موضوع: کلاس نجوم
نمایش پست تنها
قدیمی 05-16-2009
deltang deltang آنلاین نیست.
کاربر عالی

سپاسها: : 0

200 سپاس در 186 نوشته ایشان در یکماه اخیر
deltang به Yahoo ارسال پیام

سیاره چیست؟
خوب می رسیم به بخشی که به نظر من بخش سختیه چون هر کی یه نظری توش می ده. مثلا ما قبلا پلوتو و زینا رو جزو سیارات به حساب میاوردیم اما الان سیارات شدن 8 تا :
1- عُطارد ( تاکید می کنم به این سیاره به اشتباه عَطارد گفته می شه و بین مردم هم به همین نام رایج شده اما تلفظ درست اون عُطارده) اسم دیگه این سیاره (تیر)ه
2- زهره (ناهید)
3- زمین( من بهش می گم کره ای که داره رو به نابودی میره )
4-مریخ (بهرام) که به این سیاره ها سیارات درونی یا زمین مانند یا خاکی میگن. کہ جنس این سیاره ها از خاک و سنگو ایناهاست در واقع جامدن)
بین مریخ و مشتری پر از سیارکه که بهش کمربند سیارکی می گن.
5- مشتری(هرمَز)
6- زحل (کیوان)
7- اورانوس
8- نپتون که به این دسته سیاره های مشتری گون یا غول پیکر یا گازی یا بیرونی میگن که جنسشون عموما از گازه.
پلوتو(پلوتون) طفلکی هم که از لیست سیارات منظومه خورشیدی اخراج شد و الان یک سیاره کوتوله محسوب میشه.
تو کتاب المپیاد نجوم کانون فرهنگی اموزش ( تبلیغ نشه ها ) نوشته :
طبق تعریف جدید سیاره جسمی است که :
1- مستقلا به دور ستاره ای در گردش است.
2- به تعادل استاتیکی رسیده باشه یعنی جرم کافی برای این که سیاره شکل کروی پیدا کنه داشته باشد.
3- در اطرافش و در مدارش اجزای مشابه نداشته باشه.
تو کتاب نجوم به زبان ساده ( که به نظر من واقعا کتاب خوب و همه فهمیه ) نوشته ( البته چون زیاده خلاصش می کنم) :
سیارات اجرام کروی جامد( البته مشتری اینا که گازن من نمی دونم چرا تو این کتاب فقط به این حالت اشاره شده! )و بزرگی هستن که به دور خورشید می گردن. سیارات نسبتا سردن و بازتاب نور خورشید اون ها رو مریی می کنه.
فرق بین ستاره و سیاره در آسمان شب :
من اولش که نجومی شده بودم نمی فهمیدم اینا (منجما) از کجا می فهمن که این جرم اسمونی یه سیارست یا ستاره (البته با چشم غیر مسلح با تلسکوپ که معلومه دیگه )
اما بعد فهمیدم که 1- سیارات با نوری پایدار می درخشن به قول خودمون ستاره ها چشمک می زنن اما سیاره ها نه 2- سیارات همین طور که از اسمشون مشخصه (سیر کننده ) اسمونو سیر می کنن مثلا ستاره ای که الان کنار یه ستاره س می تونه بعد کنار یه سیاره دیگه باشه اما ستاره ها ثابتن با هم می تونن یه شکل خاصو ایجاد کنن که ما به اون شکل ها می گیم صورت فلکی این که این صورت فلکیا از زمانای خیلی قدیم به یه نام مشخص بودن و تا الانم هستن که این نشون می ده جایگاه اونا نسبت به هم تو اسمون تغییر نکرده .
3- سیاره ها رو اگه از تو تلسکوپ نگاه کنین مثل یه قرص کوچیکه نورانی می بینینش که قطرشو می تونین تشخیص بدین بدیهیه که هر چی بزرگ نمایی تلسکوپ بیشتر باشه قطر سیاره بزرگتر دیده می شه اما ستاره ها با بزرگترین تلسکو پا هم فقط به شکل نقاط نورانی دیده می شن که قطر شون اصلا دیده نمی شه 4- و با حال ترین قسمتش ( که من خیلی دوسش دارم یه بار معلممون سوال کرد چرا ستاره ها همه جا تو اسمونن اما سیاره ها فقط تو یه نوار باریک تو اسمون دیده می شن؟ من تو نت سرچ کردم جایی دستمو نگرفت به خودم گفتم بچه یکم بشین فکر کن و اون جا بود که من یه چیزیو کشف کردم البته حیف که یکم دیر کشف کردم قبلا کشف شده بود ) بله همون طور که متوجه شدین ستاره ها رو شما تو همه جای اسمون می تونین ببنین ( البته اگه سعادت داشته باشین که تو شهرهای بزرگ و پر دود کثیفی زندگی نکین ) اما سیاره ها فقط تو منطقه باریکی هستن که ما بهشون می گیم منطقه البروج، این نوارباریک از سمت شرق اسمون تا غرب اسمون کشیده می شه یعنی همون مسیری که خورشید تو اسمون بالای سر ما طی می کنه ( به مدار حرکت خورشید می گن دایره البروج )
یه نکنه جالب : هر کدوم از شما تو یه ماه نه بهتره بگم برجی از سال متولد شدین مثلا اردیبهشت که بهش می گیم ثور یا خرداد که بهش می گیم جوزا یا دو پیکر این 12 تا صورت فلکی که ما اسم هر کدومو واسه یه برج نعیین کردیم همون صورت فلکیای توی منطقه البروجن مثلا هر وقت خورشید روی صورت فلکیه ثور باشه ( البته از نظر ناظر زمینی نه تو واقعیت ) مثل الان می گیم که ما تو برج اردیبهشت هستیم.
خب دیگه چیز بیشتر از این نه تو کتابی من دیدم نه تو نت نه دیگه بیشتر از این می دونم این هم که این دفعه خودمم این تاپیکو نوشتم به این خاطر بود که تو سرچایی که من کردم اصلا مطلب جالبی ندیدم .( البته دیگه این کارو نمی کنم چون واقعا کار سختیه خسته شدم از بس نوشتمو پاک کردم اما در عوض تایپم تندتر شد.) در ضمن معذرت می خوام اگه بعضی اوقات از بحث اصلی منحرف شدم یا اینکه اگه بد توضیح دادم.
من همیشه اخر پستام منبعشو می گم یه قسمتشو ( همین طور که اشاره کردم ) از کتاب المپیاد نجوم یکمشو از کتاب نجوم به زبان ساده بقیشم از اطلاعات خودم بود، امیدوارم خوشتون بیاد.
تا یادم نرفته بگم جواب اون سوالیم که معلممون پرسیده بود تو پستای بعدی میذارم.
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید