نمایش پست تنها
قدیمی 12-12-2010
فرانک آواتار ها
فرانک فرانک آنلاین نیست.
مدیر تالار مطالب آزاد

سپاسها: : 1,306

3,419 سپاس در 776 نوشته ایشان در یکماه اخیر

1- برای تمیز كردن گوش، هیچ چیزی بهتر از گوش‌پاك‌كن نیست:
اشتباه می‌كنید! گوش‌پاك‌كن‌ها بیش از آن كه به گوش ما خدمت كنند، خیانت می‌كنند. آنها جِرمی را كه خودش به طور طبیعی از گوش خارج می‌شود، با فشار به داخل گوش برمی‌گردانند و كانال شنوایی را كم‌كم مسدود می‌كنند.خطر عفونت،خطر پارگی پرده گوش و كاهش شنوایی از شایع‌ترین خطرات استفاده از گوش‌پاك‌كن‌هاست.

2- پس (با توجه به حرف‌های بالا ) گوش‌پاك‌كن‌ به هیچ دردی نمی‌خورد.
قطعا به درد تمیز كردن گوش نمی‌خورد ولی كاربردهای دیگری دارد؛ مثلا می‌تواند ابزاری باشد برای مالیدن برخی داروها به داخل گوش، البته با توصیه و تجویز پزشك.

3- برای حفظ شنوایی باید گوش‌هایمان را هر روز تمیز كنیم؟
اصلا! گوش‌ها به كمك ما نیازی ندارند.آنها خودشان بلدند خودشان را تمیز كنند. در حالت طبیعی، نیازی به تمیز كردن گوش‌ها نیست و فقط در مواردی كه واكس گوش، ترشح بیش از حد داشته باشد؛ گوش‌‌ها نیاز به تمیز كردن دارند كه البته در چنین مواقعی هم باید كار را به كاردان سپرد.پزشكان در این موارد،معمولا یك قطره تجویز می‌كنند تا واكس گوش (سرومن‌)‌ نرم شود و پس از آن، گوش را شستشو می‌دهند.

4- واكس گوش نوعی چرك است و برای گوش خطر دارد.
برعكس! واكس گوش (سرومن)‌ یك سپر دفاعی برای جلوگیری از ورود آب و عفونت به كانال گوش است و در حالت طبیعی،اصلا نباید آن را خارج كرد. واكس گوش فقط زمانی كه بیش از حد ترشح شد یا تجمع‌اش موجب آزار شد، باید به وسیله پزشك خارج شود.علایم تجمع غیرطبیعی‌اش هم اینهاست: ‌گوش‌درد،خارش و بوی بد گوش،زنگ زدن گوش،خروج ترشحات و كاهش شنوایی.

5- وقتی گوش شما درد می‌كند، معنایش این است كه عفونت كرده؟
نه! هر گوش‌دردی،عفونت گوش نیست.تقریبا50 درصد گوش‌دردها ارجاعی‌اند؛یعنی مشكل اصلی در جای دیگری است (مثلا عفونت یك دندان)‌ ولی شما دردش را در گوش‌تان حس می‌كنید. یكی از علل شایع گوش‌درد، التهاب مفصل گیجگاهی ‌فكی است كه در مجاورت كانال شنوایی قرار دارد و همین مجاورت باعث می‌شود كه درد ناشی از التهاب آن در داخل گوش احساس شود. بیماری «گوش شناگران» هم یكی دیگر از علل شایع گوش‌درد است كه به دنبال مرطوب شدن كانال گوش (مثلا متعاقب شنا)‌ ممكن است اتفاق بیفتد.

6- وزوز گوش درمان ندارد؛ باید با آن كنار آمد.
وزوز گوش، مشكلی بسیار شایع، اما كم‌خطر است كه اتفاقا درمان‌های متعددی دارد؛ از دارودرمانی گرفته تا رژیم‌درمانی و استفاده از مكمل‌ها و روش‌های مقابله با استرس و...

7- اگر پدر و مادری ناشنوا باشند، فرزندشان قطعا ناشنوا می‌شود؟
نه، نمی‌شود با قطعیت اظهارنظر كرد. اگرچه زمینه خانوادگی بی‌تاثیر نیست؛ ولی عوامل دیگری هم تاثیرگذارند: قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های صوتی، وضعیت سلامت عمومی فرد، سن و سال و... ولی هیچ‌ كدام از این علل به تنهایی برای ابتلا به ناشنوایی كافی نیستند و هیچ كس محكوم به ناشنوایی نیست.

8- ناشنوایی یك فرآیند تدریجی است و هرگز به طور ناگهانی اتفاق نمی‌افتد.
كاهش شنوایی معمولا تدریجی است ولی گاهی ناگهانی بروز می‌كند و حتی ممكن است یك‌شبه هم اتفاق بیفتد.اگر احیانا چنین اتفاقی برایتان افتاد، باید هرچه زودتر به یك متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه كنید.این امر می‌تواند ناشی از یك علت كم‌اهمیت و ساده (مانند تجمع واكس گوش)‌ باشد، تا یك مساله جدی و مهم. ولی علتش هر چه باشد، معمولا درمان دارد.

9- اگر گوشم مشكلی داشت، حتما تا حالا خودم فهمیده بودم.
نه لزوما. مشكلات شنوایی معمولا آرام‌آرام پیشرفت می‌كنند و اغلب ما اگر دچار چنین مشكلاتی بشویم،در مراحل اولیه از طرق گوناگونی آن را جبران می‌كنیم و متوجه مشكل خودمان نمی‌شویم.ولی پزشكان با یك تست شنوایی ساده در همان مراحل اولیه، قادر به تشخیص مشكل ما خواهند بود.

10- شنوایی این گوشم مشكل دارد ولی آن یكی كاملا سالم است.
بیشتر بیمارانی كه این حرف را می‌زنند، اشتباه می‌كنند. مشكلات شنوایی در 90 درصد موارد، هر دو گوش را به طور نسبتا مساوی درگیر می‌كند.ضمن این كه در اغلب مواردی كه یك گوش،مشكل بیشتری دارد؛ گوش مقابل هم تا حدودی درگیر است.

11- كاهش شنوایی نشانه افزایش سن است.
فقط 35 درصد از بیمارانی كه كاهش شنوایی دارند،سنشان بالای 64 سال است.آمارهای آمریكایی (كه كم‌ و‌ بیش قابل انطباق با سایر نقاط جهان است) نشان می‌دهد كه در آن كشور، 6 میلیون نفر از جمعیت بین 18 تا 44 سال از كاهش شنوایی رنج می‌برند.

12- درمان برای چی؟!‌ شنوایی من نسبت به سن و سالی كه دارم، خوب است.
این دیگر چه حرفی است؟ مثل این می‌ماند كه یك بیمار فشارخونی چاق بگوید فشار خون بالای من، نسبت به این وزنی كه من دارم، خوب است و درمان نمی‌خواهد.

13- مشكل شنوایی من حل‌شدنی نیست.
شاید قدیم‌ها این حرف در خیلی از موارد، درست بود ولی با درمان‌های امروزی، نزدیك به 95 درصد موارد كاهش شنوایی را می‌شود كاملا یا تقریبا درمان كرد.

14- سمعك واقعا به درد می‌خورد؟
البته! آمارها نشان می‌دهد از هر 10 نفری كه متعاقب مشكلات شنوایی‌شان سمعك می‌گذارند، 9 نفرشان بهبود قابل ملاحظه‌ای در شنوایی‌شان حس می‌كنند و رضایت‌شان از زندگی بیشتر می‌شود.

بخت خندان و زمان آرام
خوشه ی ماه فرو ریخته در آب
شاخه ها دست برآورده به مهتاب
شب و صحرا و گل و سنگ
همه دل داده به آواز شباهنگ
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید