشحالم كه توانستم كشورم ايران را بيشتر و بهتر بشناسم. چيزي كه براي من از ابتدا بسيار مهم بود اين بود كه بتوانم مردم ايران را خوشحال كنم. ضمن اين‌كه قصد داشتم رفتار و اخلاق حرفه‌اي كه فوتبال ايران به آن نيازمند بود را جا بيندازم. ما بايد بدانيم كه فوتبال ايران به نظم و انضباط نياز دارد. چيزي كه هنوز نمي‌دانم چه قدر به آن رسيده‌ايم. فكر مي‌كنم به دو بخش اول هدف‌مان كه خوشحال كردن مردم بود به طور قطع دست پيدا كرديم و موفق شديم پس از شش سال پرسپوليس را به قهرماني در ليگ برتر برسانيم.

**استقبال از شما در مرداد 86 در فرودگاه مهرآباد فوق‌العاده بود. اما هيچ‌كس فكر نمي‌كرد كه حكومت شما در پرسپوليس تا پايان فصل دوام بياورد اما شما مانديد و يكي از محبوب‌ترين مربيان پرسپوليس شديد.

- فكر مي‌كنم مردم آدم برنده را دوست دارند. با اين حال مردم ايران به صداقت بيشتر علاقه دارند. تجربه‌ام به من مي‌گويد كه مردم در زندگي روزمره‌شان با آدم‌هاي صادق زيادي روبرو نيستند و اين در زندگي‌اشان كم است. وقتي كسي پيدا شود كه صادقانه حرف مي‌زند و از ته دل با آنها هم صحبت مي‌شود مردم مثل برادر آن كس را دوست دارند. به نظرم در محبوبيتي كه كسب كردم تلويزيون و خبرگزاري‌ها با مصاحبه‌هايشان كمك زيادي كردند. رسانه‌ها باعث شدند كه مردم من را بهتر بشناسند و آنها هم وقتي عكس‌العمل‌هاي من را پس از بردها و باخت‌ها ديدند لطف‌شان بيشتر شد.

**در گفت و گو قبلي‌تان مي‌گفتيد از اين‌كه مي‌بينيد مردم در خيابان‌ها آشغال مي‌ريزند ناراحت مي‌شويد. در حال حاضر پس از يك سال چه نكته منفي از مردم ايران مي‌بينيد كه شما را اذيت مي‌كند؟

- اگر ما در تاريخ و فرهنگ‌مان دقيق شويم مي‌بينيم كه مردم ايران مردمي بوده‌اند با توانايي بالا. وقتي مي‌بينم ما از اين توانايي، كيفيت و هوش‌مان در جهت كارهاي منفي استفاده مي‌كنيم ناراحت مي‌شوم. دوست دارم مردم ايران از اين هوش و انرژي‌شان براي بهتر شدن زندگي‌شان استفاده كنند. هيچ چيز بدتر از اين نيست كه توانايي داشته باشي ولي از آن استفاده نكني.

**بازيكنان هم جزيي از اين مردم هستند. آنها هم به عنوان جزيي از كل جامعه چنين خصيصه منفي دارند؟

- فكر مي‌كنم بعضي وقت‌ها بايد بازيكنان ايراني را بغل كني و به آنها حرف‌هاي خوب بزني، ولي برخي مواقع بايد با آنها تند رفتار كني و محكم باشي اما بازيكنان ايراني هم اگر از تمام هوش و كيفيت‌شان در زمين استفاده كنند جزو بهترين‌ها خواهند بود.

** در اين يك سال چه قدر تنها بوديد؟ شما پس از بازگشت به ايران تنها پدرتان را در كنارتان مي‌ديديد؟

- من در روزهاي اول خيلي تنها بودم اما دايي من خيلي كمك‌ام كرد. بعدا دوستان ديگري هم پيدا كردم كه چيزهاي زيادي به من ياد دادند و كم كم با كمك آنها با شرايط زندگي در ايران آشنا شدم. همسرم هم به من كمك زيادي كرد.

** در هفته‌هاي اول حضورتان در ايران، فارسي صحبت كردن‌تان براي شما دردسرساز شد. مثلا جايي كه گفتيد فوتبال "علي‌اصغري" را نمي‌پذيريد؟

- بله، در ابتدا مشكل داشتم اما در حاضر حال حاضر فارسي‌ام بهتر شده اما هنوز خيلي خوب نيست و نمي‌توانم مثل بلبل حرف بزنم. به هر حال با همين زبان مي‌توانم عقايدم را به بازيكنان بگويم. با وجود اين شناختم از رسانه‌ها خيلي زياد شده ولي مي‌دانم كه به كدام خبرگزاري مي‌توانم اطمينان كنم. تلاش كرده‌ام كه از حاشيه‌ها به دور باشم.

** ماندن يا رفتن شما از پرسپوليس در حال حاضر سوال 20 ميليون هوادار اين تيم است.

- من چهارشنبه 2 جلسه داشتم، در اين جلسات موضع خودم را كه هم مسايل شخصي بود و هم حرفه‌اي با مسوولان باشگاه در ميان گذاشتم. من نمي‌خواستم احساساتي تصميم بگيرم كه اگر دنبال چنين چيزي بودم حاضر بودم قراردادم را سفيد امضا كنم. اما به نظر من بايد منطقي فكر كرد چرا كه سرمربيگري در پرسپوليس مسووليت بزرگي است و قبول اين مسووليت امكانات زيادي مي‌خواهد. امكاناتي كه ما در فوتبال ايران آن را نداريم و حاضر هم نيستيم براي آن سرمايه‌گذاري كنيم.

** پس تصميم شما فارغ از احساسات است و منطقي تصميم گرفته‌ايد؟

- بله، صد درصد تصميم‌ام منطقي است.

**شما در مصاحبه اخيرتان با سايت باشگاه اعلام كرده‌ايد كه پس از هفت سال كار نياز به استراحت داريد. آيا اين استراحت در فوتبال حرفه‌اي بي‌معني نيست، به خصوص كه اگر به ياد بياوريم مربي مثل فرگوسن 22 سال در منچستر يونايتد بدون استراحت كار كرده است؟

- شرايط متفاوت است. فرگوسن در باشگاهي كار مي‌كند كه امكانات و پول زيادي دارد و هر آن‌چه كه مي‌خواهد سريعا آماده مي‌شود. بين فصل‌ها هم براي استراحت وقت كافي دارد و افراد كنارش در كادر فني كساني هستند كه خودش انتخاب كرده است. او به همكارانش در كادر فني اطمينان دارد و آنها هم مي‌دانند كه فرگوسن چه چيزي مي‌خواهد. به نظرم مربيگري درپرسپوليس سخت‌تر از مربيگري در منچستر يونايتد است.

**همه اين دلايل درست اما شما از ابتدا با وجود همين شرايط به ايران آمديد؟

- بله، اين مسايل را پيش‌بيني كردم اما فوتبال ايران كمبودهاي فراواني دارد. از آن طرف حاشيه‌هايي كه اينجا وجود دارد فوق‌العاده زياد است. ما امكانات حرفه‌اي بودن را نداريم و به همين دليل است كه مي‌گويم حضور در پرسپوليس سخت‌ترين كاري بوده كه تا به حال در زندگي‌ام انجام داده‌ام. با اين حال حضورم در پرسپوليس يك معجزه بود و افتخار مي‌كنم كه در اينجا بودم و توانستيم با كمك هم كار را با موفقيت به پايان برسانيم.

**در اين كه خواسته‌هاي شما منطقي است شكي وجود ندارد اما نمي‌توانيم توقع داشته باشيم كه به يك باره اين امكانات درست شود. امكانات همين هست كه مي‌بينيم.

- بله، امكانات كم هست اما انتظار مردم زياد است. آنها هميشه انتظار دارند كه پرسپوليس قهرمان شود. تنها چيزي كه آنها قبول دارند فقط قهرماني در آسياست و اگر در آسيا قهرمان نشويم تمام چيزهايي كه ساخته‌ايم خراب مي‌شود. من اين را مي‌دانم. به سرنوشت مربياني كه قبل‌تر از من در پرسپوليس بوده‌اند توجه كرده‌ام. من دوست ندارم اين‌طور ادامه بدهم. وقتي انتظارات زياد است و امكانات كم، كار كردن خيلي سخت و حتي غيرممكن است.

**كاشاني اعلام كرده كه شما ديگر نمي‌خواهيد در پرسپوليس بمانيد؟

- هرجا بروم ما همگي افتخار هم هستيم. وقتي شما در كارتان موفق هستيد من مي‌توانم به دوستي با شما افتخار كنم. من هم اگر بتوانم در كشوري ديگر كار كنم و جاي جديدي براي مربيان ايراني باز كنم اين باعث پيشرفت فوتبال ايران مي‌شود. كدام مربي ايراني در حال حاضر در خارج كار مي‌كند و نتيجه مي‌گيرد. اما من مي‌خواهم اين شرايط را فراهم كنم. من از هفت سال گذشته تا به حال 2 بار در جام جهاني، يك بار در جام ملت‌هاي آسيا و با سه تيم باشگاهي در سه كشور كار كرده‌ام و در هر تيم فضاي جديدي و سختي را تجربه كرده‌ام و هيچ وقت هم استراحت نداشتم. مي‌خواستم بعد از جام ملت‌ها استراحت كنم كه نشد. در ايران هم كه نمي‌شود استراحت كرد.

**ولي شما تا شروع فصل جديد وقت براي استراحت كردن داريد؟

- در ايران بعد از كار هم نمي‌شود استراحت كرد. اگر با من به خيابان يا رستوران برويد مي‌بينيد كه اين مكان‌هاي جاي استراحت نيستند. مردم واقعا لطف دارند. آنها دوست دارند، مي‌آيند و ما بايد با آنها عكس بگيريم، به آنها امضا بدهيم و مدام لبخند بزنيم. اگر يك بار نخنديم مي‌گويند چرا قيافه گرفتي؟ بعضي‌ها مي‌آيند جلو و خيلي سفت بغل مي‌كنند و پس از آن 10 نفر ديگر مي‌آيند روي سر و صورت‌ات. اين اتفاق تنها يك روز مي‌افتد، هر دقيقه و هر جايي كه من هستم چنين شرايطي وجود دارد. اين خيلي خوب است و من اصلا ناراحت نيستم. اين لطف مردم را نشان مي‌دهد. وظيفه ماست كه به هواداران امضا بدهيم و با آنها خوب باشيم. ولي به هر حال اين مشكلاتي را ايجاد مي‌كند و انرژي را مي‌گيرد و بايد هميشه انرژي بدهي.

**پيش‌بيني‌تان درباره آينده پرسپوليس چيست؟ پرسپوليس مي‌تواند قهرمان ليگ قهرمانان آسيا بشود؟

- پرسپوليس بايد خلاق بشود. با اين حال هر كس كه به اين تيم مي‌آيد كار خيلي سختي دارد. فكر مي‌كنم در مرحله اول با كمي تلاش پرسپوليس به مرحله دوم صعود مي‌كند چرا كه تيم‌هاي حريف در ورزشگاه آزادي كار سختي را مقابل پرسپوليس دارند. به ويژه اين‌كه اگر يك مربي محبوب در پرسپوليس باشد و صد هزار نفر آن را حمايت كنند. در مراحل بعد پرسپوليس بايد با تيم‌هاي كره‌اي و ژاپني بازي كند. تيم‌هاي اين كشورها امكانات فوق‌العاده‌اي دارند و بودجه سالانه آنها سي تا پنجاه ميليون دلار است و مي‌توانند بهترين بازيكنان خارجي را بياورند. معمولا بهترين گلزنان ليگ برزيل به ليگ‌هاي كره و ژاپن مي‌روند و اين كار حريفان اين تيم‌ها را سخت مي‌كند. ضمن آن‌كه ليگ قهرمانان از نيم فصل دوم ليگ ايران شروع مي‌شود و ممكن است مربي پرسپوليس حالا چه من و چه نفر ديگري نتواند با نتايجي كه در نيم فصل اول مي‌گيرد در ليگ قهرمانان بماند. پس از قهرماني امسال انتظار مردم بسيار زياد شده و اين مساله كار مربي سال آينده را سخت مي‌كند.

** مقصد بعدي‌تان كجاست، آمريكا يا كره جنوبي؟

- نمي‌توانم در حال حاضر به اين سوال جواب بدهم. چند پيشنهاد دارم و اگر حتي از كره ماه هم پيشنهاد داشته باشم امكانات در آنجا وجود داشته باشد به آنجا مي‌روم.

**گويا امكانات براي شما در اولويت است و خستگي ناشي از هفت سال گذشته تنها يك بهانه است؟

- به باشگاهي مي‌روم كه بتوانم با امكاناتش آن تيم را قهرمان كنم و قطعا در كادر فني از كساني استفاده مي‌كنم كه با تجربه باشند. مي‌خواهم با كادري با تجربه و بازيكناني حرفه‌اي كارهاي بزرگ انجام بدهم. پس از يك مدت استراحت انرژي‌ام را دوباره به دست مي‌آورم تا بتوانم كار بزرگي انجام دهم.

** پس از يك سال سرمربيگري در پرسپوليس حاضريد دستيار هيدينگ، ادوكات يا فربيك باشيد؟

- من با آنها هم صحبت كردم. آنها مي‌گويند كه بهترين كار اين است كه سرمربي‌ بمانم چون 22 سال به عنوان كمك مربي در خيلي تيم‌ها مربيگري كرده‌ام. با اين حال هنوز هم انعطاف دارم و اگر بتوانم مثلا در ليگ برتر انگليس مربي باشم اين فوق‌العاده خواهد بود.

**مثلا دستيار گاس هيدينگ در چلسي؟

- فعلا تمام تمركز هيدينگ بر رقابت‌هاي يورو 2008 و تيم ملي روسيه است اما صحبت‌هايي براي حضور او در چلسي شده است.

** قطعا نظر مربي كه يكي از دو كانديداي مربيگري تيم ملي بوده درباره وضعيت فعلي تيم ملي مي‌تواند جالب باشد.

- اميدوارم كه تيم ملي بتواند به جام جهاني صعود كند. با اين حال بازي با امارات فوق‌العاده دشوار خواهد بود. امارات تيم خوبي است و "متسو" اين تيم را به خوبي آماده كرده است. من سال گذشته بازي‌هاي اين تيم را در جام خليج فارس ديدم. آنها تيمي هستند كه براي ايران به ويژه در بازي برگشت مشكل ايجاد خواهند كرد. ايران بايد در بازي رفت سه امتياز كسب كند در غير اين صورت كار مشكل خواهد شد.

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید