نمایش پست تنها
قدیمی 03-21-2010
Younes آواتار ها
Younes Younes آنلاین نیست.
کاربر فعال

سپاسها: : 4

26 سپاس در 21 نوشته ایشان در یکماه اخیر

آیا با دیدن فیلم بشریت رو به جلو حرکت می کنه یا با علم ( آیا انسان نمی تواند وقتی رو که برای دیدن سریالی علمی مثل فرینج می ذاره خودش به جستجوی اون علم بپردازه . )
این یا رو باید برداری. همه چی که یا این یا اون نیست. پیشنهاد می کنم کمی در مورد کثرت گرایی مطالعه بفرمایید. به زبون خودمونی دید خاکستری هم میگن. اگه از شما بپرسم که آیا بشر با مهمونی و پارک و درد دل کردن (همه ی اون چیزایی که همیشه انجام میدیم اما ضرورت حیاتی ندارن) پیشرفت می کنه یا با علم شما چی میگی؟
این سوال جای بحث خیلی زیادی داره. من هم حقیقتا توان ارائه ی درستشون رو ندارم. بحثی هست به اسم تجربه ی اجتماعی یا همچین چیزی که حتی سال ها سیاست های آمریکا در دورانی مثل deal new بر مبنای این بحث بود.(در زمان زمام داری محافظه کاران)
(ارجاع به کتاب جسارت امید) به زبان ساده یعنی برای عمل سیاسی نیاز به تجربه اجتماعی داریم. نظریه است و امکان اثبات مطلقش نیست. من این نظر رو بسط میدم. به شما میگم که فیلم ها بسیاری از تجربیات رو به شما میدن و شما چه به صورت خودآگاه و چه به صورت ناخودآگاه(که به عقیده ی من اکثرا نا خودآگاه هستن) از اون تجربیات استفاده می کنین.
فیلم نمایش ترومن رو دیدین. این فیلم رو ببینین اگر به فلسفه وجود علاقه پیدا نکردین و به فکر نرفتین هر چی میخاین به من بگین. مثال ها بسیار زیادن.

2- شما گفتین به هالیوود اعتقاد ندارین و من به سینما اعتقاد ندارم ، اما آواتار شما یک بازیگر هالیوودی به نام رابرت ... است . ( من هم یک دوره فکر می کردم سینما مهمه ، اطلاعاتم هم مال اون دوره است . )
خب اولا من منتقد هالیوود هستم همون طور که منتقد همه چیز حتی خودم هستم. انتقاد مساوی نیست با تنفر یا دشمنی یا دوستی. بنده یک سوفیست هستم که به همه چی شک دارم.
دوم اینکه حالا مثلا من از هالیوود متنفرم چه ربطی به رابرت دنیرو داره؟ اصلا دنیرو رو می شناسین؟ به خدا اگه بشناسینش مثل من علاقه مند میشین بهش. حتما دیدین که هنرمندان هالیوودی با تبلیغات زیاد توی مراسم خیریه شرکت می کنن. آقای دنیرو یه بار یادکه 2000 تا وسیله و عکس که در طول دوران بازیگریش جمع کرده بود بدون اینکه سر و صدا کنه به حراج گذاشت تا نمیدونم به یه مستحقی کمک کنه.(میدونین فروختن یادگاری هاتون چه قدر سخته. و این آقا بدون چشم داشت تبلیغاتی و در نهان این کار رو کرد)
از من می شنوید شما هم عکسش رو بزارین تو آواتارتون تا همه بشناسنش.

3- ببینید به نظر من اصل موضوع پیشرفته ، این چیزی که هنر نامیده میشه در واقع یه بخش جانبی برای جلوه دادن به پیشرفته و قابلیت حذف شدن داره . ( قضیه ی شرط لازم و کافی و اصافی )
نظری ندارم. نظر شما محترم ولی خب اگر قابلیت حذف شدن داره و شمارو این قدر اذیت میکنه خب حذفش کنین. من قول میدم مقاومت کنم.
4- با یه تحقیق ساده میشه ثابت کرد که سینما تو ایجاد افکار متوهمانه و خود بزرگ بینانه نقش به سزایی داره و در انحراف افکار نوجوانان نقش به سزایی داره .
بسیار بسیار خوشحال میشم تحقیق کنین و نتیجه تحقیقاتتون رو به من هم نشون بدین.
5- اینی که بشر باید سرگرم بشه درسته و کسی منکرش نیست اما به قول خودتان 70 درصد هالیوود قابل دور ریختنه .
من نگفتم قابل دور ریختنه. گفتم چرنده.
6- گفتید هالیوود خوب نیست ، پس چرا همه ی یا بهتر بگم اکثریت نزدیک به مطلق آثار ماندگار سینمای جهان هالیوودیه ؟
من شکر بخورم بگم هالیوود خوب نیست. من گفتم منتقدشم و 70 درصد تولیداتش چرنده و روز به روز این درصد بیشتر میشه.
اکثریت آثار ماندگار سینما هم به هیچ وجه هالیوودی نیستم. به نظر من 10 درصد بیشتر سهم هالیوود نیست. اونم به خاطر گل روی کوبریک ها و جان فورد ها و وودی آلن ها و کوئن ها و ...
7- اما سینمای مورد علاقه ی من ، سینما مرحوم چارلی چاپلین بود که از دل مردم بود و برای مردم ؛ نه برای القای افکار به مردم . ( که نشانه ای از تحمیل فکریه )
سینمای استاد چاپلین که جای خود داره ولی بنده ارزشی برای تعهد و وظیفه و این جور مسائل سلب کننده آزادی قائل نیستم.
خیلی ممنون
ببخشید دیر جواب دادم. خیلی سرم شلوغ بود.

ویرایش توسط Younes : 03-21-2010 در ساعت 01:46 AM
جای تبلیغات شما اینجا خالیست با ما تماس بگیرید