نمایش پست تنها
قدیمی 07-19-2012
دانه کولانه آواتار ها
دانه کولانه دانه کولانه آنلاین نیست.
    مدیر کل سایت

کوروش نعلینی

سپاسها: : 1,382

7,486 سپاس در 1,899 نوشته ایشان در یکماه اخیر
دانه کولانه به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض چگونه بهترین استفاده را از master password فایرفاکس داشته باشیم ؟

چگونه بهترین استفاده را از master password فایرفاکس داشته باشیم ؟

بگذارید قبلش یه جمع بندی کلی روی فایرفاکس با مسترپسورد و گوگل کروم بدون مستر پسورد داشته باشم :

مزایا استفاده از مستر پسورد :

بالابردن امنیت پسوردهای ذخیره شده شما و عدم نمایش ان به اشخاص غیر مجاز که در مقابل ان :
کروم این امنیت را ندارد و به راحتی پسوردهای سیو شده را به افراد نشان میدهد ! .

قابلیت انتقال پسوردهای شما به هر کجا که دلتان بخواهد ! و به همراه داشتن پسوردهایتان در هرکجا (توضیحاتش رو در ذیل خواهم نوشت)

در حالی که برای کروم این اتفاق به این صورت نمی افتد و اتفاقا یک ضعف هم پیش می آید و آن اینست :

ضعف کروم در ذخیره سازی پسوردها در یک فایل با پسورد اکانت ویندوز:

شما اگر به هر دلیلی پسورد ویندوزتان عوض شود یا فراموش شود پسوردهایتان از بین رفته و دیگر نمیتوانید آنرا بازیابی کنید
فرض کنید پسورد ویندوزتون رو فراموش کرده این و نمیتونین دیگه وارد ویندوز بشین دیگه پسوردهاتون قابل بازیابی نیستند یعنی شما نمیتونین فایل پسوردها رو در جایی ذخیره کنین و دوباره ویندوز نصب کنین و ازش استفاده کنین چون یادتون رفته با چه پسوردی کد شده
(شاید این ایراد مطرح بشه که اگه بحث فراموشی یک پسورد به میان می آید خب ممکنه شما مستر پسورد فایرفاکستون رو فراموش کنین احتمال جفتش یکیه - بله اولا مساله این هست برای تفهیم یک سناریوی دیگه این مثال ناقص رو زدم سناریو اینه که شما اگر کامپیوترتون خراب بشه و ویندوزش دیگه بالا نیاد مجبورید ویندوز بعدیتونم با همون پسورد ویندوز قبلی براش اکانت بسازید تا بتونین از فایلهای پسوردها که ازش کپی گرفته اید استفاده کنید
و مساله دوم این هست که شما فرض کنید به هر دلیل یک ادم بیکار میاد پسورد ویندوز شما رو عوض میکنه و یکبار میاد داخل ویندوز و چیزم به شما نمیگه - پسوردهاتون با پسورد جدید کد میشه و شما نمیتونین بازیابیش کنین ! این مساله کاملا به تجربه ثابت شده که راه های زیاد و ساده ای برای تعویض غیر قانونی پسورد ویندوزها وجود داره اما برای عوض کردن مستر پسورد راه غیر قانونی ای وجود نداره )

( و مساله دیگه اینه که شما نمیتونین به راحتی فایلهای پسوردتون در گوگل کروم رو روی فلشتون به کامپیوتر دیگه ای منتقل کنین و اونها رو استفاده کنین چون ممکنه پسورد ویندوز دوم با پسورد ویندوز اول یکی نباشه )

این دو تا از مهمترین مواردی هست که من از مستر پسورد استفاده میکنم .

تنها عیب مستر پسورد فایرفاکس
عیب امنیتی نیست ! دست و پا گیریه
هر سایتی که ازش یه پسورد سیو شده موجود باشه با باز شدن اون سایت در فایرفاکس صفحه ورود مستر پسورد ظاهر میشه و شما میتونی اوکی یا کنسل کنی
مساله اینه که نباید خود به خود ظاهر بشه مگر اینکه خودت بخوای
چون دست و پا گیر میشه
مثلا دوستت میخواد با کامپیوتر شما بره داخل ایمل یاهوش
صفحه یاهو که باز میشه میخواد وارد بشه یه بار پنجره مستر پسورد باز میشه که باید کنسل کنه

این مساله میتونست همونطور که در اوپرا با فشردن کنترل و اینتر فرم ورود رو پر میکنه انجام میپذیرفت یعنی شما در فایرفاکس با مستر پسورد تا وقتی که کنترل و اینتر رو نزنی هیچ اتفاقی نیفته و مثل همیشه کارش رو بکنه .

این مساله وقتی بغرنج میشه که : شما 15 تا تب فایرفاکس که هر 15 تا سایتهایی هستند که شما در اون یه پسورد ذخیره شده دارین بازه و فایرفاکس رو میبندین و تب ها ذخیره میشه
دفعه بعد که فایرفاکس رو باز میکنید هر 15 تا باهم لود میشن و 15 بار پنجره مستر پسورد باز میشه (البته در نسخه های جدید فایرفاکس دیگه تب ها اتوماتیک بعد از باز شدن فایرفاکس لود نمیشن مگر زمانی که خودت بخوای و روشون کلیک کنی )

چگونه بهترین استفاده را از master password فایرفاکس داشته باشیم ؟

چگونه پسوردهای خودمون رو روی فلشمون همیشه همراهمون داشته باشیم ؟

من همیشه پسوردهام روی فلشم همراهمه ! هیچ کسم نمیتونه ازش استفاده غیر قانونی بکنه
به جای استفاده از سایتهای انلاین مدیریت پسورد(لست پس و یا روبو فرم) و نرم افزارهایی که این کار رو میکنند یا کارهای ابتکاری مختلف
من سه فایلی که در فایرفاکس مسئول این کار هستند رو در فلشم دارم و همیشه با خودم همه جا میبرمش و کل پسوردهام داخلشه و چون کد شده هست و فقط خودم مستر پسورد رو میدونم از اون استفاده میکنم

این 3 تا فایل رو
cert8.db
key3.db
signons.sqlite

که در پوشه :

\Documents and Settings\userrrrrrrrrrr\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\

هستند رو همیشه به همراه داشته باشین .
و همیشه در کامپیوتر جدید یا ویندوز جدیدتون در همون مسیر جایگزین کنین

یعنی امروز که قراره ویندوزتون که دیگه عمرش به 3 سال ونیم رسیده و میخواین عوضش کنین این 3 فایل رو ذخیره کنین بعد ویندوز رو عوض کنین فایرفاکس رو نصب کنین و اون 3 فایل رو در یوزر جدید جایگزین کنین !.
بعد ازتون مستر پسوردتون رو میخواد که همون قبلی رو بهش اعلام میکنین

( در نسخه های قدیمی فایرفاکس پسوردها در signons3.txt (signons2.txt in Firefox 2.0.0.x) ذخیره میشد بعد از فایرفاکس 3.5 در همون فایل بالا که گفتم ذخیره میشه)

بده ترا خدا ؟

Backing up and restoring passwords firefox

Firefox stores your password data in two files: key3.db (Master Password / Encryption key) and a "signons" file (encrypted names and passwords). You can back up your passwords by making a copy of the files "key3.db" and "signons" for your Firefox version. Firefox 2 uses signons2.txt. Firefox 3.0.x uses signons3.txt. Firefox 3.5 and later versions, including current beta and nightly builds, use signons.sqlite. [4]
See Profile folder - Firefox and Profile backup for additional information.

You can also use the Password Exporter or FEBE add-ons to back up your passwords.

2 کاربر زیر از دانه کولانه سپاسگزاری کرده اند برای پست مفیدش:
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید