نمایش پست تنها
قدیمی 08-04-2008
محمد رفعت محمد رفعت آنلاین نیست.
تازه کار

سپاسها: : 0

0 سپاس در 0 نوشته ایشان در یکماه اخیر
محمد رفعت به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض کارگاه و آموزشگاه صنعت صدا - قسمت دوم

با سلام
دوستان من فرض رو بر این میذارم که شما کتابی رو که در قسمت قبل معرفی نمودم تهیه کردین و دارین میخونین.
تو اون کتاب شما با مباحث اصولی و مقدماتی پیرامون صدا آشنا میشین البته اون کتاب بیشتر از صدای دیجیتال به صدای آنالوگ پرداخته بنابراین من سعی دارم این قسمت رو به معرفی صدای دیجیتال بپردازم.
تفاوت ماهیتی دیجیتال وآنالوگ: ما در صدای آنالوگ بعد از اینکه امواج صوتی را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل کردیم مستقیما تغییرات و نقل و انتقال را بر همان سیگنال که معرف و مساوی با امواج میباشند اعمال میکنیم. به زبان دیگر آنالوگ کمیتی پیوسته است. اما در دیجیتال اینطور نیست بلکه ماهیت دیجیتال اینطر است که سیگنال الکتیکی به اعداد صفر و یک تبدیل میشوند و سپس تغییرات و نقل و انتقالات روی آن اعداد اعمال میشود.
به طور کلی در صدای آنالوگ ما دو تا مبدل داریم صوت به سیگنال یا میکروفون و سیگنال به صوت یا بلندگو . اما در صدای دیجیتال علاوه بر اینها دوتا مبدل دیگر هم هست:سیگنال به صفر و یک یا A D C و صفر و یک به سیگنال یا D A C.
نکته بسیار مهم اینه که ما در قدم اول باید مبدل های خوبی رو برای کارمون انتخاب کنیم. حتی اگه مجبور بشیم پول فوق العاده زیادی را بابتش بپردازیم.
من سعی میکنم در اینجا جند مدل از مبدل های نسبتا خوب و چند مدل از مبدل هی بسیار عالی رو برایتان معرفی کنم:
میکروفون:
نسبتا خوب : AKG _ RODE _ M-Audio
بسیار عالی:نیومن که با این آدرس میتوانید مطالب خوبی به دست آورید: http://www.neumannusa.com
کارت صدا(مبدلهای دیجیتال):
نسبتا خوب:M-Audio _ Tascam
بسیار عالی: Apogeeبا این آدرس سایت:http://www.apogeedigital.com/ensemble
بلندگو (مونیتور):
نسبتا خوب:Yamaha _ Roland
بسیار عالی: Digidesign _ Genelec _ Manger
در پایان این قسمت طبق وعده به معرفی کتاب میرسیم:
مجموعه پنج جلدی علوم صدابرداری از موسسه هنر صدا با موضوعات:
جلد اول: صدا وشنیدن آکوستیک و استودیو
جلد دوم: میکروفونها آمپلی فایر و مونیتورینگ
جلد سوم: کنسول تولید صدا و پردازنده های سیگنال
جلد چهارم: تکنولوژی صدای دیجیتال و همزمانی
جلد پنجم: تکنولوژی موسیقی الکترونیک MIDI
تالیف: حسین فلاحی. البته به نظر میرسه این کتابها ترجمه ی بسیار کوتاه و مختصری ار برخی مقالات و کتب باشه.
ناشر: نشر رابعه
چاپ اول:1386
آدرس:تهران - خ شریعتی - بالاتر از میرداماد - خ نیام - پ17 - موسسه هنر صدا
امیدوارم این کتب را تهیه کرده و مطالعه فرمایید.
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید