نمایش پست تنها
قدیمی 04-18-2008
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض دو خاطره از استاد ایرج

دو خاطره از استاد ایرج
به نقل از persianflowers.blogsky.com

خاطره اول:

چهارشنبه روزی از ماه مهر 1335 بزرگان موسیقی ایران در دفتر کار داوود پیرنیا جمع بودند و بحث در باره ی روش های پرمحتواتر کردن برنامه گل ها. در پایان جلسه تصمیم بر آن می شود که جمعه به اتفاق به کوهستان بروند و آوازخوانان بخوانند.

استاد تهرانی: من که نیستم!
استاد پیرنیا: بله شما در منزل بنشینید و تمرین تنبک نوازی کنید!
استاد خالقی: اگر من فقط یک دانگ صدا داشتم، حتما پیشنهاد آقای پیرنیا را می پذیرفتم.
استاد عبادی: من به شرطی می آیم که آقای ایرج بخوانند!

خدای آواز، ایرج: چه شرط مشکلی!... حیف نیست آرامش کوه را به هم بزنیم؟
استاد پیرنیا: صدای شما هم به کوه و هم به ما آرامش می بخشد!

خدای آواز: پس شرط من هم این است که آقای عبادی هم سازشان را بیاورند!
استاد بنان، استاد محمودی خوانساری، استاد لطف الله مجد، و استاد مهدی خالدی نیز موافقت خود را اعلام کردند... بنده (راوی این خاطره، یعنی استاد محمد مجرد) نیز موافقت خود را اعلام نمودم...
.
.
.
.
روز بسیار خوبی بود... جمعی از برترین آوازخوانان و موسیقی دانان ایران در دل کوه گرد هم آمده بودند... خدای آواز، ایرج خواند و عبادی نواخت... استاد خوانساری خواند و عبادی نواخت...
شب صدای فوق العاده زیبای ایرج (خدای آواز) در گوشم زنگ می زد که در سه گاه می خواند:

تا کی در انتظار قیامت توان نشست
برخیز تا هزار قیامت بپا کنی
کار جنون ما به تماشا کشیده است
یعنی تو هم بیا که تماشای ما کنی

خاطره ی دوم:

استاد محمد مجرد (شاگرد استاد بنان) به گفته ی خود، هرگاه جسارتی می یافت، از استاد بنان در باره ی برترین خوانندگان موسیقی اصیل ایرانی سوال می کرد... روزی در خدمت استاد بود و مشغول کار بر روی چکاوک و بیداد همایون، که صدای خدای آواز استاد ایرج از رادیوی اتاق بغلی پخش می شود... آواز آنقدر قشنگ و استادانه بوده که شادروان بنان خود می فرمایند:
محمد، چرا نمی پرسی بهترین خواننده ی موسیقی اصیل ایرانی کیست!؟
استاد مجرد می فرمایند: معلوم است، استاد بنان!
با تواضع بسیار می گویند: مگر نمی شنوی چه کسی دارد می خواند؟!
می گویند: چرا، ایرج.

استاد بنان می فرمایند: به نظر من این جوان، صاحب بهترین صدای آوازی ایران است!... من همیشه آرزو داشته ام که صدایی به صافی و وسعت صدای ایرج داشته باشم. اما خداوند سه دانگ صدا بیشتر نصیب من نکرده است...

استاد مجرد: هیچ کس به نرمی و لطافت شما نمی خواند!
استاد بنان: همه لطف دارند، اما اگر قدرت صدای ایرج با لطافتی که دیگران در باره ی صدای من می گویند، عجین می شد، مجسم کن که بنان چگونه خواننده ای از کار در می آمد!

جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید