نمایش پست تنها
قدیمی 04-29-2012
مهدی آواتار ها
مهدی مهدی آنلاین نیست.
مسئول و ناظر ارشد - مدیر تالار موبایل و دوربین دیجیتال

سپاسها: : 4,552

4,939 سپاس در 1,683 نوشته ایشان در یکماه اخیر
Lightbulb راهنمای خرید دوربین دیجیتال - راهنمای جامع خرید دوربین دیجیتال - توضیح اصطلاحات انواع دوربین عکاسی ، سنسور یا حسگر ، پیکسل

راهنمای خرید دوربین دیجیتال - راهنمای جامع خرید دوربین دیجیتال - توضیح اصطلاحات انواع دوربین عکاسی ، سنسور یا حسگر ، پیکسل

قسمت اول :

از زمان اختراع دوربین عکاسی همیشه توانایی ثبت خاطرات خوش برای بشر لذت بخش بوده و همیشه تک تک افراد آرزوی داشتن یکی از این دوربین های عکاسی را در سر می پروراندن .
در این بین داشتن همچین ابزاری برای جامعه کوهنوردی بیشتر مورد توجه است . کوهنوردان دوست دارند از مناطق زیبا و بکر که فقط افراد محدودی توانایی رفتن و دیدن مناظر آن را دارند ثبت خاطره کنند و مهمترین سوالی که همیشه مدنظر آنهاست این است :

چه دوربینی برای من مناسب است ؟
دوربین من باید چه مشخصاتی داشته باشد ؟
چگونه با تنظیمات مناسب بهترین عکس را بگیرم ؟
چه دوربینی برای شرایط بد آب و هوایی و محیط های کوهستان مناسب تر است ؟

در این مقاله سعی کردم با توجه به تجربه شخصی در استفاده از دوربین های عکاسی و فیلم برداری و همچنین شناخت از شرایط مختلف محیطی کوهستان و طبیعت، دوستان و عاشقان طبیعت را تا حد توان راهنمایی کنم . در جمع بندی مطلب بیشتر جامعه کوهنوردی مورد توجه هست ولی محتوای این مقاله برای تمام علاقه مندان قابل استفاده است

در این مقاله سعی می کنم اصطلاحات و ویژگی های مورد نیاز برای درک کلی و همیشگی از عکاسی را به مرور بیان کنم پس تا اخرین قسمت با من باشید . همچنین با توجه به جایگزینی دوربین های دیجیتال بجای آنالوگ تاکید بیشتر بر روی نوع دیجیتال است .

چه مورادی باید مد نظر قرار گیرد ؟

آشنایی با چند اصطلاح
دسته بند کلی دوربین عکاسی :

بطور کلی دوربین های عکاس از نظر تکنولوژی به دو دسته: آنالوگ و دیجیتال

و از نظر اندازه و شکل ظاهری ( بیشتر درباره دوربین های دیجیتال صادق است ) به سه دسته :

1 . فشرده ( Compact )

2. تک لنز رفلکسی ( SLR )

3 . شبیه تک لنز رفلکسی ( SLR LIKE )

توضیح :

آنالوگ – دیجیتال :
میدانیم که اجسام وقتی دیده می شوند که از آنها نور به چشم ما برسد و بستگی به شدت و طول موج نور چشم انسان روشنایی و رنگ جسم را تشخیص می دهد .
ساختار تمامی دوربین ها از این واقعیت گرفته شده یعنی نور از دهانه ورودی لنز ( بعدا در مورد ساختار و عملکرد لنز توضیح داده می شود ) وارد دوربین می شود و بر با برخورد به پرده ای شبیه شبکیه چشم صحنه مورد نظر ثبت می شود تفاوت دوربین های آنالوگ و دیجیتال در این ناحیه است . دوربین های آنالوگ در این قسمت از ورقه نازکی به نام نگاتیو استفاده می کنند و در دیجیتال از سنسور ترانزیستوری که تعداد این ترانزیستورها بیان کننده تعداد پیکسل عکس خروجی است . کار این ترانزیستور ها این است که با برخورد شعاع های نور با توجه به طول موج و شدت نور مورد نظر کد رنگ و شدت روشنایی مورد نظر را به پردازنده ( مغز دوربین ) ارسال می کند .

سنسور یا حسگر چیست؟

حسگر یا سنسور المان حس کننده ای است که کمیتهای فیزیکی مانند فشار، حرارت، رطوبت، دما، و ... را به کمیتهای الکتریکی پیوسته (آنالوگ) یا غیرپیوسته (دیجیتال) تبدیل می کند. در واقع آن يك وسيله الكتريكي است كه تغييرات فيزيكي يا شيميايي را اندازه گيري مي كند و آن را به سيگنال الكتريكي تبديل مي نمايد.

پیکسل چیست :

هر تصویر کامپیوتری از نقاط کوچک مربعی تشکیل شده است درست مثل قطعات یک پازل که از به هم پیوست این نقاط تصویر مورد نظر ایجاد می شود .

دوربین فشرده ( Compact ) :

جز کوچکترین دوربین های دیجیتال هستند که وزن آنها معمولا کمتر از 250 گرم است و امکانات وکنترلی که در اختیار عکاس قرار می دهد محدود است . در این نوع دوربین ها لنز کوچک و جزیی از بدنه دوربین است . همچنین تصویری که در مانیتورLCD یا View finder ( محفظه کوچکی که توسط یک چشم از آن استفاده می شود ) می بینید تصویر واقعی حاصل از برخورد پرتو های نوری نیست . این همان تصویری است که پس از عبور از لنز به سنسور دستگاه رسیده و به سیگنال الکتریکی تبدیل شده و پس از پردازش لازم برای نمایش به مانیتورLCD پشت دوربین داده شده است . بعدا در مورد مدل ها و قابلیت های اینگونه دوربین ها بیشتر توضیح خواهم داد .

دوربین SLR :

دوربین های حرفه ای که در آن ساختار بدنه دوربین و لنز از هم جدا هستد یا به عبارت دیگر لنز ها قابل تعویض هستند . در بدنه این دوربین ها از یک آینه 45 درجه استفاده شده که مانند پریسکوپ ( دوربین زیردریایی ) تصویر رسیده از لنز را به چشمی ویو فایندر می رساند و برای گرفتن عکس آینه بالا رفته و نور به سنسور برخورد می کند به همین دلیل در مدل های قدیمی امکان دیدن تصاویر زنده از LCD پشت دوربین نبود و عکاس حتما باید از چشمی دوربین برای عکاسی استفاده می کرد که در مدل جدید در این سری از دوربین ها قابلیتی به نام Live View اضافه شده که با انتخاب این حالت آینه به صورت دائم بالا رفته و تصویر مورد نظر از مانیتور LCD پشت دستگاه قابل رویت است البته این تصویر نیز پس از چندبار تبدیل و پردازش به دید عکاس میرسد و اصطلاحا تصویر واقعی نیست .

دوربین SLR LIKE :
این دوربین ها حد متوسط دوربین های فشرده و SLR هستند و معمولا لنز آنها قابل تنظیم نیست و معمولا امکانات خوبی را در اختیار عکاس قرار می دهند .

منبع: گروه کوهنوردی اُرنت
نوشته شده توسط سعید عریانپور

راهنمای خرید دوربین دیجیتال - راهنمای جامع خرید دوربین دیجیتال - توضیح اصطلاحات انواع دوربین عکاسی ، سنسور یا حسگر ، پیکسل
دل به زخمی شعله ور شد، جان به عشقی مبتلا
بر نتابد سینه ما داغ چندین ماجرا
تازه شد به هوای تو دل تنگ ما ای وای !

ویرایش توسط مهدی : 04-29-2012 در ساعت 07:11 PM
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید